Witaj,

Czas czytania: ok. 2 minuty

Gdy przychodzi do mnie klient, zawsze pytam go m.in. o dotychczasowe metody, jakie stosował do pracy z problemem. Praktycznie każdy wymienia afirmacje.  U praktycznie żadnej osoby nie dały one efektu – co w sumie jest oczywiste. W końcu inaczej nie potrzebowaliby już mojej pomocy. Jednocześnie, gdy podpytałem szerzej, okazało się, że bardzo niewielu osobom udało się praktycznie skorzystać z afirmacji w swoim życiu. Wiele osób próbowało – bardzo niewiele miało efekty.

Co, jednocześnie, skłania mnie do zastanowienia -jak to jest, że tyle ludzi wierzy w afirmacje, a dają one tak niewielki efekt?

Oczywiście, jedną z przyczyn jest zwykła trwałość tej metody – liczy ona sobie ponad 100 lat, a czas ma tendencje do wzmacniania przekonań, niezależnie od ich wartości.

Drugą jest zapewne wygoda – afirmacje nie wymagają żadnej faktycznej pracy ze strony afirmującego. Są ławe, proste i przyjemne. Nie zmuszają do wyjścia w świat i realnego zmierzenia się ze swoimi ograniczeniami. A to czyni je zdecydowanie atrakcyjniejszymi, niż alternatywy.

Czy to znaczy, że afirmacje są zupełnie do niczego? Nie, badania pokazują, że mogą mieć pozytywny wpływ na osoby, które je stosują, pod jednym, paradoksalnym warunkiem – afirmacje skutecznie pomogą tym, którzy za bardzo takiej pomocy nie potrzebują.

Innymi słowy – im większy Twój problem, tym mniejsza szansa, że afirmacje będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie czujesz się pewny siebie, to powtarzanie sobie „jestem pewny siebie” jedynie Ci zaszkodzi. Z drugiej strony, jeśli czujesz się odrobinę pewny siebie, to powtarzanie sobie „jestem pewny siebie” może Ci faktycznie nieco pomóc. Nie będzie to najskuteczniejsza możliwa pomoc – ale biorąc pod uwagę jej niskie koszta czasowo-wysiłkowe, czemu nie?

Podobnie jak w wielu innych wypadkach, kluczem jest dobranie odpowiedniej metody do celu pracy, ale również do sytuacji osoby, która chce pracować.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis