Przy okazji materiałów o utracie i zmianie pracy prosiliście też o tekst o tym, jak szukać pierwszej pracy. Wasze życzenie jest dla mnie rozkazem silną sugestią, więc… ;)

P.S. Możesz zwrócić uwagę, że część porad jest podobna jak w pozostałych dwóch materiałach. Cóż, są pewne rzeczy, które sprawdzają się zawsze, niezależnie czy chodzi o pierwszą, czy pięćdziesiątą pracę…

1. Zastanów się na czym Ci zależy

Czy przede wszystkim poszukujesz źródła finansowania? Okazji do poznania nowych ludzi? Elastycznych godzin pracy, które możesz pogodzić np. ze studiami? Możliwości rozwoju w miejscu pracy? Potencjału na przyszły awans w strukturach określonej firmy, lub łatwiejsze znalezienie miejsca w nowej, interesującej Cię firmie? A może jakichś kombinacji powyższych?

W zależności od tego na czym Ci zależy, warto będzie skupić się na innych firmach jako na pierwszym miejscu do podjęcia pracy. Warto o tym chwilę pomyśleć zanim jeszcze takiej pracy zaczniesz szukać – inaczej możesz odkryć, że trafiłeś do firmy zupełnie nie powiązanej z tym, co chciałbyś z niej uzyskać.


2. Unikaj darmowych stażów

Wciąż się niestety w niektórych branżach zdarzają, ale faktem jest, że poważne firmy raczej odchodzą od darmowych stażów. Mogą płacić starzystom mniej, ale jednak płacą, by docenić czas i pracę, jaką ci wkładają. Darmowe staże oferują dziś zwykle firmy-janusze, szukające, co tu dużo mówić, frajerów, darmowej siły roboczej.

Dla jasności – wiadomo, że stażysta nie ma takich mocy przerobowych jak normalny pracownik. Wiadomo, że dopiero się uczy. Ale jednak poświęca swój czas i wysiłek, zasługuje więc na odpowiednie wynagrodzenie.

Oczywiście, jeśli tą firmą oferującą Ci darmowy staż jest przysłowiowe Google czy inne wymarzone przez Ciebie miejsce pracy, można wziąć ich mimo wszystko pod uwagę. Po prostu nie daj sobie wmówić, że takie darmówki to rynkowy standard, bo tak po prostu nie jest.


3. Zastanów się jakie masz umiejętności, które mogą być wartościowe dla zatrudniającego

Niewiele osób poświęca czas, by spojrzeć na siebie i swoje życie z perspektywy drugiej osoby i przemyśleć swoją wartość dla kogoś z zewnątrz. Szkoda – tym bardziej, że często mogliby odkryć aspekty siebie, których normalnie nie braliby pod uwagę. Bo jasne, to, że jesteś fanem zespołu Metallica może nie być dla nikogo specjalnie interesujące. Ale już to, że postawiłeś całkiem ładną stronę fanowską na wordpressie, albo że animowałeś społeczność fanów na dużym forum – to już konkretne umiejętności, które we współczesnym świecie można przekuć na wartość dla firmy, w której zaczniesz pracę.

Przyjrzyj się sobie na spokojnie z tej perspektywy. Możesz odkryć tu duży potencjał.


4. Wykorzystaj kontakty

Podstawowa prawda jest taka, że łatwiej znaleźć pracę przez kogoś, niż przez ogłoszenia. Skorzystaj ze znajomości, daj znać że – i czego! – szukasz. Jakiego rodzaju praca Cię interesuje. Pozwól znajomym sobie pomóc!


5. Ale szukaj też samemu

Znalezienie pracy to w dużej mierze gra liczb. Im więcej zgłoszeń wyślesz, tym większa szansa, że coś dostaniesz. Daj sobie konkretne wymogi co do ilości wysłanych zgłoszeń i działaj.Przerwa na reklamę ;)


Zostań Patronem/Patronką tego bloga!

Jeśli materiały na tym blogu są dla Ciebie wartościowe, rozważ wsparcie go w ramach Patronite. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

Wracamy do artykułu :)6. Nie bierz porażek do siebie

Podziele się z Toba małą tajemnicą: wszelkie współczesne metody rekrutacji są absolutnie, zupełnie bezwartościowe. Brak badań pokazujących, że z CV czy rozmowy rekrutacyjnej czy assesmentu można wybrać lepszego pracownika. Są wręcz badania pokazujące, że przeciwnie, równie dobrze moglibyśmy ciągnąć losy spośród wszystkich, którzy się zgłosili do danej pracy.

Mając to na uwadze, przyjmij do wiadomości, że ewentualny brak odzewu na Twoje zgłoszenia, choć frustrujący, nie mówi nic o Twojej realnej wartości jako pracownika.


7. Pilnuj celów zależnych od siebie w 100%

“Dostań tą pracę”, “wypadnij dobrze na rozmowie”, “napisz atrakcyjne CV” to cele, które nie są od Ciebie zależne w 100%. Jeśli bedziesz się ich trzymał, będziesz się nieporównywalnie bardziej stresował, gorzej wypadał podczas rozmów o pracę i generalnie robił sobie sporą krzywdę.

Dlatego zadbaj o to, by zastąpić je celami zależnymi od Ciebie w 100%. Np. “na rozmowie o pracę zadaj 3 pytania o firmę”. Rzeczy, za które faktycznie odpowiadasz.


8. Kluczową na rozmowie o pracę jest sympatyczność

Szereg badań pokazuje, że najważniejszym aspektem rozmowy o pracę nie jest to, jak profesjonalny jest kandydat, ale to jak sympatycznie wypada. Ma to pewien sens – rekrutujący zwykle szukają kogoś, z kim będą spędzać większość tygodnia. Ważniejsze jest dla nich to, czy jest to fajna osoba, niż czy jest jakoś super kompetentna. Dlatego jeśli masz wybierać czy wypaść jakościowo, czy sympatycznie, postaw na to drugie. Jesli masz dobierać cele zależne, skup się raczej na uśmiechu i kontaktu wzrokowym, niż na demonstrowaniu kompetencji.


9. Pamiętaj, że to tylko pierwsza praca…

Nic Cię w niej nie więzi. Jak Ci się nie spodoba, zawsze możesz ją zmienić!

Wiele osób utyka w pierwszej pracy, której nie lubi, bo zakłada, że skoro już ja otrzymali, to muszą się jej trzymać. Nic bardziej błędnego. Masz pełną możliwość sprawdzić daną pracę, dać jej uczciwie szanse, ale jeśli coś jest w niej wyraźnie nie tak – czas ją zmienić bez żalu.


10. Ucz się systemu

Ale skoro już w tej pracy jesteś, poświęć nieco uwagi na to, jak to wszystko działa. Jakie są procedury, podział obowiązków, itp. Nawet jeśli wkrótce zmienisz pracę, ta wiedza może Ci się przydać w nowym miejscu.


11. Poznaj swoje prawa (i obowiązki)

Przeczytaj kodeks pracy. Wiem, nudne jak nie wiem co. Ale przeczytaj go, by lepiej zrozumieć swoje prawa, ale i obowiązki. Co Ci wolno, co Ci się należy, czego nigdy zrobić nie możesz. Na co szef może sobie pozwolić, a na co nie.

Da Ci to nieporównywalnie lepszą podstawę w pracy.


Nie są to jak widzisz specjalnie złożone rzeczy. Ale zebrane razem mogą ci pomóc łatwiej znaleźć lepszą pierwszą pracę – i sprawniej w niej funkcjonować.Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis