Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 2.3 – Motywacja i determinacja


Masz już plany, wiesz co jest Twoim priorytetem. A jednak, gdy przychodzi co do czego, zamiast zacząć tworzyć tą stronę dla Twojego nowego biznesu, siadasz i na Facebooka. Chcesz dobrze, ale zamiast iść na siłownie, relaksujesz się przed telewizorem oglądając kolejny odcinek „Jak oni jodłują”.

– Brak mi silnej woli – mówisz.

– Nie mam motywacji – powiadasz.

Czas więc zająć się tym tematem.


Zacznijmy od najważniejszego: motywacja jest do kitu. Jasne, jest przyjemna i ekscytująca, ale jest na tyle niestabilna, że opieranie na niej swojego planu działania jest kiepskim pomysłem. Podobnie jak na silnej woli, która jest wprawdzie bardziej przewidywalna, ale ograniczona. Jeśli będziesz na niej polegać zbyt często – w końcu się skończy, pozostawiając Cię na pastwę pokus.

Co proponuję Ci w zamian? Połączenie determinacji i automatyzacji zachowań.


Czym jest w takim razie ta cała determinacja? O ile motywacja to dbanie o to, żeby chciało Ci się działać, o tyle determinacja to dbanie o to, żebyś działał nawet wtedy, gdy Ci się nie chce. Jest to rozwiązanie dużo mniej przyjemne emocjonalnie, ale zdecydowanie bardziej trwałe i skuteczne niż alternatywa.

Automatyzacja zachowań ma z kolei na celu wyłączenie całej kwestii „chce mi się”/”nie chce mi się” i prób wymuszenia, przy użyciu silnej woli, by jednak się zechciało. Przy dobrej automatyzacji, o wielu rzeczach nie będziesz nawet myślał, robienie ich stanie się w pełni automatyczne.

Połączenie tych dwóch rozwiązań jest nieporównywalnie bardziej skuteczne, niż próby zmotywowania się do rzeczy, które niespecjalnie są dla Ciebie atrakcyjne. W tym rozdziale zajmiemy się determinacją, w kolejnym przyjrzymy automatyzacji.


Determinacja w praktyce

No dobrze, ale jak zbudować swoją determinację? Tu przydaje się zadbanie o kilka czynników:

1. Wiedz po co to robisz – bardzo często ludzie próbują się zmotywować do rzeczy, które brzmią nawet dobrze, ale tak naprawdę nie mają dla nich znaczenia. Trudno oczekiwać, by specjalnie się w coś takiego angażowali, zwłaszcza gdy przestaje to być przyjemne. Dlatego kluczem do determinacji jest zadanie sobie pytania: PO CO? Po co to robisz? Co Ci to da, gdy to osiągniesz? Jakie uzyskasz korzyści? Dlaczego warto inwestować w to czas, wysiłek, pieniądze, itp?

Im wyraźniejsza odpowiedź na to pytanie, tym więcej zrobisz dla tego celu. A jeśli nie masz dobrej odpowiedzi? Jakkolwiek brutalnie to może zabrzmieć: nie rób tego. Jeśli naprawdę nie widzisz w czymś sensu ani korzyści, to po prostu zajmij się czymś innym.

(Uwaga: nawet jeśli uważasz, że to co robisz w pracy jest bezsensowne samo w sobie, to wciąż jest tam dość istotne PO CO – dla pieniędzy i tego, co dzięki nim możesz mieć – sugerujące robienie tego.)

2. Plan  – dużo łatwiej angażować się w działanie, gdy nie trzeba marnować energii na kombinowanie co masz kolejnego do zrobienia. Dlatego też praca, którą już wykonałeś bardzo wspomoże Twoją determinację. (Mam nadzieję, że wykonałeś tą pracę. Jeśli nie, wróć proszę do poprzednich rozdziałów i wykonaj ćwiczenia). Mając dobry, sekwencyjny plan i ustalone priorytety, dużo łatwiej Ci będzie decydować o kolejnych etapach działania, co przełoży się na dużo mniejszą skłonność do odkładania rzeczy na później.

3. Świadomość zagrożeń – techniki motywacyjne sugerują zwykle unikanie myślenia o potencjalnych problemach, gdyż mogłoby to zabrać Ci siły do działania. Tymczasem takie bezstresowe podejście jest wprawdzie przyjemniejsze, ale niestety sprzyja łatwiejszemu poddawaniu się, gdy już na jakieś przeszkody trafimy. A że trafimy na niemal zawsze, lepiej jednak mieć świadomość potencjalnych zagrożeń i reagować na nie adekwatnie.


Ćwiczenie: Dwójmyślenie

Technika dwójmyślenia została zaprojektowana przez psycholog Gabrielę Oettinegen z wykorzystaniem tych właśnie założeń. Polega ona na tym, że jednocześnie oczekujesz sukcesu swojego działania i wyobrażasz sobie korzyści, jakie przyniesie sukces, ale z drugiej fantazjujesz na temat tego, co po drodze może pójść nie tak i przeszkodzić Ci w osiągnięciu celu. Warto dodatkowo wzbogacić ją o przemyślenie dokładnych kroków do celu.

Wykorzystaj tą technikę do trzech wybranych przez siebie celów.

1. Wybierz cel, który chcesz zrealizować

2. Zastanów się po co to robisz i jakie korzyści da Ci jego osiągnięcie. Możesz spędzić nieco czasu na wyobrażaniu sobie tych korzyści. Ważne: wyobrażaj sobie korzyści z osiągnięcia celu, nie sam fakt jego osiagnięcia.

3. Zastanów się jaką drogę musisz do tego celu pokonać i co musisz zrobić po drodze.

4. Wyobraź sobie -cały czas mając z tyłu głowy oczekiwanie sukcesu i korzyści z nim związane – co może pójść nie tak na drodze do tego sukcesu. Znajdź jak najwięcej możliwych problemów, możesz od razu pomyśleć również o możliwych rozwiązaniach.


Oczywiście, istnieje wiele dodatkowych czynników, które mogą wspomóc Twoje zaangażowanie w dążenie do celu. Ale już wprowadzenie tych kilku zmian może drastycznie usprawnić Twoją codzienną skuteczność, sądzę więc, że warto zacząć od nich.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis