Dzisiejsze recenzje będą dotyczyły czterech książek (a przy okazji też jednej mini-serii tv), należących do podobnego gatunku, który darzę ogromną sympatią. Są to ksiązki o tzw. experimental lifestyles, czyli eksperymentach z różnymi nietypowymi stylami życia.

Danny Wallace „Yes Man”

Danny Wallace był brytyjskim dziennikarzem radiowym, którego rzuciła dziewczyna. Pewnego dnia, gdy jechał autobusem do domu, przysiadł się do niego starszy hindus, który powiedział mu „Powinieneś częściej mówić życiu ‚tak’.” To zmotywowało Danny’ego do podjęcia ogromnego eksperymentu, w ramach którego przez rok zgadzał się na wszystkie propozycje (od osób, które nie wiedziały o istnieniu takiego eksperymentu). Po prostu nie był w stanie odmówić.

„Yes Man” (zaadoptowana później na film „Jestem na tak” z Jimem Carreyem – jeśli ktoś oglądał, warto mieć świadomość, że książka jest duuużo dziwniejsza niż film) to kronika z tego roku. Fascynująca, lekko napisana, skłaniająca do przemyśleń.

4/5 – zdecydowanie warto przeczytać

Danny Wallace „Join me”

Tuż przed projektem „Yes Many” Danny podjął się innego projektu – zgromadzenia kolektywu 100 (a później 1000 ) ludzi. W sumie nie wiedział po co ich zbiera – miało to być dla uczczenia pamieci jego pra-pra-wujka – ale tak czy tak, historia tego wyzwania jest fascynującą opowieścią, demonstrującą od razu wiele procesów związanych z powstawaniem grup i społeczności.

4.5/5

Danny Wallace „How to start your own country”

W jednym z najlepszych programów rozrywkowo-edukacyjnych (edutainment) jakie widziałem, Danny Wallace zakłada w swoim mieszkaniu własny kraj – przy okazji edukując siebie i publiczność n.t. takich kwestii jak prawa, waluta czy granice kraju. Kawałek dobrej, lekkiej i faktycznie ciekawej telewizji.

3.5/5

A.J.Jacobs „Rok biblijnego życia”

Jacobs jest na wiele sposobów amerykańskim odpowiednikiem Wallace’a. Redaktor magazynu Esquire zafascynowany eksperymentami ze stylami życia, podjął się kilku naprawdę fascynujących wyzwań. Jednym z nich było przeżycie roku po biblijnemu – dosłownie zgodnie z biblią (udało mu się nawet kogoś ukamieniwać!), 7 miesięcy ze starym testamentem, 5 miesiecy z nowym. Fascynująca opowieść, sugerująca jednocześnie bardzo praktyczne korzyści z pewnych zachowań, takich jak modlitwa, wychodzące zdecydowanie ponad kwestię wiary (Jacobs był i po ukończeniu projektu pozostał agnostykiem).

4/5

A.J.Jacobs „My Experimental Life”

Najnowszy tomik Jacobsa, zawierający tym razem dziewięć krótszych, zwykle miesięcznych eksperymentów, takich jak radykalna uczciwość, dążenie do pełnej racjonalności czy unitasking (zajmowanie się tylko jedną rzeczą naraz) przez miesiąc. W mojej opinii najcenniejszy ze wszystkich recenzowanych materiałów właśnie dlatego, że obejmuje tak wiele różnych podejść i korzyści oraz wady z nich płynące. Lektura tego materiału zdecydowanie zasugerowała mi kilka własnych pomysłów w tym temacie.

5/5 – bardzo dobry, skłaniający do przemyśleń i praktycznych zmian materiał

A Ty, jaki eksperyment wprowadzisz w swoim życiu?


Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy Finalną Wyprzedaż ChangeMasters. Te produkty nie będą już do kupienia po Brexicie - chcę uniknąć zamieszania w rozliczeniach z właścicielami praw autorskich. Ponieważ potrzebuję dwóch tygodni na domknięcie kwestii z nimi, do 15 marca wszystkie produkty ChangeMasters (Andrew Austin, James Tripp, Michael Perez) są w promocji 50%, a po tym terminie TRWALE znikną ze sklepu. (Oczywiście wszyscy, którzy kupili, będą wciąż mieli dostęp.)
 
W ofercie materiały m.in. n.t. skutecznego coachingu, hipnozy, pracy z metaforami, utraty wagi czy rozwoju biznesu coachingowo-szkoleniowego.
 
(Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby jakimś cudem Brexit jednak nie miał miejsca, ale jest to obecnie mocno wątpliwe.)
 
Pełna oferta dostępna jest TUTAJ

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis