Trener jest przede wszystkim osobą, która ma zapewnić innym odpowiednie warunki do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności.

Jego podstawową rolą nie jest dostarczanie informacji ani bawienie uczestników szkolenia (choć jest dla tych kwestii odpowiednie miejsce). Tą rolą jest takie zaaranżowanie sytuacji, otoczenia, relacji na sali (zarówno między trenerem i uczestnikami, jak i między poszczególnymi uczestnikami), aby uczestnicy czuli się na tyle bezpiecznie i komfortowo, by móc się skutecznie uczyć.

Gdy zadba o ten podstawowy wymóg, kolejnym elementem roli trenerskiej jest wzbudzenie u uczestników zainteresowania i chęci do pracy. Dopiero w tym momencie – gdy uczestnicy są bezpieczni i zmotywowani – rolą trenera staje się to, co jest mu zwykle przypisywane – czyli prowadzenie procesu nauki. Oczywiście przez cały czas musi również dbać o podtrzymanie poczucia bezpieczeństwa oraz motywacji.


Na pracę trenera składają się więc trzy oddzielne role:

1. Opiekun, ten który dba o bezpieczeństwo.

2. Motywator, ten który dba o zaangażowanie.

3. Nauczyciel, ten, który dba o merytoryczne treści na szkoleniu.


Jeśli którakolwiek z tych ról zostanie zaniedbana, negatywnie odbije się to na całym procesie szkoleniowym.

Za mało opiekuna = wycofanie się uczestników, opór pasywny (brak reakcji, „więźniowie na szkoleniu”), płytka praca

Za mało motywatora = znudzenie i zmęczenie, brak energii, opór aktywny (bunt, podważanie autorytetu trenera)

Za mało nauczyciela = uczestnicy z chęcią i zaangażowaniem uczą się treści, które na nic się im nie przydadzą i których nijak nie wdrożą w życie

10642591_847312188621373_429233773_o Każdy trener i potencjalny trener czuje się najlepiej w jednej z tych trzech ról, a w innej najsłabiej. Niestety, naturalną tendencją jest to, aby usprawniać swój warsztat w tej roli, którą już mamy rozwiniętą (bo daje to wzmocnienia, dobrze wychodzi). Tymczasem najbardziej korzystne w tej sytuacji jest zajęcie się tą rolą, która wychodzi najsłabiej (i przez to zwykle najbardziej zniechęca do podjęcia pracy) i „wyrównanie” kompetencji w niej aż do czasu, gdy to inna rola spadnie na ostatnie miejsce i trzeba się nią będzie zająć.


Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy Finalną Wyprzedaż ChangeMasters. Te produkty nie będą już do kupienia po Brexicie - chcę uniknąć zamieszania w rozliczeniach z właścicielami praw autorskich. Ponieważ potrzebuję dwóch tygodni na domknięcie kwestii z nimi, do 15 marca wszystkie produkty ChangeMasters (Andrew Austin, James Tripp, Michael Perez) są w promocji 50%, a po tym terminie TRWALE znikną ze sklepu. (Oczywiście wszyscy, którzy kupili, będą wciąż mieli dostęp.)
 
W ofercie materiały m.in. n.t. skutecznego coachingu, hipnozy, pracy z metaforami, utraty wagi czy rozwoju biznesu coachingowo-szkoleniowego.
 
(Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby jakimś cudem Brexit jednak nie miał miejsca, ale jest to obecnie mocno wątpliwe.)
 
Pełna oferta dostępna jest TUTAJ

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis