Argument: „Twoje myśli kształtują Twoją rzeczywistość.”


Fakt: To twierdzenie to przykład typowej refluksji  – tezy, która jednocześnie jest truizmem oraz ma drugie znaczenie, które brzmi bardzo głęboko, ale jest w rzeczywistości bzdurne. Gdy podważa się to drugie znaczenie, zwykle do obrony wystawiany jest truizm, a prawdziwość truizmu traktowana błędnie jest jako dowód na prawdziwość drugiego znaczenia.


Truizm: Faktycznie, to jak myślisz wpływa (nie kontroluje, ale wpływa) na to co robisz, a to co robisz wpływa na Twój świat. Jest to proces powolny i mało wydajny, ale faktycznie coś takiego jest.

Głęboka bzdura: Twoje myśli w magiczny/kwantowofizyczny sposób wpływają na fizyczną rzeczywistość w której żyjesz. “Przyciągają” Ci szczęśliwe sploty wydarzeń, ukierunkowując Cię w odpowiednią stronę.

Krótko mówiąc – magia nie działa, a fizyka kwantowa w żaden sposób nie wspiera żadnych “niezwykłych mocy” naszych myśli.  To jak myślisz nie sprawi, że coś się niezwykłego wydarzy w świecie. Ba, może co najwyżej zniechęcić Cię do pracy nad realizacją swoich celów – bo po co się starać i męczyć, skoro wystarczy po prostu pomarzyć i efekt będzie ten sam?

Niestety albo na szczęście, ale koniec końców Twój świat jest w przytłaczającej większości kształtowany przez przypadek (wiem, trudno się z tym pogodzić, ale tak to już jest – tylko przypadek sprawił, że urodziłeś się w Polsce, a nie w lepiance w jednym z najbiedniejszych rejonów świata). Odrobinę jest kształtowany przez Twoje działania. Przez Twoje myśli jest kształtowany tylko w tym zakresie, w jakim te myśli przekładają się na działania, a powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze tak się dzieje.

shutterstock_115031500


Przejdź do listy argumentów

 

 


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis