Paul Watzlavick jest słynnym i doświadczonym psychoterapeutą oraz badaczem psychoterapii. Ostatnio miałem okazję przeczytać dwie jego książki i zapraszam Cię do ich recenzji

“The Pursuit of Unhappiness” – satyryczny poradnik “jak stać się nieszczęśliwym”. Gdybym go dostał 5 lat temu, byłbym zachwycony, z obecnej perspektywy jest nieco płytki i dość bezużyteczny. Jeśli znacie kogoś niezaangażowanego w zmianę osobistą i czytającego płynnie po angielsku, kupcie mu tą książkę. Jeśli sami jesteście tą osobą – kupcie ją sobie. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z rozwojem, również dobrze jest ją przeczytać. W innym przypadku, raczej nie warto poświęcać na nią czasu.

Poziom: S1

Moja ocena: 2/5 – nie jest to zła książka, ale nieco zbyt podstawowa

Ocena dla osób na S1: 4/5 -w podręczniku brakuje nieco rozwiązań typu “to co zamiast tego”, ale jest mimo tego całkiem ciekawe.

“Change” – książka n.t. teorii i praktyki zmiany osobistej. Druga jej połowa to solidny, konkretny materiał n.t. stosowania techniki przeramowania wraz z licznymi przykładami z praktyki psychoterapeutycznej – często przezabawnymi. Natomiast zdecydowanie ciekawsza, choć również dużo trudniejsza, jest pierwsza część książki, poświęcona teorii grup i poziomów logicznych (nie mylić z “poziomami neurologicznymi” Diltsa). Nie jest ona napisana łatwo, ale wnioski z niej płynące są naprawdę fascynujące. Dodatkowo, muszę powiedzieć, że mam wrażenie, że jest tam jeszcze więcej niż Watzlawick wprost napisał – choć jeszcze nie udało mi się zrozumieć, co. W każdym razie, gorąco polecam!

Poziom: Pierwsza połowa na krawędzi S4/S5, druga na S3.

Moja ocena: 4.5/5 – pierwsza połowa na 5, druga na solidne 4.

Ocena dla osób na S3: 5/5 – konkretny, sensowny materiał.

Jeśli nie wiesz czym jest to S1, S2, itp. sięgnij do wpisu o ocenach w recenzjach


Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis