W ostatnią niedzielę zakończyła się szósta już edycja Praktyka Beyond NLP i 11 nowych Praktyków ruszyło w świat.

Dla niektórych był to pierwszy w ich życiu Praktyk, albo wręcz pierwsze dłuższe szkolenie rozwojowe. Dla innych był to nawet trzeci praktyk z kolei. Były osoby zupełnie niezwiązane z tematyką rozwojową (nadzwyczaj dużo sprzedawców, jak na typową grupę), jak i ludzie samemu mający doświadczenie trenerskie.


Tym bardziej cieszę się, że był to najwyżej jak dotąd notowany praktyk – średnia ocen 4.9/5, a opinie, jakie pojawiały się w ankietach końcowych to np.:

Co szkolenie zmieniło w Tobie i Twoim życiu:

– mam większą kontrolę nad sobą i nad innymi

– będę w stanie efektywniej zarządzać swoimi celami oraz organizować swoją pracę

– przywróciło „wiarę” w NLP :-)

– całkowita zmiana podejścia do NLP


Jak oceniasz to szkolenie na tle innych szkoleń:

– bardzo, bardzo dobre, trenersko świetne

– bardzo dużo wiedzy i umiejętności w stosunku do czasu

– najbardziej rzetelne, godne zaufania, widać ogromną troskę i starania

– koncentracja na zdobyciu umiejętności

– zdecydowanie jedno z najlepszych, w jakich uczestniczyłem


Jaki jest pojedynczy największy atut tego szkolenia:

– nacisk na praktyczne stosowanie umiejętności, łączenie różnych rzeczy ze sobą

– nacisk na praktyczne wykorzystanie

– ogromny nacisk na empirycznie zweryfikowaną wiedzę, którą z powodzeniem można przełożyć na określone dziedziny życia

– koncentracja na zdobyciu umiejętności


Co powiedziałbyś znajomym o tym szkoleniu:

-że warto na nie iść i że rzeczy z niego mogą się przydać

– jeśli mają zasoby finansowe, obowiązkowe do skorzystania

– pisz się

-warto, trener bardzo godny zaufania i naprawdę mu zależy


Miło :)


Dla mnie, jako trenera, jak zawsze ciekawe jest porównanie zachowań różnych grup. Każda ma swoją własną specyfikę, ale też ciekawy jest wpływ samego rozmiaru grupy na interakcje w niej. Poszczególne edycje Praktyka zawsze jakoś tak wychodziły, że grupa była albo w okolicach minimalnej 6-ki, albo maksymalnej 12-ki, nie było nigdy grupy 8 czy 9 osobowej. Jest ciekawe, jak różnie te grupy funkcjonują na przerwach – „duże” raczej zbierają się razem, natomiast w „małych” każdy zajmuje się zwykle sobą. Niewątpliwie ułatwia to zarządzanie czasem i ściąganie ludzi z przerw. Generalnie mniejszymi grupami „zarządza” się łatwiej – ćwiczenia wykonują zwykle przed czasem, podczas gdy większe mają skłonność do przedłużania i trzeba na to brać korektę przy planowaniu szkolenia, np. planując pewną ilość ćwiczeń „opcjonalnych”.


Zdecydowanie sprawdził się „optymalny” trenerski poziom statusowy, do jakiego doszedłem przez kilkanaście ostatnich szkoleń, które prowadziłem – 6 w skali do 10. Grając wyżej zajmowałbym już przestrzeń uczestników, grając niżej spotkałbym się z sugestiami braku charyzmy. Przy 6/10 było akurat.


Jak zawsze, wprowadzałem drobne zmiany do programu, zwracając szczególną uwagę na to co, w follow up, weryfikacji po pewnym czasie, z uczestnikami poprzednich edycji – było szczególnie stosowane po szkoleniu, oraz na rzeczy zupełnie nie wykorzystywane. Niektóre z tych ostatnich są stopniowo usuwane z programu, inne – które uznaje za istotne z perspektywy całości programu- modyfikowane tak, by ułatwić ich opanowanie i wprowadzenie w życie.

Również jak zawsze, typową reakcją uczestników na program było wręcz pewne poczucie przytłoczenia przez pierwszych kilka dni, po czym stopniowe „załączanie”, gdy kolejne elementy układanki wpadały na swoje miejsce i okazywało się, że całość stanowi bardzo spójną strukturę, pozwalającą wyjaśnić nawet pozornie „magiczne” ćwiczenia takie jak Clean Space.

Ciekawe były obserwacje i sugestie uczestników, sam wyniosłem z tego szkolenia kilka pomysłów do przetestowania, np. wiele źródeł światła i wiele kierunków światła w panoramie społecznej (dotychczas podchodziłem do niej jedynie z perspektywy „jak silne światło oraz naturalne czy sztuczne?”). To jedna z najpiękniejszych rzeczy w szkoleniowym stylu prowadzenia – gdy to uczestnicy są gwiazdami i to na nich skupia się uwaga, bardzo łatwo mogą wpaść na pomysły, które – mimo lat praktyki i intensywnej pracy – po prostu nie przyszły trenerowi do głowy.

Zdecydowanie sprawdził się również, zapożyczony z treningu Impro, wymóg popełniania błędów na szkoleniu. To pozornie drobiazg – podobnie jak podkreślanie trudności niektórych nadchodzących ćwiczeń – ale właśnie takie rzeczy pozwalają uczestnikom na to, żeby przestali się przejmować możliwością popełnienia błędów, podejmowali większe ryzyko, a w efekcie – więcej się uczyli.

beyondcele

Fot. „BeyondCELE”, czyli przykład własnej techniki stworzonej przez grupę w oparciu o poznane narzędzia. Jednym z kluczowych celów Praktyka Beyond NLP jest skłonienie uczestników do patrzenia na poznawane umiejętności nie jako na zamknięty zestaw narzędzi z określonymi zastosowaniami, a raczej na zestaw klocków, z których można tworzyć niezliczoną ilość własnych narzędzi, wedle swoich potrzeb i oczekiwań. Master Beyond NLP i modelowanie jest w tej perspektywie, oczywiście, przejściem do tworzenia własnych elementów, od podstaw, tak by mieć jeszcze większy zakres możliwości i jeszcze łatwiej osiągać zamierzone cele.

Gdy na pierwszym Praktyku wprowadzałem to ćwiczenie, miałem ogromne wątpliwości, czy uczestnikom uda się je zrealizować. Jak pokazują lata, nie tylko im się to udaje, ale wręcz potrzebują większego wyzwania, jakim jest „tworzenie własnych technik konwersacyjnych”.

Podsumowując – kolejny bardzo fajny i bardzo sympatyczny trening i bardzo się cieszę wypuszczając kolejną grupę kompetentnych NLPowców/BeyondNLPowców w świat.


Beyond NLP w całej Polsce

A żeby nieco przyśpieszyć ten proces „wypuszczania” BeyondNLPowców w świat, pomyślałem, że warto by dowiedzieć się, w jakich miastach poza Warszawą chcielibyście wziać udział w szkoleniach z Beyond NLP. Potrzebuję minimum 6 zadeklarowanych, zdecydowanych na udział osób by zacząć organizować coś w danym mieście. Na razie miałem pięć wstępnych zgłoszeń z Łodzi, dwa z Wrocławia i jedno z Poznania. Jeśli chciałbyś poznać Beyond NLP bez potrzeby wyjazdu do Warszawy i jesteś zdecydowany na udział, wpisz się w komentarzach, spróbujemy znaleźć wspólną datę i zebrać grupę. :)


Zostań Patronem/Patronką tego bloga!

Jeśli materiały na tym blogu są dla Ciebie wartościowe, rozważ wsparcie go w ramach Patronite. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis