Jutro zaczyna się kolejna, dziewiąta już edycja Praktyka Beyond NLP. Od kilku edycji zacząłem wysyłać uczestnikom pewien kwestionariusz, który ma pomóc im w lepszym skorzystaniu ze szkolenia. To kilka pytań, których przemyślenie pozwala lepiej zrozumieć swoje potrzeby, znaleźć materiał do ćwiczeń (jest ich na tyle dużo, że warto mieć przygotowane rzeczy, które chce się poruszyć), po prostu wyciągnąć ze szkolenia więcej. Doceniają to zresztą uczestnicy.

Pomyślałem, że zamieszczę tu te pytania. Choć są dopasowane do mojego Praktyka, są czymś, co może się przydać każdemu decydującemu się na dowolne szkolenie miękkie czy coaching. Miłej lektury :)

beyond2

Przygotowanie do szkolenia Praktyk Beyond NLP

Już niedługo spotkamy się na szkoleniu Praktyk Beyond NLP. Dla osiągnięcia maksymalnej wydajności szkolenia, prosiłbym Państwa o wykonanie poniższych zadań wstępnych – w większości po prostu dla siebie samego/samej, choć w jednym przypadku będę prosił o przesłanie mi takiej informacji e-mailem, jeśli jeszcze Państwo tego nie zrobili (lub jeśli chcieliby rozwinąć swoją pierwszą odpowiedź).1. Jak chcieliby Państwo skorzystać z tego szkolenia? W jakich obszarach swojego życia i w jaki sposób? Im bardziej szczegółowe odpowiedzi znajdą tu Państwo, tym lepiej. Prosiłbym w miarę możliwości, o przesłanie mi takiej informacji przed szkoleniem – pomoże mi to przygotować na szkolenie przykłady, ćwiczenia, studia przypadku, itp. najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb. Oczywiście w trakcie szkolenia również będą Państwo mogli zgłaszać takie potrzeby czy oczekiwania.Poniższe pytania są już przeznaczone wyłącznie dla Państwa refleksji. Ich przemyślenie ułatwi Państwu szybszy wybór tematów do przećwiczenia na szkoleniu. Nadmieniam, że ze względu na to, że ćwiczenia w Beyond NLP skupiają się na pracy z procesem, a nie z treścią, jeśli nie będą Państwo chcieli, nie będą Państwo musieli ujawniać tego, z czym dokładnie chcą pracować, jedynie ogólny temat pracy,np. „Chcę inaczej reagować w pewnej sytuacji” czy „Chcę lepiej czuć się w kontaktach z pewną osobą”. Tak długo jak Państwo będą wiedzieli o co chodzi, tak długo będzie to wystarczające.2. W jakich konkretnych sytuacjach życiowych chcieliby Państwo inaczej reagować i jaka powinna to być reakcja?3. Z jakimi osobami chcieliby Państwo poprawić lub zmienić relacje?4. W jakich sytuacjach chcieliby się Państwo czuć inaczej?5. Jakie krótko i długoterminowe cele chcieliby Państwo zrealizować?6. Co Państwo myślą na temat:
– siebie samych
– swoich kompetencji
– swojej urody
– swojej inteligencji
– innych ludzi ogólnie
– swoich znajomych
– swojej pracy
– swoich zobowiązań, powinności, itp.
– tego jak powinien wyglądać świat, Państwa życie, itp. oraz jak faktycznie wg. Państwa wygląda
– itp.7. Gdyby mogli Państwo zmienić swoje podejście do dowolnej rzeczy, osoby, czynności, itp. – np. sprawić, by coś trudnego postrzegać jako coś łatwego, albo coś nieprzyjemnego jako przyjemnego – to co i jak by Państwo zmienili?8. Jakie nowe nawyki chcieliby Państwo wykształcić w swoim życiu?


9. Jakich nawyków chcieliby się Państwo pozbyć lub zmienić?10. Czy są jakieś rzeczy, które postrzegają Państwo zbyt „zerojedynkowo” i chcieliby postrzegać je jako bardziej zróżnicowane? (Np. zamiast dzielić ludzi na „ludzi sukcesu” i „ludzi porażki” dostrzegać całą skalę sukcesu, jaką można osiągnąć.) A może są jakieś rzeczy, które chcieliby Państwo postrzegać jako mniej zróżnicowane i bardziej „zerojedynkowe”? (Np. Zamiast „wstałem” „jeszcze pięć minut”, „jeszcze dziesięć minut”, „śpię dalej” postrzegać tylko opcje „wstałem” i „śpię dalej”.)11. W jakich sytuacjach przydałoby się Państwu więcej dystansu?


12. Jakie sytuacje interpersonalne chcieliby Państwo trafniej postrzegać nie tylko z własnej perspektywy, ale też poznając perspektywy innych uczestników sytuacji?13. Jakie sytuacje, wyzwania, problemy czy okazje w swoim życiu chcieliby Państwo lepiej zrozumieć?14. W jakich sytuacjach przydałoby się Państwu więcej kreatywności i trafnych rozwiązań?15. Czy mają Państwo w swoim życiu sytuacje, w których coś sprzedają – pomysł, produkt, usługę, itp. – i chcieliby Państwo robić to lepiej i w sposób bardziej przekonujący?


16. Co jeszcze w swoim życiu chcieliby Państwo usprawnić?Nie na każde z tych pytań znajdą Państwo zapewne odpowiedź, ale im więcej takich odpowiedzi Państwo znajdą, tym łatwiej będzie Państwu w pełni skorzystać z nadchodzącego szkolenia i jak najlepiej przełożyć je na własne życie.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis