Argument: „Afirmacje są bardzo skuteczną metodą zmiany i warto je stosować.”


Fakt: Badania niestety nie potwierdzają tej tezy. Afirmacje są niewątpliwie atrakcyjne emocjonalnie. Bardzo łatwo je stosować, obiecują dużo i nie wymagają szczególnych poświęceń, łatwo więc nawet nie tyle uwierzyć, że działają, co przynajmniej mieć taką nadzieję i uparcie się jej trzymać. Tyle tylko, że testy tej tezy nie potwierdzają.

Badania pokazały, że o ile osoby mające silnie rozwiniętą daną cechę mogą w umiarkowany sposób skorzystać z afirmacji, o tyle osobom z kiepsko rozwiniętą cechą takie afirmacje jedynie zaszkodzą. Innymi słowy, osoby, które już są pewne siebie i zaczną sobie powtarzać np. „Jestem dobrą osobą” będą się czuły nieco lepiej (choć ich samo zachowanie się nie zmienia). Natomiast osoby niepewne siebie, powtarzające sobie „Jestem dobrą osobą” będą się czuły jedynie gorzej, bo ich doświadczenie będzie zbyt odmienne od tego co sobie powtarzają, co będzie prowokowało konflikt wewnętrzny. Innymi słowy, te osoby, którym najbardziej potrzebne byłyby działające afirmacje będą dokładnie tymi osobami, którym one zaszkodzą.

Co ciekawe, o ile afirmacje nie dają efektów, o tyle proces zadawania sobie pytań może już dać inne efekty. Innymi słowy, jeśli zamiast bezmyślnie powtarzać „Jestem pewny siebie.” zaczniesz myśleć „Czy mogę być pewny siebie?”, masz faktycznie szanse znaleźć na to odpowiedź i poprawić swoją pewność siebie.

Należy przy tym odróżnić afirmacje od innej praktyki, tzw. samo-afirmacji (self-affirmation). Ta praktyka polega na skupieniu się na tym, co jest dla nas najważniejsze (np. tworząc hierarchię wartości, wybierając z nich najważniejszą dla nas i myśląc chwilę o tym czemu ta wartość jest dla nas taka istotna). Takie samo-afirmacje zdają się mieć pewne efekty w redukcji negatywnych efektów stresu.

Nie myślę obsesyjnie… Nie myślę obsesyjnie… Nie myślę obsesyjnie…


Przejdź do listy argumentów

 


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis