Jak być może wiesz, jednym z moich pobocznych projektów jest blog n.t. planszówek „Niedzielni Gracze„, który prowadzimy razem z moją narzeczoną, Beatą.


Jak w każdym hobby, również w planszówkach można znaleźć sporo możliwości do rozwoju innych umiejętności, niż tylko przestawiania pionków. Dlatego pomyślałem, że warto by zrobić takie zestawienie gier planszowych pod kątem tego, jakich umiejętności mogą one uczyć.  Zestawienie jest oczywiście w pełni subiektywne, ale może i tak się komuś przyda. Zwłaszcza, że nadchodzą kolejne dłuższe przerwy – święta, majówka, itp., które idealnie nadają się na spotkanie w gronie rodziny lub znajomych i spędzenie paru godzin nad planszówkami.


1. Pret-a-porter

http://niedzielnigracze.pl/2012/06/recenzja-pret-a-porter/

Czego uczy: zachowań biznesowych. Priorytetyzacji działań, długoterminowego planowania, budżetowania, itp.

Prawdopodobnie najlepsza gra do nauki biznesu, jaką spotkałem – a do tego stworzona przez polaków! W Pret-a-porter gracze wcielają się we właścicieli firm modowych, rywalizujących na wystawach na całym świecie. Gra doskonale uczy priorytetyzacji potrzeb, bo zawsze mamy zbyt mało akcji jak na wszystko, co chcielibyśmy zrealizować. Do tego konkurencja może nas ubiec i zablokować najbardziej opłacalne działania.

Świetna, bardzo przyjemna gra, a przy tym faktycznie ucząca inteligencji finansowej i biznesowej.

Gra do kupienia np. TUTAJ


2. Agricola

Czego uczy: priorytetyzacji i planowania

http://niedzielnigracze.pl/2013/01/recenzja-agricola/

Na wiele sposobów podobna do Pret-a-porter, Agricola opiera się na podobnej mechanice. Tym razem jednak gracze wcielają się w średniowiecznych chłopów pragnących się dorobić przez lata. W tym celu hodują zwierzęta, sadzą warzywa i zboże i stopniowo usprawniają swoje domostwo. Podobnie jak Pret-a-porter, zastosowana mechanika worker placement sprawia, że gra jest świetną lekcją w wybieraniu priorytetów i skupianiu się na tym, co da najlepsze efekty krótko i długoterminowe. Wadą jest nieco większa złożoność zasad niż w Pret-a-Porter – pierwsze partie trzeba rozgrywać z instrukcją.

Gra do kupienia np. TUTAJ


3. Cytadela

Czego uczy: doceniania wartości zróżnicowanych ról w zespole, blefowania, planowania

http://niedzielnigracze.pl/2012/03/cytadela/

Gdybym miał wybrać jedną grę, którą miałbym zaadaptować do szkoleń biznesowych, to byłaby to prawdopodobnie Cytadela. A to dlatego, że ta mechanika świetnie nadaje się do uświadomienia ludziom, że każda rola w zespole ma swoją wartość. Gracze w Cytadelę co turę wybierają dla siebie rolę spośród niemal dziesięciu dostępnych. Każda daje pewne bonusy. Niektóre, na pierwszy rzut oka, wydają się przepakowane, a inne dość słabe, w rzeczywistości jednak są świetnie wyważone, co dobrze wychodzi w grze. Z drugiej strony, niekiedy opłaca się zablefować i wybrać rolę mniej dopasowaną do sytuacji w grze wiedząc, że inni gracze będą oczekiwali od nas wyboru najbardziej opłacalnego rozwiązania i tą rolę zaatakują.

Gra do kupienia np. TUTAJ


4. Osadnicy z Catanu

Czego uczy:  Negocjacje

http://niedzielnigracze.pl/?p=1

Osadnicy są grą, która pozwala nieźle podszkolić się w negocjacjach jednowymiarowych (czyli opartych na układzie „coś-za-coś”), ucząc przy okazji, że nie zawsze najważniejsze będzie uzyskanie sprawiedliwej wymiany w negocjacjach – czasami osiągniemy sukces nawet przepłacając, ale dostając pożądany zasób.

Gra do kupienia np. TUTAJ

Dostępna też na iOS, w internecie chodzi też darmowa jej adaptacja na PC.


 5. Small World

Czego uczy: podejmowanie decyzji kiedy brnąć w inwestycję i próbować z niej jak najwięcej wyciągnąć, a kiedy się wycofać

http://niedzielnigracze.pl/2013/03/recenzja-small-world/

Prosta gra strategiczna, w której zastosowano jedną, bardzo ciekawą z edukacyjnej perspektywy, mechanikę. Graczę walczą o kontrolę nad tytułowym „(Za)Małym Światem” używając różnych fantastycznych ras. Rasy te prędzej czy później zużywają dużą część swoich sił i w tym momencie gracz może zdecydować o „upadku” danej rasy (z czego wciąż czerpie profity) i wybraniu nowej.

Właśnie ta mechanika – unikatowa w znanych mi planszówkach – jest niezwykle ciekawa, bo uczy graczy decydowania, kiedy nie opłaca się dalej brnąć w daną inwestycję, a kiedy „można z niej coś jeszcze wycisnąć”. Wszystko w trakcie dynamicznego, zmiennego procesu.

Gra do kupienia np. TUTAJ

Dostępna też na iOS


 6. Dominion

Czego uczy: planowania długoterminowego i adaptacji planów do zmiennych warunków i możliwości

Jedna z kilku i przez wielu uznawana za najlepszą z gier opartych na mechanice Deck Building, czyli dokupywania kolejnych kart do własnej talii, do wykorzystania w kolejnych posunięciach.

Dominion i podobne gry doskonale uczą długoterminowego planowania (z jednoczesnym przystosowywaniem się do pewnej losowości i tego, że nie zawsze mamy możliwość wykonania takiego ruchu, który chcielibyśmy wykonać). Uczy minimalizmu (kupowanie wielu słabych kart może pomagać w początkowej fazie gry, ale pod koniec gry może poważnie zaboleć) oraz przewidywania na wiele ruchów do przodu.

Gra do kupienia np. TUTAJ

Na iOS dostępna jest również darmowa, bardzo dobra wersja Dominiona, nieco prostsza wersja, również darmowa, była dostępna również na Androida.


7. Nightfall

Czego uczy: planowania i adaptacji planów do zmiennych warunków, pilnowania wszystkich uczestników systemu, a nie tylko pojedynczego, pozornie najgroźniejszego

Kolejny przedstawiciel deck-buildingu na tej liście, dodatkowa mechanika „łańcuchowania” zawarta w Nightfall sprawia, że ta gra jeszcze bardziej uczy długoterminowego planowania. Jest jednak jeszcze jeden element, który wyróżnia tą grę i dodaje jej wartości jako narzędzie edukacyjne. W wieloosobowej grze w Nightfall wygrywa bowiem ten gracz, który zebrał najmniej obrażeń ze wszystkich. A to wymusza bardzo uważne pilnowanie wszystkich graczy i uniemożliwia skupienie się na pokonaniu jednego czy dwóch z nich. Bardzo użyteczna metafora choćby dla biznesu, gdzie pokonanie pojedynczej konkurencyjnej firmy nie wystarcza wcale do osiągnięcia sukcesu.

Gra do kupienia np. TUTAJ 

Gra dostępna również  na iOS.


P.S. Nie jest to bynajmniej lista moich ulubionych gier (choć wiele z powyższych do takiej czołówki należy, zabrakło tu np. Ticket to Ride czy Memoir 44 – gier fajnych, ale niekoniecznie edukacyjnych). Tu jakkolwiek subiektywnie, starałem się odnieść czysto do wartości edukacyjnej poszczególnych tytułów.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis