Jest pewna idea, z którą chodziłem już od dłuższego czasu, głównie odnośnie moich własnych materiałów rozwojowych. Różne materiały są bowiem dostosowane do różnych osób. Niektóre przeznaczone są dla początkujących w danej dziedzinie i eksperci się przy nich zanudzą, ale laicy bardzo skorzystają. Inne są dla ekspertów, którzy je docenią, a laicy ich zupełnie nie zrozumieją. Często nie fair jest oceniać książkę dla laików z perspektywy eksperta i vice versa.

Dlatego postanowiłem wprowadzić prosty i przejrzysty system, pozwalający na wyjaśnienie „kto najbardziej skorzysta z danego materiału”. Co więcej, uznałem, że dobrze go zastosować nie tylko do własnych rzeczy, ale również do szkoleń, materiałów, książek, itp. które czasem oceniam na tym blogu.

System jest pięciostopniowy, a kolejne poziomy zawsze oceniane są w kontekście danej dziedziny – czyli jeśli książka jest np. z zakresu inteligencji finansowej, to jej ocena odnosi się wyłącznie do kompetencji czytelnika w dziedzinie inteligencji finansowej, a nie np. w NLP.

S1 (laik) – materiał dla laików, wprowadzenie do tematu, jeśli nic nie wiesz w danej dziedzinie, lub coś tam słyszałeś, ale dopiero zaczynasz, to coś dla Ciebie. Tu znajdziesz np. wiele książek z motywującymi historyjkami.

S2 (uczeń)– materiał dla osób dopiero poznających temat, takich, które przeczytały może dwie-trzy książki, ale dopiero uczą się z czym to się je. Tu znajdziesz dużo tzw. workbooków, z praktycznymi ćwiczeniami.

S3 (praktyk) -materiał dla osób obeznanych z dziedziną, radzących sobie z nią, ale nie będących ekspertami, co najmniej rok doświadczenia

S4 (znawca) – materiał dla osób zaawansowanych w danej dziedzinie i bardzo dobrze ją rozumiejących, co najmniej kilkanaście miesięcy doświadczenia

S5 (ekspert) – materiał dla ekspertów w danej dziedzinie, ludzi, którzy naprawdę dobrze się na niej znają,  zajmujących się tematem od kilku lat. Tu znajdziesz książki szczegółowo zgłębiające określony temat.

Stosując tą podziałkę,  warto wybierać dla siebie książki oddalone nie bardziej niż o 2 poziomy w dowolną stronę. Innymi słowy, książka na S3 będzie w zasadzie dla wszystkich, zupełny laik może nie wszystko zrozumieć, ale coś skorzysta, ekspert może się nieco znudzić, ale znajdzie też parę perełek dla siebie. Ten sam ekspert nie zdzierży książki na S1, bo będzie to powtarzanie po raz setny tego, co już dawno znał. Z kolei zupełny laik po prostu nie zrozumie książki z S4 czy S5, będą one dla niego zbyt niejasne.

To powiedziawszy, przykładowe oceny kilku książek w tym systemie, zaczynając od moich własnych:

„Opowieści zmieniacza” – S1, przeznaczone jako wprowadzenie do tematu.

„Pewność siebie” – S2, wiele konkretów, nieco bardziej wymagające niż „opowieści”, ale napisane tak, by zrozumiał je laik.

„Talent nie istnieje” – S2, materiał do pracy, typowy workbook

Z innych ksiażek

S. Andreas „Six blind elephants” – S4

Richard Bandler „Get the life you want” – S1

Wszystko rozwojowe Paula McKenny  – S1

Sandra Blakeslee „The body has a mind of its own” – S3

System ten będzie się pojawiał we wszystkich moich przyszłych recenzjach oraz w opisie moich własnych materiałów, będę go również przy różnych okazjach retroaktywnie wprowadzał do recenzji, które już znajdują się na blogu.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis