Mam dość. Na serio, po prostu mam dość żałośnie niekompetentnych, demonstrujących brak znajomości podstaw zarówno psychologii, jak i NLP, prób ataków na NLP.

Dla jasności, nie mam nic przeciwko kompetentnym, dobrze poinformowanym i uzasadnionym naukowo atakom na NLP. Z wielką przyjemnością podjąłbym się polemiki z takimi i mogłoby to być naprawdę rozwojowe, a przynajmniej stymulujące intelektualnie.

Problem w tym, że to z czym się generalnie spotykam w tym zakresie nijak takiej jakościowej krytyki nie przypomina, a jedyna znana mi obecnie osoba faktycznie mająca kompetencje mogące taką realną debatę uwiarygodnić od dłuższego czasu zajmuje się innymi kwestiami i wątpliwe, by w najbliższym czasie podjęła się tematu.


Więc postanowiłem – czas dać drugiej stronie fory. Skoro rozmówcy są aż tak niekompetentni w tych kwestiach, to znaczy, że trzeba im ułatwić :) Zdecydowałem się więc podać kilka obszarów, w których można by próbować podjąć się faktycznej, merytorycznej krytyki NLP – takie podpowiedzi. Poszukacie, słodziaki, poduczycie się i może, może w końcu doczekam się prób jakościowej krytyki :D Widzicie, jaki jestem dla Was miły, KSPowcy i inni antyNLPowi pseudopsychologowie? ;)

A na serio to dbam raczej o siebie – jeśli jeszcze parę razy strzelicie „krytyki NLP” w których tak się ośmieszycie i tak łatwo mi będzie Was wypunktować, to jeszcze ktoś pomyśli że Was słodziaki wynajmuje, żebyście się aż tak podkładali. Więc nieco Wam ułatwię kompetentną krytykę, rzucając nie tylko obszary gdzie moglibyście coś zdziałać, ale nawet pierwsze argumenty przeciw zastosowaniu tych obszarów, tak byście mogli je spróbować od razu zniwelować w swojej krytyce i tym samym uczynić ją mocniejsza. Bo was lubię chopaki ;)


Realne obszary, w których można by próbować merytorycznie krytykować NLP w świetle współczesnej nauki :)


1. Modelowanie

Tak naprawdę, krytyka jakiegokolwiek z NLPowskich modeli nie ma większego sensu, bo modele są produktami NLP i nie świadczą bezpośrednio o wartości samej metody. To co o niej świadczy, to jej istota – modelowanie, czyli technika tworzenia modeli umiejętności, modeli, które można później przekazać innym.

Realna krytyka NLP mogłaby się więc opierać na krytyce modelowania. Trudno to zrobić w oparciu o prior probability – dotychczas mamy ogromną ilość dowodów na to, że umiejętności można jak najbardziej rozpisać na poszczególne elementy i modele, więc sama koncepcja jest wiarygodna. Można co najwyżej próbować dyskutować, że nie wszystkie umiejętności da się zmodelować – ale to już coś.

Alternatywnie można próbować argumentować, że sama technika modelowania nie została empirycznie przebadana – i to już mógłby być argument celniejszy, tym bardziej, że nawet niełatwo byłoby ją zbadać – byłoby to możliwe, ale struktura takiego badania wymagałaby stosunkowo dużych kosztów i długiego czasu pracy. Jedyne naukowe wzmianki o tej technice pochodzą z raportu badawczego armii USA, który oceniając ogólnie (i negatywnie) NLP w zakresie wpływu zwrócił szczególną, pozytywną uwagę na kwestię modelowania i postulował dalsze zbadanie tematu (badanie nie zostało w końcu zrealizowane).

Jeśli ktoś chciałby faktycznie wziąć się za krytykę NLP, tutaj miałby przynajmniej jakieś szanse.


2. Linia czasu

Choć badań psychologicznych potwierdzających przestrzenną reprezentację czasu mamy sporo, to jest nieco badań sugerujących cykliczną (kołową) reprezentację jako najczęściej występującą wśród ludzi, w odróżnieniu od zmodelowanych przez NLP technik znanych jako Linia czasu, gdzie postulowane jest, że większość osób ma raczej reprezentacje* w kształcie linii/krzywej. Jak słodziaki poszukacie i znajdziecie odpowiednie badania, to będziecie tu mieli podstawę do jakiejś argumentacji :D

*Kilka reprezentacji, kontekstowo uzależnionych.


3. Dużo dowodów poszlakowych, mało konkretnych badań klinicznych

Znów, nie jest to za silny argument, ale coś chociaż jest. Choć poszczególne techniki zmodelowane przez NLP mają zwykle solidne prior probability w oparciu o dostępne badania, nie ma aż tak wiele bezpośrednich testów klinicznych interwencji. Tylko pośpieszcie się, bo NLP Research and Recognition Project dostał niedawno bardzo solidne dofinansowanie do badań i jak będziecie zbyt zwlekali z próbami argumentacji w tym zakresie, to i duże badania kliniczne się ukażą. Szybciej słodziaki, szybciej :D


No to powodzenia. Czekam na choć odrobinę bardziej kompetentne krytyki NLP :D


P.S. Jeśli nie byłoby jasne – tak, absolutnie kpie ze słodziaków niekompetentnie krytykujących NLP, ale jestem absolutnie poważny w tym, że z takimi argumentami mieliby chociaż jakiekolwiek szanse w rzetelnej dyskusji -a  obecnie nie mają żadnych i jedynie, jak mieliśmy już wiele przykładów, ośmieszają się takimi nieudolnymi atakami.

P.P.S. Jakbyście drodzy czytelnicy mieli jakieś jeszcze podpowiedzi dla słodziaków, to dajcie śmiało :) Niech mają ułatwione zadanie, jak pokazuje dotychczasowa historia, mają kłopoty gdy każe się im przepracowywać :)


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis