LeanMind – teaser # 1

Czyli szykuje się coś więcej i czas na pewne przebłyski tego ;)

(…)

Podstawową koncepcją mentalności Lean – czy to w biznesie i Lean Management, czy w zakresie rozwoju osobistego i LeanMind – jest redukcja marnotrawstwa. Tylko niewielka część naszych typowych działań realnie przyczynia się do zwiększenia wartości, do osiągnięcia celu do którego dążymy. Ogromna większość to coś, co w Lean określa się mianem „muda”, marnotrawstwa.

Nawet w biznesowych procesach, zaprojektowanych ze skupieniem na wydajności, pełno jest „muda”. Przestojów. Nadmiernych zapasów. Błędów wymagających ogromnego wysiłku i kosztów do nadrobienia, gdyż nie zauważono ich na czas.  A to wszystko w biznesie, gdzie projekty były od zera planowane, przez racjonalnych, skupionych na celach ludzi.

(No dobra, realnie nie w każdym biznesie tak jest. W wielu mamy stado wściekłych małp żonglujących jajkami Faberge. Sęk w tym, że nawet w tych najlepszych, „muda” jest bez liku. Pomimo ogromnej celowości w przygotowywaniu i projektowaniu tych procesów biznesowych.)

Skoro więc procesy biznesowe są tak obarczone marnotrawstwem – to co dopiero z naszym działaniem? Opartym na ogromnej ilości przypadkowych wzmocnień, nieprzemyślanych decyzji i solidnej dawce małpiego rozumu?

Jak wiele czasu i energii marnujemy działając wokół tego, co naprawdę chcemy zrobić? Jak niewielka część naszych działań przybliża nas do celu?

Jak wykryć takie „muda” w naszym życiu? Jak skupić się na tym, co daje nam wartość – jakkolwiek ją sami rozumiemy?

(…)

Więcej o LeanMind – już wkrótce.Zostań Patronem/Patronką tego bloga!

Jeśli materiały na tym blogu są dla Ciebie wartościowe, rozważ wsparcie go w ramach Patronite. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis