Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 3.5 – Relacje Towarzyskie


Po tej całej gadce o manipulacji i perswazji warto zakończyć temat komunikacji czymś bardziej pozytywnym. Dlatego ostatni rozdział w trzeciej części poświęcony będzie usprawnianiu relacji towarzyskich. Opisując ten temat łatwo jest popaść w prawienie truizmów, mam nadzieję, że uda się tego jednak uniknąć i przedstawić nieco praktycznych, ale nieoczywistych rozwiązań.


Jakość relacji bierze się z zaufania – nietypowego zaufania

Jeśli miałbym wskazać na jeden czynnik, który decyduje o jakości relacji, byłoby to zaufanie. Nie jest to jednak zaufanie w powszechnym rozumieniu tego terminu: „Czy mogę zostawić Zegrzysławowi klucze do mieszkania i zastać przynajmniej resztki moich mebli po powrocie?” Nie, takie zaufanie jest oczywiście cenne, ale dla jakości relacji nie ma aż tak dużego znaczenia.

Zaufanie, o jakim tu mowa, dotyczy tego, na ile możesz sobie pozwolić w kontaktach z drugą osobą. O poczucie bezpieczeństwa w wyrażaniu siebie przy nich. Są osoby, które znasz całe życie, ale wciąż nie wiesz, czy  nie strzelą aby focha, jeśli pozwolisz sobie przy nich na zbytnią swobodę. To sprawia, że musisz się przy nich pilnować i odbiera Ci poczucie bezpieczeństwa w relacji. Skąd biorą się takie sytuacje i jak ich unikać ze swojej strony? Jak zapewnić osobom wokół nas takie poczucie bezpieczeństwa?

Problem ten może mieć wiele przyczyn, ale zdecydowanie najistotniejszą i najczęstszą jest brak jasnego postawienia granic, w połączeniu z emocjonalnym karaniem rozmówcy gdy poczuje się, że nasze granice zostały naruszone. Same granice nie są niczym złym – nie musimy akceptować każdego zachowania znajomych. Istotne jest jednak jasne i precyzyjne wyjaśnienie co nam nie pasuje, a co jest ok. Istotne jest również to, by na przekroczenie granic reagować wprost i asertywnie, zamiast karać drugą osobę fochem. (Chyba, oczywiście, że zależy Ci na sterroryzowaniu jej emocjonalnie i zniszczeniu Waszej relacji… W którym to wypadku, warto zmienić priorytety.)

Oczywiście, jasne wskazywanie swoich granic bywa trudne, jeśli sami ich nie znamy. Dlatego też…


Ćwiczenie: Jakie są Twoje granice?

Zastanów się nad swoimi granicami w kontaktach z ludźmi.  Co jest dla Ciebie ok? Co jest przesadą? Czego nie chcesz akceptować.

Pomyśl o sytuacjach, gdzie te granice mogą być narażone. Jak możesz delikatnie, ale jasno dać znać o swoich granicach tym osobom, które mogą ryzykować ich naruszenie?


Do tańca i do różańca

Oczywiście, poczucie bezpieczeństwa jest czynnikiem niezbędnym, ale nie jedynym. Jakość relacji sprawdzamy na wiele sposobów, np w oparciu o to, w ilu sytuacjach z nimi byliśmy. Im więcej kontekstów, w których razem byliśmy, tym bliższa wydaje nam się relacja z drugą osobą.

Mając tą wiedzę, możemy celowo wykorzystać ten system. Zamiast zawsze spotykać się ze znajomymi w ulubionej knajpie, zróżnicujcie nieco sposób spędzania czasu. Jedźcie kiedyś na piknik. Pójdźcie na kręgle. Pojedźcie pod namioty. A jeśli już musicie chodzić za każdym razem do knajpy – przynajmniej wybierajcie różne lokale. Dzięki temu, wspominając czas z Wami spędzony, znajomi będą przywoływali więcej sytuacji i mieli wrażenie, że Wasza relacja jest bliższa.


Szalone chwile

Intensywność wspomnień jest równie istotna, co ich ilość. Dlatego warto zadbać nie tylko o to, by spotykać się ze znajomymi w różnych kontekstach, ale również o to, by te sytuacje budowały silne emocje. (Z tego względu, mając do wyboru oryginalny, ale mało atrakcyjny sposób spędzania czasu, lub dobrze znany, ale bardzo atrakcyjny, warto jednak wybrać ten drugi.)


Ćwiczenie: Jak się rozerwiemy?

Zastanów się nad tym, jak możesz spędzać czas ze znajomymi by usprawnić Wasze relacje. Wypisz jak najwięcej możliwych sposobów na wspólne spędzanie czasu i wypisz je w kolejności od najmniej znanych i najbardziej atrakcyjnych zarazem. Zaplanuj takie spotkania i wprowadź je w życie.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis