Argument: „Twoje myśli kształtują Twoją rzeczywistość.”


Fakt: To twierdzenie to przykład typowej refluksji  – tezy, która jednocześnie jest truizmem oraz ma drugie znaczenie, które brzmi bardzo głęboko, ale jest w rzeczywistości bzdurne. Gdy podważa się to drugie znaczenie, zwykle do obrony wystawiany jest truizm, a prawdziwość truizmu traktowana błędnie jest jako dowód na prawdziwość drugiego znaczenia.


Truizm: Faktycznie, to jak myślisz wpływa (nie kontroluje, ale wpływa) na to co robisz, a to co robisz wpływa na Twój świat. Jest to proces powolny i mało wydajny, ale faktycznie coś takiego jest.

Głęboka bzdura: Twoje myśli w magiczny/kwantowofizyczny sposób wpływają na fizyczną rzeczywistość w której żyjesz. „Przyciągają” Ci szczęśliwe sploty wydarzeń, ukierunkowując Cię w odpowiednią stronę.

Krótko mówiąc – magia nie działa, a fizyka kwantowa w żaden sposób nie wspiera żadnych „niezwykłych mocy” naszych myśli.  To jak myślisz nie sprawi, że coś się niezwykłego wydarzy w świecie. Ba, może co najwyżej zniechęcić Cię do pracy nad realizacją swoich celów – bo po co się starać i męczyć, skoro wystarczy po prostu pomarzyć i efekt będzie ten sam?

Niestety albo na szczęście, ale koniec końców Twój świat jest w przytłaczającej większości kształtowany przez przypadek (wiem, trudno się z tym pogodzić, ale tak to już jest – tylko przypadek sprawił, że urodziłeś się w Polsce, a nie w lepiance w jednym z najbiedniejszych rejonów świata). Odrobinę jest kształtowany przez Twoje działania. Przez Twoje myśli jest kształtowany tylko w tym zakresie, w jakim te myśli przekładają się na działania, a powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze tak się dzieje.

shutterstock_115031500


Przejdź do listy argumentów

 

 


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis