Gdy pojawiają się głosy, że NLP jest nieetyczne lub niemoralne, standardową, powtarzaną wręcz do znudzenia metaforą jest przykład noża albo młotka. Taki typowy argument brzmi „NLP nie jest moralne ani niemoralne, tak samo jak nóż. Noża możesz użyć do przygotowania posiłku, albo do zabicia kogoś, ale to nie nóż decyduje, tylko osoba, która go wykorzystuje. NLP jest tylko narzędziem.”

I mogę się zgodzić – NLP jest narzędziem. Ale dalej sprawa nie jest już taka oczywista, ponieważ jak pokazują współczesna psychologia i ekonomia behawioralna – narzędzia, których używamy zdecydowanie wpływają na nasze zachowanie.

Nie wiem czy wiesz, ale w więzieniu jest swoista hierarchia morderców. Ci, którzy zabili przy użyciu pistoletu są szanowani zdecydowanie mniej niż tacy, którzy zabili nożem, albo gołymi rękoma. Dlaczego? Ponieważ zdecydowanie łatwiej jest wycelować w gościa po drugiej stronie ulicy i pociągnąć spust, niż wbić temu samemu człowiekowi nóż w brzuch stojąc tuż przed nim. Trudność jest przede wszystkim psychiczna, pistolet i odległość z jakiej się strzela pozwala na większą depersonalizację mordowanej osoby.

Lub, mówiąc prościej: gdyby dany morderca miał zabić przy użyciu noża, a nie pistoletu, prawdopodobnie nie doszłoby do zbrodni. Pistolet zabija sam z siebie – tylko dlatego, że jest, zmienia sposób myślenia właściciela, czyniąc możliwym to, co wcześniej byłoby nie do pomyślenia.

Szukając mniej drastycznych przykładów – możesz zmienić to, ile jesz, po prostu zmieniając swoją zastawę stołową. Jeśli zaczniesz jeść z większych talerzy, będziesz jadł więcej i czuł że te same porcje są dla ciebie mniej sycące. Jeśli przerzucisz się na mniejsze talerze, zaczniesz jeść mniej i będziesz czuł się bardziej syty jedząc te same porcje. Jeśli talerze będą do tego niebieskie i kwadratowe, efekt ten stanie się jeszcze wyraźniejszy. Wystarczyło zmienić narzędzie i zmieniło się Twoje zachowanie.

Przykłady można by mnożyć, ale kluczowy przekaz jest prosty – to, że NLP jest tylko narzędziem nie wyklucza tego, że może być moralne lub niemoralne. To, że NLP jest tylko narzędziem nie wyklucza tego, że może być dobre, albo złe. Narzędzia wpływają na nasze zachowanie i jako takie można im przypisać konkretną wartość moralną. I sądzę, że z tej perspektywy podjęcie dyskusji o moralności NLP byłoby bardzo ciekawe. Jak narzędzie zwane NLP wpływa na osoby je używające i w jaką stronę wpływa na ich moralność? Zapraszam do dyskusji, sam przedstawię swoją perspektywę na ten temat w jednym z kolejnych wpisów.

Nożostolet czy pistóż?


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis