Nie rozumiem tego, serio.

Jedną z pierwszych rzeczy, które mówię moim klientom na sesji, jest zaproszenie do pisania do mnie z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami. Jest to wpisane w cenę sesji, nie płacą za to ani grosza ekstra. Jeśli mają wątpliwości, jeśli ćwiczenie wychodzi inaczej niż na sesji, jeśli jest coś nietypowego, albo mają jakieś obserwacje – zachęcam do pisania i to jak najszybszego.

A jednak regularnie zdarza mi się, gdy ktoś zgłasza problem z ćwiczeniami z poprzedniej sesji – ale w trakcie kolejnej. Albo wskazuje na wątpliwości, ale dopiero gdy sam napiszę z pytaniami o wyniki.

Jasne, duża część klientów nie pisze, bo nie ma o czym pisać – robią ćwiczenia, mają efekty, pozamiatane. Nie potrafię jednak zrozumieć tych, którzy mają jakieś problemy, wiedzą, że mogą napisać i spytać, a nie piszą. (Niestety, wyjaśnienie “są nieśmiali” nie działa. Zachowanie dotyczy po równo klientów z różnymi problemami, nie tylko z “brakiem pewności siebie”.)

Z luźnych rozmów, wielu kolegów po fachu ma podobne obserwacje. Też są dostępni do klientów. I ich klienci również po prostu nie korzystają z opcji pisania, pytania, sprawdzania.

Jurek nie pisał i widzisz jak skończył...

Jurek nie pisał i widzisz jak skończył…

Dlatego mam mały apel do wszystkich, którzy korzystają z usług “pomagaczy” – coachów, psychoterapeutów, psychologów, changeworkerów.

PISZCIE

Korzystajcie w pełni z tego, za co płacicie. Jeśli macie wątpliwości, jeśli coś Wam nie działa, piszcie i pytajcie.

Wyjdzie to wszystkim na lepsze. Więc piszcie.

Dzięki :)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis