Czy chciałbyś poznać prostą metodę na uproszczenie większości decyzji, jakie musisz podjąć?

Sposób ten jest banalnie prosty i niesie ze sobą dość niewielką cenę – ok. 4% zwiększenie marginesu błędu.

Brzmi ciekawie? Czytaj dalej :)

wybor

Dale Griffin i Amos Tversky opublikowali w 1992 roku bardzo ciekawy zestaw badań z zakresu podejmowania decyzji. Pojawia się tam wiele różnych kwestii i warunków, ale szczególnie interesujący wydaje się być jeden fragment. W luźnym tłumaczeniu brzmi on tak:

“W ciągu minionych lat dyskretnie zagadywaliśmy kolegów stojących przed wyborem różnych ofert pracy i prosiliśmy o oszacowanie prawdopodobieństwa, że wybiorą którąś z ofert. Przeciętne zaufanie jakie wykazywali względem przewidywanego wyboru to skromne 66%, ale tylko 1 z 24 respondentów wybrał/a opcję, której on lub ona pierwotnie przypisywał/a mniejsze prawdopodobieństwo, co daje ostateczną trafność na poziomie 96%”.*

*Dla jasności, próba wspomniana w powyższym badaniu jest stosunkowo niewielka, ale zarówno inne wspierające badania, jak i to co wiemy o innych skłonnościach ludzkiego mózgu zdaje się wspierać ten trend.


Tłumacząc z naukowego na ludzki: nawet gdy badane osoby wykazywały jedynie niewielką preferencję dla danej decyzji, było niemal pewne, że właśnie tą decyzję podejmą. W rzeczywistości cały czas między “No, trochę bardziej preferuję opcję A niż B”, a “To oczywiste, że wybieram A, to zdecydowanie najlepsza dla mnie decyzja**” był więc używany nie do lepszej analizy sytuacji, a po to, żeby upewnić się w dotychczasowym wyborze! Na etapie 66% pewności wybór już został podjęty! Jedyne, co pozostało, to przekonanie samego siebie, że był to wybór dobry, racjonalny i prawilny.

**Nawet nie wiecie jak mnie korciło, by zamiast tego napisać <W rzeczywistości cały czas między “No, trochę bardziej preferuję opcję A niż B”, a “Pikachu, wybieram Ciebie!”> ;)Przerwa na reklamę ;)


Zostań Patronem/Patronką tego bloga!

Jeśli materiały na tym blogu są dla Ciebie wartościowe, rozważ wsparcie go w ramach Patronite. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

Wracamy do artykułu :)Patrząc z perspektywy tego co wiemy o błędach i heurystykach poznawczych, ma to ogromny sens. Ba, powinno być wręcz oczywiste! Zjawiska takie jak efekt potwierdzenia czy dysonans poznawczy mówią nam, że gdy założymy wstępnie jakąś tezę, będziemy raczej szukali dowodów na tą tezę, niż starali się ją podważać. 66%  przekonania do danej decyzji to wynik na tyle duży, że na tym etapie uruchomią się już stosowne mechanizmy i będziemy raczej powoli “pełzali do 100%”, niż realnie rozważali i analizowali problem.


Co z tego wynika?

W przytłaczającej większości sytuacji, możesz wykorzystać te informacje do szybszego i skutecznego podejmowania decyzji. Jeśli jesteś teraz w stanie stwierdzić, że jedno prawdopodobnie wybierzesz jakieś rozwiązanie, to jest niemal pewne, że ostatecznie wybierzesz właśnie to rozwiązanie. Wszelkie wahania, wątpliwości, rozważania “a czy tak, czy tak” służą jedynie utwierdzaniu Cię w podjętej już, tak naprawdę, decyzji.

Więc może po prostu nie marnuj na nie czasu?

Zamiast czekać aż przekonasz się do “słusznej” decyzji, przyjrzyj się którą decyzję uważasz za bardziej prawdopodobną – i podejmij ją od razu.

Takie decyzje będą umiarkowanie mniej trafne (ok. 4% różnicy w świetle wspomnianych badań). Jednocześnie jednak oszczędzisz na nich tyle czasu i zasobów poznawczych, że z nawiązką wynagrodzi Ci to drobny spadek trafności.


Względnie, jeśli chcesz zredukować ten spadek trafności, w momencie gdy jesteś w stanie wskazać na jakąś preferencję, przeanalizuj jeszcze raz całą sytuację, kładąc szczególny nacisk – co najmniej 2-3 razy większy niż zwykle – na wady rozwiązania, które preferujesz i zalety innych rozwiązań. Jeśli na koniec takiej analizy wciąż będziesz preferował pierwotne rozwiązanie, po prostu je wybierz.


Np. Zastanawiasz się gdzie jechać na wakacje i masz trzy upatrzone miejsca: Gruzję, Chorwację i Wietnam. Wciąż nie możesz się zdecydować, ale przyciśnięty do muru wskazujesz, że z tych trzech wolisz chyba Gruzję. Zamiast dalej marnować czas, zacznij planować już wyjazd do Gruzji. Jeśli jednak chcesz być pewien, że wybrałeś dobrze, przeanalizuj jeszcze raz wszystkie opcje, skupiając się szczególnie na wadach wyjazdu do Gruzji i zaletach Chorwacji oraz Wietnamu. Jeśli na koniec analizy wciąż będziesz preferować Gruzję – masz już swoją odpowiedź i nie musisz marnować czasu i uwagi na dalsze rozważania.


Jak widzisz, ta metoda jest naprawdę prosta w zastosowaniu, a jednocześnie może Ci oszczędzić ogromną ilość czasu i energii.Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis