Argument: “Podświadomość nie przetwarza słowa ‘NIE’ “


Fakt: Zostawiając na chwilę kwestię tego, że nie sposób mówić o jednej podświadomości (będzie temu poświęcony  oddzielny wpis), to stwierdzenie jest zdecydowanie niezgodne z rzeczywistością. Rozumienie języka jest procesem zachodzącym poniżej progu świadomości, jeśli więc podświadomość nie rozumiałaby słowa ‘NIE’, to zdanie ‘podświadomość nie rozumie słowa NIE’ rozumielibyśmy świadomie jako “podświadomość rozumie słowa”.

Ten mit opiera się prawdopodobnie na dwóch podstawach:

1) po pierwsze, przetwarzanie negacji jest w większości wypadków wolniejszym procesem, poznawczo, niż przetwarzanie twierdzeń. Dotyczy to jednak tylko tych negacji, które nie stanowią same z siebie kategorii, a są jedynie zaprzeczeniem innych kategorii.

Innymi słowy, takie sformułowania jak “nie czerwony” czy “nie drabina” będą przetwarzane wolniej, ale już “niepalący” nie będzie.

Warto też dodać, że różnica w czasie przetwarzania to niewielkie ułamki sekund.

2) po drugie, jeśli próbujemy wyprzeć coś ze świadomości – “nie myśleć o czymś”, zwykle faktycznie torujemy temu drogę i czynimy to łatwiej dostępnym poznawczo. Efekt ten nie zachodzi jednak, jeśli celowo zaczynamy myśleć o czymś innym. Innymi słowy, jeśli próbujemy “nie myśleć o miotaczu ognia”, to faktycznie będzie nam to sprawiało problem, chyba, że zaczniemy celowo myśleć o dwugłowym jednorożcu.

Ten efekt torowania przy próbie wyparcia nie oznacza jednak, że podświadomość nie rozumie słowa nie. Oznacza jedynie, że jeśli celowo próbujemy unikać myślenia o czymś, to zwiększamy szansę na myślenie o tym.


Przejdź do listy argumentów


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis