Witaj,

Dziś mam dla Ciebie dwie nowe recenzje.

James Caan

“Get the life you really want”

Autor jest jednym z inwestorów z Brytyjskiej wersji słynnego “Dragon’s Den” (u nas “W jaskini lwów”), programu w którym przedsiębiorcy szukają inwestorów dla swoich projektów. Ta książka, wydana w serii “Quick Reads” jest zarówno bardzo tania (2 funty) jak i cieniutka, ale nie traci na tym, wręcz przeciwnie – dzięki temu nie ma nawału inspirujących historyjek, a jest dość dobra równowaga miedzy praktyką, a inspiracją.

Bezdyskusyjnie jest to książka na poziomie początkującym, ale jak na taką książkę, jest bardzo sensownie i zdroworozsądkowo napisana, autor ośmiela się nawet podważyć kilka “świętych krów” zmiany osobistej, np. “nie zmieniaj się dla innych”. James mówi coś przeciwnego – często dobrze jest się zmieniać dla innych, bo jeśli zmieniasz się tylko dla siebie, łatwiej zaakceptujesz półśrodki i kompromisy. Jeśli jednak np. w Twoją firmę zainwestuje Twoja rodzina, to będziesz się starał dwukrotnie bardziej, by ich nie zawieźć.

Generalnie – naprawdę solidna książka, jak na ten poziom. Eksperci nie dostaną tu za dużo, może poza paroma fajnymi przykładami i metaforami, natomiast dla początkujących jest w sam raz. Przy tej cenie i rozmiarze, nie sposób nie polecać.

Ogólna ocena: 4/5

Ocena na poziomie S1 (dla zupełnych początkujących): 5/5

Steve Salerno

SHAM. How the Self-Help Movement Made America Helpless

Tytułowy SHAM (ang. oszustwo) to akronim od Self-Help and Actualisation Movement, czyli Ruchu Samopomocy i Aktualizacji. Innymi słowy, środowisko rozwoju osobistego. Dziennikarz Steve Salerno publikuje swój raport na temat tego ruchu. Co niestety trzeba mu przyznać – w wielu miejscach ma bardzo dużo racji, demonstrując liczne nadużycia, wady i niedociągnięcia ze strony środowiska rozwojowego i poszczególnych jego guru.

Ksiażka jest o tyle ciekawa, że poza Tony Robbinsem i Johnem Grayem (oraz przewijającym się gdzieś w tle Deepakiem Choprą), przeważająca większość z wymienionych w książce guru nie będzie znana polskiemu czytelnikowi – za to opisane zachowania będą już bardzo znajome. To sprawia, że można się zacząć zastanawiać, na ile opisywane problemy z SHAM biorą się po prostu z ludzkich tendencji i jak tym tendencjom przeciwdziałać, a przynajmniej ukierunkowywać je w produktywnym kierunku. Będzie to niewątpliwie bardziej wydajne niż polowanie na pojedynczych guru, którzy po prostu wykorzystują te skłonności i których zawsze mogą zastąpić inni.

Co do samej książki – cóż, mam mieszane uczucia. Pierwsza połowa, bardziej reporterska, była bardzo ciekawa i dająca do namysłu, natomiast druga, w której Salerno kusi się o bardziej socjologiczny komentarz, była już dla mnie zbyt rozlazła.

To powiedziawszy, nie mogę się zdecydować na danie tej książce jakiejkolwiek oceny, bo naprawdę trudno mi ją ocenić. Jest miejscami ciekawa, miejscami nudna i rozlazła, ale potrafi też otworzyć oczy na kilka ciekawych zjawisk. Zamiast oceny przygotuję więc kolejny wpis, w którym szerzej rozpiszę się nt. wniosków i obserwacji wyniesionych z tej lektury :)

Ocena: Brak. Nie obiecywałem, że będą przy każdej recenzji ;)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis