Większość ludzi ma w życiu masę projektów i pomysłów. Przychodzą nam do głowy, rozważamy je, tylko jakoś tak rzadko kiedy udaje się nam je zrealizować. Oczywiście, będą od tego wyjątki. Są zapewne osoby, które praktycznie nie mają planów i pomysłów. Są inne, którym udaje się zrealizować niemal 100%  tego, co przyjdzie im do głowy. Patrząc jednak na popularność szkoleń i poradników z zakresu motywacji, dla większości osób takie realizowanie pomysłów stanowi jednak spore wyzwanie.

W cyklu o 80 książkach w rok wspomniałem o książce “Time Warped” Claudii Hammond. Dała mi ona kilka ciekawych obserwacji w kontekście podejścia do czasu i motywacji. Jedną z najciekawszych był szereg badań pokazujących, jak ludzie wypaczają swoje postrzeganie czasu w różnych okresach. W szczególności zaciekawiła mnie obserwacja pewnej “idealizacji” przyszłości przez ludzi. Idealizacji o tyle ciekawej, że większość z nas nie tylko zakłada, że przyszłość będzie lepsza i szczęśliwsza. Idziemy o krok dalej i wbrew wszelkim dowodom, zakładamy również, że przyszłość będzie mniej zajęta, że będziemy wtedy mieli więcej wolnego czasu i swobody.

person-246239_640

Ta jedna obserwacja i uświadomienie sobie jej absurdu może dać Ci szalenie dużo pod kątem zarządzania swoim czasem, motywacji i unikania prokrastynacji/ odkładania rzeczy na później. Jeśli weźmiesz sobie ją do serca i będziesz przywoływał przy planowaniu swoich celów, dużo łatwiej Ci będzie zwalczyć iluzję, że “za tydzień/miesiąc/rok będę miał więcej czasu i będę mógł wtedy iść na siłownię/nauczyć się angielskiego/grać na szklanej harmonii”. Nic z tego. Nie będzie lepiej, raczej też nie będzie gorzej – będzie prawdopodobnie dokładnie tak samo.

A to ułatwia podjęcie decyzji “dobra, robię to i rezerwuje na to czas”, albo “daję sobie z tym spokój”.

Co z kolei prowadzi nas do szerszej strategii, którą chciałbym Ci zaproponować. Bo wiesz, te wszystkie niezrealizowane, tkwiące w zawieszeniu projekty pożerają Ci zasoby poznawcze, które mógłbyś wykorzystać dużo lepiej i skuteczniej. Zadbaj więc dokładnie o to :)

Wybierz kilka projektów i pomysłów, które kiedyś chciałbyś zrealizować, ale jakoś tak odkładasz. Jedną rzecz na tydzień lub 4-5 na miesiąc. Następnie uświadom sobie, że w przyszłości naprawdę nie będziesz mieć ani chwili czasu wolnego więcej. Możesz to sobie nawet wyobrazić, zobaczyć jak za pół roku czy rok będziesz równie zajęty i również nie będziesz w stanie “wepchnąć” tych rzeczy. Gdy już to w sobie poczujesz, podejmij jasną decyzję:

a) Albo zrealizujesz ten projekt, lub przynajmniej dokonasz konkretnych postępów w nim*, w ciągu najbliższego miesiąca, licząc od dnia decyzji…

*Wiadomo, że np. nie nauczysz się języka w miesiąc. Ale możesz zapisać się na kurs/wynająć korepetytora, włączyć do swojego harmonogramu kilka godzin tygodniowo na naukę, itp.

b) Albo zawieszasz ten projekt przynajmniej na rok od daty podjęcia decyzji. Postanawiasz, że zostawiasz temat i w ogóle nie będziesz go ruszać. Jeśli przyjdzie Ci na myśl przypadkiem, zostawisz temat, zignorujesz go, potraktujesz jak powietrze.


Wiem, wredne. Ale dające sporo spokoju i jasności w podejmowaniu decyzji. Oraz uwalniające głowę do działania.


A, ponieważ publiczność wyzwania 80 książek nieźle mi się sprawdza i motywuje do realizacji, pomyślałem, że również projekty z tego narzędzia będę przez jakiś czas opisywał publicznie na blogu :) Urokiem prowadzenia szkoleń m.in. z determinacji w działaniu jest fakt, że człowiek czułby się naprawdę głupio nie realizując swoich własnych, zadeklarowanych przed potencjalnymi uczestnikami projektów :)

Stąd moje 4 projekty na najbliższy miesiąc, do weryfikacji 8 grudnia 2014

a) uruchomić forum na blogu. Wstępna struktura już jest (m.in. dzięki tej technice), teraz czas wrzucić podstawową treść, itp.

b) uruchomić blog (raczej statyczny) z recenzjami planszówek na ipada. Chodzi mi to po głowie od dobrych dwóch lat, więc…

c) uruchomić blog z fragmentami książki o podróży do Japonii, w ramach jej wypromowania

d) opublikować pierwszy duży kurs na Mindstore  (tak, jeśli nie zrealizuję, zawieszam ten materiał na rok – a kosztował już sporo pracy :) )

Liczę, że będziecie mnie rozliczali ;)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis