Trener jest przede wszystkim osobą, która ma zapewnić innym odpowiednie warunki do rozwijania swojej wiedzy i umiejętności.

Jego podstawową rolą nie jest dostarczanie informacji ani bawienie uczestników szkolenia (choć jest dla tych kwestii odpowiednie miejsce). Tą rolą jest takie zaaranżowanie sytuacji, otoczenia, relacji na sali (zarówno między trenerem i uczestnikami, jak i między poszczególnymi uczestnikami), aby uczestnicy czuli się na tyle bezpiecznie i komfortowo, by móc się skutecznie uczyć.

Gdy zadba o ten podstawowy wymóg, kolejnym elementem roli trenerskiej jest wzbudzenie u uczestników zainteresowania i chęci do pracy. Dopiero w tym momencie – gdy uczestnicy są bezpieczni i zmotywowani – rolą trenera staje się to, co jest mu zwykle przypisywane – czyli prowadzenie procesu nauki. Oczywiście przez cały czas musi również dbać o podtrzymanie poczucia bezpieczeństwa oraz motywacji.


Na pracę trenera składają się więc trzy oddzielne role:

1. Opiekun, ten który dba o bezpieczeństwo.

2. Motywator, ten który dba o zaangażowanie.

3. Nauczyciel, ten, który dba o merytoryczne treści na szkoleniu.


Jeśli którakolwiek z tych ról zostanie zaniedbana, negatywnie odbije się to na całym procesie szkoleniowym.

Za mało opiekuna = wycofanie się uczestników, opór pasywny (brak reakcji, „więźniowie na szkoleniu”), płytka praca

Za mało motywatora = znudzenie i zmęczenie, brak energii, opór aktywny (bunt, podważanie autorytetu trenera)

Za mało nauczyciela = uczestnicy z chęcią i zaangażowaniem uczą się treści, które na nic się im nie przydadzą i których nijak nie wdrożą w życie

10642591_847312188621373_429233773_o Każdy trener i potencjalny trener czuje się najlepiej w jednej z tych trzech ról, a w innej najsłabiej. Niestety, naturalną tendencją jest to, aby usprawniać swój warsztat w tej roli, którą już mamy rozwiniętą (bo daje to wzmocnienia, dobrze wychodzi). Tymczasem najbardziej korzystne w tej sytuacji jest zajęcie się tą rolą, która wychodzi najsłabiej (i przez to zwykle najbardziej zniechęca do podjęcia pracy) i „wyrównanie” kompetencji w niej aż do czasu, gdy to inna rola spadnie na ostatnie miejsce i trzeba się nią będzie zająć.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis