Witaj,

Czas czytania: ok. 2 min.

Takie szybkie przemyślenie. Niby banał, niby każdy to wie, a jednak czasami warto przypomnieć, żeby mogło to być wprowadzone w życie.

Dbaj o swoich byłych klientów.  Naprawdę, dbaj o nich, bo to od nich, w dużej mierze, zależy to, ilu będziesz miał następnych. Zwłaszcza wtedy, gdy usługi które oferujesz są drogie i zwłaszcza gdy ci klienci sami z siebie są dobrze znani w internecie.

Średnio raz na miesiac-dwa ja i moja dziewczyna dostajemy od różnych ludzi pytania odnośnie szkoleń pewnego znanego trenera, z którego usług korzystaliśmy. Ponieważ w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie polecić jego szkoleń – niestety, jego styl mocno się zmienił, subiektywnie oceniając, na gorsze – zniechęcamy raczej do korzystania z jego usług. Przez ostatni rok-dwa kosztowało go to prawdopodobnie ok.  50 tysięcy zł, przy założeniu, że zniechęcone osoby kupiłyby tylko podstawowe szkolenie (i dużo więcej, zakładając, że kupowałyby pakiet szkoleń, a wiem, że wiele osób się nad tym zastanawiało).

To o czym piszę nie ma na celu popisanie się “zobacz jacy jesteśmy ważni i co mówimy”. Nie ma, bo i nie jesteśmy – na necie jest MASA osób dużo bardziej wpływowych od nas i one mogą być naszymi – albo Twoimi – klientami. Od ich opinii o Tobie – także ich opini długo po tym, jak skorzystały z  Twoich usług – zależeć może to, czy Twój biznes się utrzyma, czy będzie się rozwijał, czy też z jakiegoś tajemniczego powodu nagle przestaniesz mieć nowych klientów.

Dlatego bądź tego świadomy. Dbaj o to, jak ludzie Cie postrzegają, dbaj o to, żeby byli klienci miło Cię wspominali – bo nawet, jesli nie dostaniesz od nich bezpośrednio ani grosza więcej, pośrednio mogą uczynić Cię BARDZO bogatym człowiekiem.

Warto o tym pamiętać przy kontaktach z nimi.

To powiedziawszy – niektórzy klienci naprawdę nie są warci wysiłku, jaki byłby niezbędny do ich zadowolenia, bo oprócz świetnego towaru czy usługi potrafią oczekiwać zaspokojenia innych swoich potrzeb, np. samotności czy poczucia wartości. Więc nie traktujcie powyższego twierdzenia jako jedynej wykładni – zawsze potrzebna jest pewna równowaga, żadne podejście doprowadzone do przesady nie jest zdrowe.


Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl 

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis