Wracam z kolejnym przeglądem ostatnio przeczytanych książek rozwojowych i okołorozwojowych :) Standardowo nie zamieszczam tutaj fikcji, ani części literatury faktu, jaką czytałem, skupiając się na książkach, z których można coś dla rozwoju wyciągnąć (lub których po prostu warto unikać).


Oliver Sacks „Gratitude” – króciutki zbiór pośmiertnie wydanych esejów Sacksa, napisanych w związku z jego postępującą chorobą nowotworową i świadomością nadchodzącej śmierci. Esencja Sacksa – przesycone fascynacją światem i tytułową wdzięcznością. Nieco za drogie jak na długość (zwłaszcza, że główny esej był już opublikowany online), raczej pamiątka dla fanów Olivera.

szkola

Oliver Sacks „On the move: a life” – autobiografia Sacksa (no, w sumie druga część autobiografii, po Uncle Tungsten, na którego lekturę nabrałem właśnie chęć). Autor nie stara się pozować, dzieli się z ogromną otwartością swoimi sukcesami i porażkami, pokazuje ze stron jakich jego fani nie mieli wcześniej okazji poznać. Przy okazji jest to też pierwszy moment w którym – mając już ponad 80 lat – otwarcie pisze o swoim gejostwie. Trudno mu się dziwić – dorastał w opresyjnym Wielkiej Brytanii lat 50-60, gdzie za homoseksualizm można było pójść do więzienia lub zostać chemicznie wykastrowanym. Trudno uwierzyć, że było to ledwie pół wieku temu! Tytułowe „W drodze” odnosi się m.in. do odwiecznej miłości Sacksa do motocykli i szybkiej jazdy. Bardzo ciekawa książka, dla fanów Olivera lektura obligatoryjna.


Charlie LeDuff „Detroit: Sekcja zwłok Ameryki” – są dobre dokumenty. Są dobre kryminały. I jest Detroit… To książka, którą czyta się jak mocny thriller noir… Aż do chwili, gdy odkładasz ją na moment by mentalnie „wynurzyć się” z tego zgniłego bagna i zaczerpnąć chełst świeżego powietrza… Po czym uświadamiasz sobie, że to wszystko rzeczywistość. Że to miasto tak żyje, dławiąc się własną korupcją niczym jelitami wyrwanymi z rozszarpanego brzucha i wepchniętymi głęboko do gardła… Mocne. Cenne choćby po to, by docenić świat, w jakim żyjemy.


Joe Schwartcz “Science, Sense and Nonsense” – Joe to chemik, który postanowił zaznajomić opinię publiczną z faktycznym działaniem różnych zjawisk chemicznych. Jego felietony ilustrują różne zjawiska, od szamponów, przez wodo-i-brudoodporne szyby, aż po wpływ różnych składników odżywczych na człowieka. Solidna, merytoryczna i fascynująca podróż po nowym świecie. Mnie ta książka zawstydziła tym, jak mało rozumiem z chemii. Pozwoliła zrozumieć nieco więcej i zacząć myśleć z chemicznym „filtrem” na rzeczywistość. A przy okazji była po prostu bardzo ciekawa…


Joe Schwarcz “Is that a fact” – kolejna książka o praktycznej chemii Schwarcza. Również polecam. Wszystko co dotychczas go czytałem było tego warte.


Joe Schwarcz “The Right Chemistry” – zaskoczę Was, to kolejna ksiażka Schwarcza o chemii :D I znowu dobra :)


Steve Andreas, Charles Faulkner “NLP Nowa Technika Osiągania Celów” – meh! tak bardzo meh! Ok, jest, da się przeczytać, ale mimo mojego szacunku dla autorów… po co?


Steve Silberman “Neurotribes” – świetna książka i jedna z tych sytuacji, które sprawiają, że odzyskuję wiarę w reporterów. Szczegółowa i wielowarstwowa eksploracja autyzmu i neuroróżnorodności, od historii jego równoległego opisania przez dwóch badaczy na różnych kontynentach, po zmagania rodziców osób autystycznych i samych takich osób, aż po współczesne podejścia do tematu i perspektywy na przyszłość. Bardzo dobry materiał, gorąco polecam.


Katarzyna Surmiak-Domańska “Ku-Klux-Klan: Tu mieszka miłość” – bardzo ciekawy reportaż n.t. historii i współczesności niesławnego Ku-Klux-Klanu. To stowarzyszenie tzw. white supermacists, głosicieli dominacji rasy białej, pokazane jest z dużą dawką obiektywizmu. Widać w nim przede wszystkim obawę i zagubienie, próbę usprawiedliwienia swoich słabości i ograniczeń przez przypisywanie sprawczości „obcym” – czarnoskórym czy żydom (bo KKK miał też znaczący epizod antysemicki). Ciekawe dla lepszego zrozumienia tego, co dzieje się „po drugiej stronie barykady”, jak myślą takie osoby.Tylko do końca kwietnia, wielka promocja na MINDSTORE! 50% zniżki na wszystkie e-kursy!  Już teraz na Mindstore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis