Argument: “Coaching niedyrektywny zostawia wybór klientowi”


Fakt: Popularnym założeniem coachingu jest to, że podejście niedyrektywne, oparte na pytaniach, zostawia klientowi wolną wolę i pozwala mu samemu decydować o swoim życiu i brać na nie odpowiedzialność. W rzeczywistości, badania dotyczące psychoterapii pokazują, że w podejściach niedyrektywnych (a więc podobnych do coachingu i możemy tu pozwolić sobie na uogólnienie na tą dziedzinę), pacjenci mają bardzo dużą skłonność do nieświadomego przejmowania przekonań swoich terapeutów. Po prostu, niedyrektywny coach wciąż warunkuje klienta, choćby przez kierunek zadawania pytań, uwagę, jaką poświęca poszczególnym kwestiom, czy pozostające poza świadomą kontrolą mikroekspresje aprorobaty i dezaprobaty. To wszystko wpływa na postawy klienta, a ponieważ klient nie jest świadomy tych wpływów, nie opiera się temu wpływowi w dużo słabszym stopniu.

W rzeczywistości coaching niedyrektywny odbiera wybór klientowi, tylko robi to w dyskretny sposób. Co gorsza – odbiera klientowi wybór w zakresie tematycznym, który nie musi być bezpośrednio związany z tematem coachingu, przez co klient może być nawet nieświadomy zachodzącej w nim zmiany.


Przejdź do listy argumentów


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis