Czas na kolejny przegląd co ciekawszych książek rozwojowych i okołorozwojowych, które miałem ostatnio okazję przeczytać :) Nie zamieszczam tutaj fikcji, ani części non-fiction, ale wrzucam książki, z których, nawet jeśli nie są czysto rozwojowe, można coś dla rozwoju wyciągnąć.


Don Tapscott, Anthony D. Williams „Wikinomia” – bardzo naiwna książka, kreująca obraz cudownego internetu i masowej współpracy, ale niespecjalnie potrafiąca uzasadnić tą wizję twardymi danymi. Do przejrzenia, ale to by było „na tyle”.


Wojciech Orliński „Internet: czas się bać” – w zasadzie antyteza „Wikinomii”, wskazująca na mroczniejsze, korporacyjne aspekty internetu. Lepiej uzasadniona (choć wciąż nie idealna), zdecydowanie warta przeczytania zwłaszcza dla technoentuzjastów takich jak ja…


Gerard Radner „Zrobić Ratnera” – całkiem ciekawa autobiografia biznesowa, choć przydatna raczej w sytuacji gdy już masz stanowisko w którym obracasz milionami, niż gdy masz nadzieje do niego dojść ;)


Elizer Yudkowsky „Rationality: From AI to Zombies” – ogromna cegła (na moim ipadzie licznik wskazywał 5300 stron, co przelicza się na jakieś 2.5-3 tysiące stron fizycznej książki), ale też bardzo ciekawa i dająca pomysły na wiele artykułów które już napisałem i które napiszę. Przyznam, ok. 1/10 książki przewinąłem – głównie tam gdzie autor wchodził w szczegółowe rozważania nt. probabilistycznych mechanizmów wnioskowania opisanych w języku logiki zrozumiałym dla AI. Jestem za głupi/zbyt mało obeznany z matematyczną formą zapisu wnioskowania logicznego/zbyt leniwy/wszystko powyższe. Książka dostępna jest w formie ebooka „płać ile chcesz” więc tym bardziej polecam, zwłaszcza pierwszy 1000 stron jest moim zdaniem lekturą obowiązkową dla każdego kto chce po prostu lepiej i trafniej myśleć.


Marlene Zuk „Paleofantasy” – ciekawa książka, która zdecydowanie wzbogaciła moje zrozumienie ewolucji, a przy okazji obnaża miałkość wielu paraewolucyjnych argumentów n.t. prawidłowego ludzkiego odżywiania czy życia. Nieco w temacie już wiedziałem, ale dużym zaskoczeniem było dla mnie np. trafienie na informacje o możliwej szybkości zmian ewolucyjnych u gatunków bardziej złożonych niż bakterie (nawet KILKA LAT wystarcza do poważnych zmian dopasowanych do środowiska!) i zmieniło perspektywę na niektóre zmiany, jakie mogły się dokonać u ludzi.


J.D. Roth „Your Money: The Missing Manual” – całkiem ciekawa książka n.t. pieniędzy. Mocno zamerykanizowana i nieco irytująca wtrętami typu „w ksiażce X autor Y pisze, że”, ale i tak stanowiąca dobrą podstawę do tematu dla początkujących, a i znającym temat mogąca dostarczyć nieco ciekawostek.Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis