Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 7.2 – Metody sabotowania nauki


W skutecznej nauce równie ważne jest to co robić, jak i to czego NIE robić. Niestety, przez lata nauki „na akord” ludzie wykształcają sobie bardzo szkodliwe nawyki, sabotujące ich starania.

Nauka bez celu

Niestety, pomijając pewne chlubne wyjątki, w toku naszej nauki szkolnej rzadko kiedy wyjaśniano nam „po co” się czegoś uczymy. Po prostu, „to wypada znać”, „to trzeba wiedzieć”… A przynajmniej zakuć do egzaminu, potem zdać i zapomnieć, zgodnie z nieśmiertelną regułą ZZZ.

Takie podejście zostaje z nami czasami przez lata. Często ludzie chcą się czegoś nauczyć, „bo jest to fajne”, „bo warto to wiedzieć” ale nie mają tak naprawdę żadnych realnych powodów, żadnych planów na wykorzystanie tej wiedzy czy umiejętności.

To nie zadziała. Jeśli chcesz się nauczyć czegoś, potrzebujesz konkretnych powodów, konkretnych nagród, które da Ci opanowanie tego materiału. Dokładnie tak jak w ćwiczeniu z Dwójmyśleniem, które wykonywałeś w jednej z wcześniejszych części.

Ćwiczenie: Po co się tego mam uczyć?

Zastanów się nad realnymi korzyściami, które da Ci opanowanie danego materiału. W jakich sytuacjach z tego skorzystasz? Jakie umiejętności możesz tutaj rozwinąć? Im więcej przyczyn i okazji do wykorzystania znajdziesz, tym większa szansa, że faktycznie zaangażujesz się w naukę.


Brak terminów

Nie wiem jak za Twoich czasów, ale za moich widok pracy domowej robionej w ostatniej chwili (a często i po prostu spisywanej), był absolutnym szkolnym standardem. Prokrastynacja – odkładanie na później tego, czego nie chcemy robić jest bardzo silnym trendem. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy się uczyć czegoś, co nie ma konkretnego terminu końcowego. Zbyt łatwo to odkładać w nieskończoność.

Dlatego warto narzucić sobie tutaj dyscyplinę, jaką możesz znać z modelu E-SMART, a w szczególności regularny pomiar oraz termin końcowy. Jeśli trzeba, podziel swoją naukę na etapy, tak by terminy te były realistyczne, a pomiar łatwy, ale kluczem jest tu fakt, że po prostu potrzebujesz mieć takie punkty końcowe.

Nauka w oderwaniu od życia

Trzecim popularnym problemem jest uczenie się w sposób nienaturalny i abstrakcyjny, oderwany od codziennego życia. Jeśli uczysz się języka przez ćwiczenia w których piszesz raporty czy wypracowania, a w codziennym życiu nic takiego nie robisz, to nie będzie to miało najmniejszego sensu. Dopasuj ćwiczenia i naukę do tego co faktycznie robisz w życiu, jeśli trzeba skupiając się na niektórych ćwiczeniach kosztem innych. Wtedy będzie Ci to dużo łatwiej realizować i będzie to miało dużo lepsze efekty.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis