Kilka lat temu na blogu ukazał się cykl reportaży Anty-Guru, opisujący patologie powiązane z różnymi postaciami związanymi ze środowiskiem rozwoju. Był on bardzo popularnym materiałem. Wiele osób wkurzył, podważając autorytet ich idoli. Wiele innych dziękowało mi za otwarcie oczu na pewne kwestie i zmiany, jakie mogły dzięki temu wprowadzić w swoim życiu.

 

Fake-Guru ma być pewnego rodzaju rozszerzeniem pierwotnego cyklu. Kluczową różnicą jest to, kto do Fake-Guru może się załapać. Anty-Guru skupiało się na ludziach dość świadomie promujących szkodliwe zachowania. Bohaterowie Fake-Guru są, etycznie, w nieco lepszej sytuacji. Wciąż promują szkodliwe lub bezwartościowe rzeczy, inaczej nie byłoby tematu. Ale sądzę, że głęboko w nie wierzą i nie stosują przy tym takiego zakresu manipulacji, jak Anty-Guru.

O mani padma cash

Wśród Anty-Guru mieliśmy ewidentne patologie – manipulatorów, oszustów, piramidziarzy, itp. W odróżnieniu od nich, sądzę, że wiele osób z Fake-Guru może być osobiście całkiem przyzwoitymi ludźmi. Na pewno miło z nimi siąść na piwie/kawie/herbacie/oczyszczonej dziwnymi modlitwami i pozytywnymi myślami wodzie czy cokolwiek tam akurat piją. Wierzę w ich dobre intencje i pozytywne zamiary.

Nie zmienia to jednak faktu, że promują rzeczy bzdurne, lub wręcz szkodliwe. Promują je, jak sądzę, z dobrymi intencjami, w przypadku tych osób nie mamy (lub przynajmniej nie znalazłem) typowych przejawów manipulatywności i gierek stosowanych zwykle przez Anty-Guru. Dobre intencje nie są jednak usprawiedliwieniem dla szkodliwego działania.

Ze względu na specyfikę, ten cykl będzie mniej skupiony na osobach, a bardziej na tym czemu głoszone przez nie idee są po prostu fikcją (a często – czemu są szkodliwą fikcją). Pełna lista Fake-Guru nie będzie nigdy zamknięta i możliwe, że co jakiś czas będę do tego cyklu wracał – np. gdy jakiś nowy guru zabłyśnie w internetach i warto będzie się odnieść do jego twierdzeń.


Kto będzie wśród Fake Guru?

– Deepak Chopra

– Bruce Lipton

– „Dr” Masaru Emoto i jego „pamięć wody”

– Alexander Lloyd i „kody lecznicze”

– Ken Wilber

– Carl Jung

– Eckhart Tolle

– zobaczymy :)


Brzmi ciekawie? Pierwsze wpisy już niedługo :)

Powrót do strony cyklu.Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis