Czym różni się Lean Mind Experience od Praktyka Beyond NLP

Przy okazji zbliżającej się pierwszej edycji Lean Mind Experience, często spotykam się od Was z pytaniami o podobieństwa i różnice między podstawowym szkoleniem Lean Mind, a podstawowym szkoleniem Beyond NLP, czyli Praktykiem Beyond NLP. Pomyślałem więc, że warto poświęcić post na szczegółowe opisanie najistotniejszych różnic.

Różnice w myśli przewodniej szkolenia

Ponad dziesięć lat pracy tak z klientami indywidualnymi, jak i firmowymi wyczuliło mnie mocno na to, które narzędzia maja szanse być realnie stosowane po zakończeniu szkolenia, a które trafią raczej na półkę „fajnie, że to znam, ale jakoś nie pamiętam o korzystaniu z tego”. Dlatego Lean Mind Experience projektowany był przede wszystkim pod kątem bezpośredniego stosowania poznanych narzędzi, tak by każda chwila z tych dziewięciu dni przełożyła się na konkretne zmiany w życiu uczestników. Stosowane narzędzia są w większości oparte o proste zmiany behawioralne, celowe długoterminowe przebudowanie elementów życia i zbudowanie większej samoświadomości. W porównaniu z Beyond NLP dużo mniej tu technik wizualizacyjnych, wymagających pracy z wyobraźnią. Dużo więcej jest natomiast przyglądania się różnym obszarom swojego życia w systemowy sposób i modyfikacji ich na drobne, ale istotne sposoby.

W porównaniu z Lean Mind, Beyond NLP ma natomiast podejście bardziej narzędziowe. „Zobacz, tu jest ten zestaw świetnych narzędzi, które możesz używać w swoim życiu na różne sposoby, np. tutaj i tutaj. Nauczyłeś/aś się z nich korzystać na szkoleniu. To teraz do dzieła, miłej zabawy!” Odpowiedzialność jest dużo bardziej po stronie uczestnika. Dla niektórych osób jest to świetne i angażują się w taki projekt z całą pasją i zaangażowaniem. Dla innych nadmiar swobody okazuje się jednak ograniczający. Wolą konkretne narzędzia na konkretne sytuacje, bez zastanawiania się co mają wybrać i dlaczego. Proste procedury okazują się cenniejsze niż elastyczność i swoboda wyboru.

Dlatego też Beyond NLP pozostaje metodą przeznaczoną dla tych, którzy chcą mieć jak najszerszy zestaw narzędzi, z którym dalej mogą sami eksperymentować i odkrywać. Natomiast Lean Mind służyć ma natychmiastowemu i prostemu wdrożeniu konkretnych rozwiązań na konkretne problemy i pożądane cele.


Różnice w programie szkolenia

Jeśli chodzi o materiał poruszany na obydwu szkoleniach, pokrywa się w około 50%, przy czym nawet w powtarzających się materiałach nacisk stawiany jest na inne kwestie. Na Praktyku Beyond NLP w wielu technikach skupialiśmy się na eksperymentowaniu i odkrywaniu. W Lean Mind Experience mamy zamiast tego tytułowe szczupłe podejście do technik, przycięcie ich do absolutnego sedna skuteczności. Zmniejsza to nieco elastyczność ich wykorzystania, ale w zamian za to znacząco zwiększa szanse na to, że faktycznie będą wykorzystywane.


Jeśli chodzi o program poszczególnych zjazdów:

Pierwszy zjazd poświęcony komunikacji zachowa elementy skutecznej komunikacji, gry statusowe oraz elementy komunikacji improwizacyjnej. Do tego pojawią się kwestie barier w komunikacji i ich obchodzenia, różnych sposobów na jakie nasz przekaz może być błędnie zrozumiany i usprawniania go dla większej precyzji. Całość będzie oczywiście przedstawiona z perspektywy Lean Mind, skupimy się więc na tym, co w komunikacji daje największą wartość i jak tą wartość zachować, pozbywając się innych, zbędnych elementów.

Drugi zjazd poświęcony wydajności w życiu zachowa elementy tworzenia nawyków, aranżacji środowiska (architektury procesów decyzyjnych) oraz planowania. Nowe materiały będą obejmowały skupienie na priorytetyzacji oraz, przede wszystkim, skutecznym zarządzaniu swoją energią/decyzyjnością, tak by zoptymalizować swoją skuteczność. Zwrócimy też uwagę na lepsze podejmowanie decyzji. Ten zjazd bardzo dobrze łączy się też z myślą przewodnią Lean Mind i możecie tu liczyć na ogromną ilość praktycznych wdrożeń z tego zakresu.

Trzeci zjazd poświęcony jest emocjom, stresowi, pewności siebie i podobnym kwestiom. Będziemy tu mieli pracę z myślami/dialogami wewnętrznymi, podstawy pracy z przekonaniami, elementy Panoramy Społecznej i Podwójnej Dysocjacji oraz podstawową technikę z zakresu kotwiczenia. Będziemy również przyglądali się temu, co emocje nam dają i jak lepiej z nich korzystać, zamiast z nimi walczyć i próbować je podporządkować swoim oczekiwaniom. W końcu, zgodnie z duchem Lean Mind, każda emocja daje pewne wartości – i teraz trzeba skupić się na tym, by te wartości uzyskać jak najpełniej, bez marnowania energii.


Elementy z Beyond NLP, których zabraknie na Lean Mind Experience to:

– większa część kotwiczenia (zostawiamy jedną szybką i praktyczną technikę)

– praca z emocjami przez postawę (cenne narzędzie, które jednak rzadko kiedy jest wykorzystywane)

– submodalności wizualne (narzędzie tak wszechstronne… że w praktyce nie jest prawie nigdy używane)

– linie czasu (zostawiamy planowanie, ale linie czasu, podobnie jak submodalności, okazują się zbyt elastyczne by większość osób z nich często korzystała)

– clean space (czas poświęcony na wprowadzenie tego narzędzia jest zbyt długi jak na powszechność jego stosowania)

– Meta Model Miltona (mimo ogromnej popularyzacji ich w Polsce przez A. Batko, zarówno Meta-Model jak i Model Miltona są dość przereklamowane w codziennym stosowaniu i chyba najwyższy czas się z nimi pożegnać)

– Dominujące Struktury Poznawcze (przesunięte do specjalizacyjnego szkolenia Lean Mind poświęconego perswazji i sprzedaży)

Inne elementy mogą się pojawić, ale w mocno zmienionej postaci.


Zamiast brakujących elementów będziemy mieli zarówno zupełnie nowe techniki (np.w zakresie priorytetyzacji czy barier w komunikacji), jak i podstawowe reguły Lean Mind, odnoszone do tematów przewodnich poszczególnych zjazdów. W naszym życiu pełno jest wszelkiego rodzaju marnotrawstwa i Lean Mind ma pomóc w przełamaniu tych ograniczeń.


Przyszłość Beyond NLP

I w końcu – czy wprowadzenie Lean Mind oznacza, że Beyond NLP już nie będzie dostępne, a przynajmniej w innej formie niż online?

Cóż, mówiąc bardzo bezpośrednio – nie wiem. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak popularny okaże się Lean Mind. Przyznam, że tak jak cenię NLP i – zwłaszcza – Beyond NLP – tak przez lata mam już nieco dość dowodzenia, że nie jestem wielbłądem. Dość tłumaczenia, mniej lub bardziej cierpliwego, dość podstawowych kwestii przeciwnikom NLP którzy, delikatnie mówiąc, rzadko kiedy nadają się do merytorycznej rozmowy w temacie. (Są od tego chwalebne wyjątki, jak Michał Kulczycki czy Rafał Żak, ale miażdżąca większość przeciwników NLP z jakimi dyskutowałem niespecjalnie rozumie co i dlaczego krytykuje, po prostu bezmyślnie stosuje argumenty do autorytetu czy do popularności.) A z drugiej strony też dość bycia wiązanym z różnymi świrami i szarlatanami, którzy z jakiegoś powodu na NLP powołują. Możliwość przejścia całkowicie na coś swojego i nieobciążonego takimi skojarzeniami jest, prawdę mówiąc, necąca.

Z drugiej jednak strony, cenię potencjał NLP i wielu narzędzi z nim związanych. Nie chciałbym tej działki zostawiać. Przez lata zbudowałem też pewną wiarygodność dla Beyond NLP, czuję również zobowiązanie wobec osób, które ciężko pracowały na certyfikaty Beyond. Dlatego raczej nie widzę zupełnego porzucenia tej metody, ale będzie ona prawdopodobnie nieco rzadsza, np. Praktyk raz na rok-półtora i Master raz na dwa lata, lub coś w ten deseń. Oraz mocno ułatwione przejście na Lean Mind dla osób, które są już po Praktyku. Taki jest plan na najbliższe lata, a co może go zmienić? Bardzo niskie lub bardzo wysokie zainteresowanie Lean Mind niewątpliwie wpłynęłoby na moje plany. Podobnie duże pozytywne lub negatywne zmiany na rynku NLP, choćby publikacja kilku badań, o których wiem, że są w trakcie, ale których dokończenie i opublikowanie może zająć jeszcze kilka ładnych lat.

Jeśli więc celujesz konkretnie na Praktyka – miej świadomość, że może być ciężko z terminami. Jeśli zaś interesują Cię po prostu konkretne kompetencje do wykorzystania w życiu, to Lean Mind Experience jest mocno wyprofilowanym zestawem narzędzi, nawet lepiej niż Praktyk dopasowanym do codziennego wdrożenia.Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis