Alternatywy dla manosfery, czyli jak zadbać o mężczyzn mających problemy we współczesnym świecie

Po ostatnim wpisie na temat inceli i manosfery pojawiło się nieco sugestii, że powinienem był wskazać nieco przykładowych dobrych alternatyw, dla tego co środowiska te oferują, z odniesieniami do konkretnych fundacji czy grup, gdzie takie osoby mogą znaleźć nieco pomocy. Nie obyło się bez popisowych przykładów himpathy – i temu poświęcimy oddzielny wpis – ale na razie skupmy się na propozycjach alternatyw.

Kręgi mężczyzn/ Męskie kręgi

Czyli czysto męskie grupy wsparcia, często prowadzone też przez praktykujących psychoterapeutów. Męskie kręgi mogą dawać dużą wartość, ucząc budowania bardziej otwartych relacji, odsłaniania się, uzyskania akceptacji ze strony otoczenia, zwłaszcza w typowo męskim środowisku, od którego zwykle nie są przyzwyczajeni dostawać takich sygnałów.  Udział w takich kręgach może pomóc się otworzyć, zaakceptować siebie, docenić, że inni mają podobne problemy i przemyślenia jak my, uzyskać szczere, ale wspierające informacje zwrotne.

Niestety, przynajmniej część tych środowisk jest mocno nasycona treściami manosferycznymi lub mocno nawiedzonymi, dlatego przy wyborze warto być ostrożnym. Na co warto zwracać uwagę?

Na plus, jeśli krąg, jego strona, polecane źródła:

  • mówią o odkrywaniu swoich emocji i ich wyrażaniu
  • skupia się na mężczyznach i ich problemach (w odróżnieniu od np. sugerowania, że mężczyźni są pokrzywdzeni, bo kobiety to czy tamto)
  • zaletą jest opieka lub prowadzenie przez terapeutę
  • dobrze, jeśli ma jakieś sformalizowane zasady (czasem podawane na początku spotkań, czasem dostępne na stronie), przykład sensownych zasad znajdziesz np. tutaj

 

Poważne ostrzeżenie, jeśli krąg, jego strona, polecane źródła:

  • odwołują się do ideologii redpill lub blackpill w jakimkolwiek wydaniu
  • w istotny sposób odwołują się do ezoteryki, szamanizmu albo religii
  • używa dużo militarystycznej czy agresywnej metaforyki (“walczyć, zdobywać, łowić”) – pewien poziom jest ok, ale jeśli jest tego bardzo duże nasycenie, można oczekiwać dość toksycznomęskiego podejścia do tematu

 

Przykład sensownego kręgu to np. Krąg Mężczyzn prowadzony przez IPRI, zresztą jedna z najstarszych takich grup w Polsce. Grupa Męski Szlak prowadzi też listę różnych kręgów, aczkolwiek niestety nie jestem w stanie ocenić na ile je selekcjonują.

 

 

Zdrowe źródła uczące budowania relacji

Jak wielokrotnie powtarzam, jednym z największych problemów z kursami typu PUA/uwodzenie jest to… że faktycznie często są potrzebne. Ludzie często nie wiedzą jak budować relacje, jak poznawać innych ludzi, a co dopiero jak spróbować odezwać się do kogoś, na kogo opinii im zależy. Niektórzy przełamują się, zdobywają dość doświadczenia metodą prób i błędów, uczą się tego. Niektórzy idą w tym zakresie jak taran, krzywdząc innych i nawet tego nie dostrzegając. Wiele osób wycofuje się, orbituje, buduje relacje dość przypadkowo.

Jest to tym bardziej frustrujące, że trudno ocenić rzeczywistość w świetle pozowania innych osób. Pozornie cichy znajomy może mieć bogate życie towarzyskie o którym po prostu nie mówi, to jedno. Dużo częściej mamy jednak do czynienia z odwrotną sytuacją, erotomanem-gawędziarzem, człowiekiem który deklaratywnie jaki to nie jest męski i popularny, jakich to nie ma relacji… A prywatnie dość rozpaczliwie i bezskutecznie wysyła spamowo-stalkingowe prośby o randkę do każdej kobiety, która pojawi się na jego orbicie. Kompensacyjne gadanie takiego człowieka nie jest jednak bez wpływu na jego otoczenie, wiele osób w nim porównuje siebie do deklaracji, a nie rzeczywistości i czuje się tym gorzej.

Dlatego faktem jest, że ludzie często potrzebują narzędzi do lepszego budowania relacji. Niestety, nie ma ich tak wiele, jeśli już ktoś bierze się za ten zakres, zwykle skupia się na tym co sprzedaje się najlepiej, czyli “cudowne tajne techniki by każda kobieta miała orgazm na sam Twój widok, oczywiście bez żadnego wysiłku czy zmiany osobistej z Twojej strony, jeśli tylko dość mi zapłacisz”, a nie to co działa czy jest faktycznie potrzebne.  Tym niemniej jest nieco wartościowych źródeł, które z jednej strony uczą faktycznie budowania relacji, z poszanowaniem siebie i drugiej osoby. Jeśli masz wątpliwości co do danego źródła, sprawdź przede wszystkim czy poruszają kwestię entuzjastycznej zgody/consentu (i traktują ją na poważnie, a nie np. jako przeszkodę, którą trzeba przeskoczyć). Jeśli tak, jest to silna wskazówka, że będzie to wartościowy materiał. Jako przykład w tym zakresie mogę polecić np. kanał DrNerdLove, mocno osadzony właśnie w takiej optyce. Do poprawy w tym zakresie przydatna może być też psychoterapia czy psychoedukacja.

 

 

Psychoterapia indywidualna i grupowa

W naszej kulturze mężczyźni unikają psychoterapii. Jest kojarzona ze słabością, a ta nie jest akceptowalna w patriarchalnym modelu męskości. Zwykle więc, jeśli trzeba sobie poradzić z trudnymi emocjami, uciekamy w alkohol czy inne używki. Tymczasem dobrze przeprowadzona terapia może dramatycznie zmienić to jak radzimy sobie ze sobą, swoimi emocjami i życiowymi wyzwaniami.

Terapia występuje z grubsza w dwóch formatach – indywidualnym i grupowym. Praca indywidualna to spotkania między terapeutą/ką i klientem, skupione na osiagnięciu konkretnych, wspólnie ustalonych celów – np. lepszego radzenia sobie z emocjami, czy poprawy relacji z kobietami. Jej zaletami może być większe poczucie prywatności – jesteś tylko Ty i specjalista z którym pracujesz. Cała uwaga jest też na Tobie. Z drugiej strony, takie rozwiązanie jest niestety bardziej kosztowne – typowa sesja terapeutyczna to od 100 do 200 zł (zwykle za 50 minut). Terapia grupowa polega na regularnych spotkaniach grupy terapeutycznej, prowadzonej przez jednego lub dwóch specjalistów. Tutaj czas pracy rozkłada się na różne osoby, jednocześnie oprócz tego, co do pracy wniesie terapeuta, jest wartość z wkładu innych osób w grupie. Uświadomienie sobie, że inni mają takie (lub gorsze) problemy jak my czy usłyszenie szczerze jak inni nas odbierają może być bardzo cennym doświadczeniem, zwłaszcza gdy jest to robione pod okiem doświadczonego terapeuty. (Kręgi mężczyzn czy inne grupy wsparcia pełnią podobną funkcje, są jednak mniej zwykle profesjonalnie prowadzone niż faktyczny proces terapii grupowej.) Terapia grupowa jest też typowo tańsza – zwykle od 40 do 100 zł za godzinę.

W kontekście problemów z jakimi mierzą się członkowie manosfery, terapia grupowa może być szczególnie cennym rozwiązaniem. Incele i PUA mogą się tu nauczyć zdrowszego budowania relacji, MGOTW i MRA porównać swoje poczucie pokrzywdzenia z tym, czego doświadczają inni ludzie i odkryć, że być może zbyt duży nacisk kładli na pewne kwestie.

Warto pamiętać, że choć psychoterapia zwykle jest płatna, można uzyskać tańszą lub darmową pomoc psychoterapeutyczną w różnych fundacjach, ośrodkach interwencji kryzysowej czy korzystając z NFZ (tu problemem może być czas oczekiwania). Dodatkowo, wiele pakietów typu Medicover zawiera ograniczoną ilość wizyt psychoterapeutycznych. Nie jest to zwykle komfort pełnej długiej terapii, ale może być pomocą w danej sytuacji.

 

 

Ośrodki interwencji kryzysowej

Interwencja kryzysowa to forma krótkiego wsparcia terapeutycznego, skupionego na poradzeniu sobie z jakąś sytuacją wywołującą kryzys w naszym funkcjonowaniu. Listę takich ośrodków znajdziesz tutaj. Interwencja kryzysowa nie jest działaniem na długą metę – tu potrzebna jest psychoterapia, psychoedukacja, grupa wsparcia, itp. Jeśli jednak tu i teraz czujesz, że nie ogarniasz i potrzebujesz pomocy, to takie rozwiązanie może być optymalne. Samo założenie metody zakłada, że kryzys jest czymś, co zachodzi przez jakiś czas i pracujemy nad nim póki jest.

Często takie ośrodki oferują też wiele innych metod wsparcia, na przykład psychoedukację, porady prawne, a nawet hostel dla osób potrzebujących.  (Wielu terapeutów oferuje też usługi interwencji kryzysowej komercyjnie, ale takie ośrodki zwykle oferują je darmowo, np. we współpracy z MOPSami.)

 

 

Telefony zaufania

Wariant błyskawicznej interwencji kryzysowej, telefony zaufania maja wiele ograniczeń (to zwykle jednorazowe wsparcie, a nie cykliczny program pracy nad sobą), ale i ogromną zaletę: niski próg wejścia. Nie musisz robić nic więcej, niż tylko podnieść telefon i wystukać numer. Zwykle telefony są darmowe, niektóre płatne tylko za pierwszy impuls, inne płatne ze standardową taryfą operatora. Nie wszystkie działają w tych samych godzinach. Niektóre organizacje oferują też konsultacje via Skype.

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży od lat 12 do 18 (całodobowy)

116 123 – kryzysowy telefon zaufania (całodobowy)

800 220 280 – telefon fundacji Znajdź Pomoc dla osób mających problem w obecnej sytuacji kryzysowej z koronawirusem (pon-pt 17-22)

22 635 93 92 – telefon zaufania fundacji Ponton, odnośnie edukacji seksualnej (piątek 16-20, niektóre środy)

22 638 52 22 – telefon zaufania fundacji Lambda, dla osób LGBTQ+ (pon-pt 18-21)

800 108 108 – Fundacja Nagle Sami, dla osób po stracie kogoś bliskiego (pon-pt 14-20)

800 120 002 – Niebieska Linia, telefon zaufania dla osób doświadczających przemocy w rodzinie (całodobowy)

 

 

Psychoedukacja

Czyli różnego rodzaju kursy z zakresu psychologii, rozwoju osobistego i pracy nad sobą. Udział w nich może pomóc Ci nauczyć się różnych kompetencji społecznych, lepszego radzenia sobie z własnymi emocjami i większej wrażliwości na nie, czy innych przydatnych umiejętności z zakresu dbania o siebie.

Psychoedukacja ma też wartość społeczną. Takie szkolenia często integrują, gdyż wymagają pewnego odsłonięcia się, opowiedzenia czegoś więcej o sobie czy swoich potrzebach, przemyśleniach, itp. Dzięki temu łatwiej nawiązać kontakt z innymi osobami, nawiązać przyjaźnie, czasem nawet stworzyć związki. Co więcej, takie relacje są często od razu nieco głębsze, niż nawiązywane w innych okolicznościach, bo poznajesz ludzi nie pozujących w sytuacji autoprezentacyjnej (np. na imprezie firmowej), ale odsłaniających się w ramach pracy nad sobą. Dużo łatwiej więc ocenić, czy ktoś Ci pasuje, czy nie.

Pewną barierą w zakresie psychoedukacji może być cena. Nie musi tak jednak być. Choć zdarzają się bardzo drogie kursy, wiele z nich ma cenę porównywalną do kilku godzin psychoterapii, zdarzają się też kursy darmowe prowadzone przez różnego rodzaju organizacje i fundacje. Warto pamiętać, że cena nie jest tu nigdy wyznacznikiem jakości, mówi raczej o tym do jakiej grupy docelowej sprzedawany jest dany kurs. Zdarzają się bardzo drogie i bardzo mało wartościowe kursy. Zdarzają się też tanie i niezwykle cenne. Nie ma tu jednej reguły. Kluczem jest natomiast wybranie zajęć pod kątem kwestii, na których Ci faktycznie zależy – jeśli masz problem z kompetencjami społecznymi, pójdź na trening interpersonalny, a nie na kurs z lepszego zarządzania czasem.

 

 

Pomoc Psychiatryczna

Celowo zostawiłem ten punkt praktycznie na koniec, bo jeśli psychoterapia ma w naszej kulturze złą famę, to psychiatria jest już w ogóle traktowana jako najgorsze zło. Na przemian zakłada się, że lekarze chcą biednych pacjentów na siłę faszerować lekami, albo że to już ostatnia deska ratunku dla osób będących już w naprawdę rozpaczliwej sytuacji.

Tymczasem wszystko dla ludzi. Jeśli np. część Twoich problemów społecznych bierze się z tego, że Twój układ limbiczny zbyt szybko się pobudza w kontekstach lękowych i zbyt wolno uspokaja, to modulowanie tego chemią przez jakiś czas jest po prostu najefektywniejszym, co można zrobić. Sam bardzo sobie chwalę np. efekty leków na dorosłe ADHD które zacząłem jakiś czas temu przyjmować, moje zdolności koncentracji nagle drastycznie wzrosły, a wiele rzeczy, które normalnie były wysiłkiem stało się czymś oczywistym.

Podobnie jak w wypadku psychoterapii, konsultacje psychiatryczne dostępne są zarówno komercyjnie jak i w ramach NFZ czy wsparcia różnych fundacji.

 

 

Fundacje i grupy zapewniające wsparcie mężczyznom

Nowi Mężczyźni – grupa promująca współczesne podejście do męskości

Grupa Performatywna Chłopaki – mężczyźni eksplorujący wspólnie nowe modele męskości

Mężczyźni Przeciw Przemocy – prowadzi działania społeczno-edukacyjne przeciwko przemocy, oferują m.in. punkt psychologiczno-konsultacyjny

Men Forum – fundacja zajmująca się budowaniem pozytywnego obrazu ojcowstwa

Fundacja Fortoir – skupia się na pomocy męskim ofiarom przemocy (tak ze strony innych mężczyzn, jak i kobiet)

Life After Hate – zachodnia fundacja skupiona stricte na pomocy w wyjściu ze środowisk alt-rightowych i manosferycznych

 

Co istotne, choć istnieje nieco fundacji stricte dla mężczyzn czy stricte dla kobiet, większość takich organizacji chętnie wspiera obydwie płcie. Są to na przykład:

Centrum Pomocy Psychologicznej UW – oferuje szereg rozwiązań, niektóre tylko lokalnie w Warszawie, inne szerzej

Fundacja Nagle Sami – dla osób w żałobie

Fundacja ART – zapewniająca szeroko rozumianą pomoc psychologiczną

Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej “Razem” – łączy komercyjną psychoterapię z nieodpłatnymi warsztatami, grupami wsparcia, itp.

 

Oczywiście, jest to tylko pewien przekrój i takich grup i organizacji można znaleźć więcej. Tym niemniej mam nadzieję, że ta lista pokaże, że do toksyczności manosfery są bardzo solidne alternatywy i to na każdym poziomie. Darmowe i płatne, indywidualne i grupowe, natychmiastowe plastry na największy ból oraz długoterminowe procesy wsparcia. Mężczyźni mają wybór by stać się lepszymi, by nie tkwić w nienawiści, poczuciu roszczeniowości i zagubienia. Potrzebują po prostu z tego wyboru skorzystać. Jest to tym łatwiejsze dzisiaj, gdy tak dużo terapii, kręgów itp. przeniosło się do internetu i takie kwestie jak mieszkanie w małym mieście są już mniejszą przeszkodą.

 


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis