Witaj,

Czas czytania: ok. 2 min.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co decyduje jak się czujesz w danej sytuacji?

Być może patrzyłeś dotąd na emocje z perspektywy stałych reakcji, które po prostu sie dzieją. Odkrycia współczesnej kognitywistyki sugerują jednak inny obraz. Owszem, na jakimś poziomie emocje „po prostu się dzieja”. Ale na innym, to jak patrzymy na sytuację w której się dzieją potrafi mieć ogromny wpływ.

Jeśli kojarzysz metodę przeramowania z NLP, to o czym za chwilę napiszę może być dla Ciebie szczególnie przydatne, ponieważ może Ci wskazać drogę do dużo skuteczniejszych przeramowań.

Wg. badań kognitywistycznych, na to jakie emocje wiążemy z danym doświadczeniem wpływa kilka istotnych skal, pod względem których je oceniamy. Przykładem takich skal jest np. to, jak bardzo skupieni byliśmy i jak wiele uwagi poświęcaliśmy danej sytuacji, albo to, jaką kontrolę mieliśmy nad wynikiem tej sytuacji.

Jak możesz to wykorzystać?

Proponuję Ci małe ćwiczenie. Pomyśl o jakiejś sytuacji, z którą wiążesz mało przyjemne uczucia. Następnie, koncentrując się na tej sytuacji, zacznij zmieniać jej postrzeganie poprzez zmianę poczucia kontroli, jakie nad nią miałeś. Stopniowo zwiększ je aż do maksimum,  następnie maksymalnie je zmniejsz. Sprawdź, jak zmiana poczucia kontroli wpływa na Twoje odczucia odnośnie tej sytuacji i pomyśl jak mógłbyś to jeszcze wykorzystać.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis