Cenna opowieść suficka, przytaczana przez Idries Shaha, którą chciałbym się z Tobą podzielić. Pochodzi ze zbioru “Opowieści Derwiszów”:

Trzy prawdy

Sufi znani są jako poszukiwacze Prawdy, czyli wiedzy na temat obiektywnej rzeczywistości. Któregoś dnia pewien nieuczony i zachłanny tyran postanowił posiąść tę prawdę. Nazywał się Rudariq i był wielką władcą Murcji w Hiszpani. Uznał, że prawda to coś, co może mu wyjawić pod przymusem Omar al-Alawi z Tarragony.

Omara aresztowano i sprowadzono siłą na dwór. Rudriq zwrócił się do niego ze słowami: “Postanowiłem, że zrozumiałym językiem masz przekazać mi znane sobie prawdy, w przeciwnym razie pożegnasz się z życiem”.

Omar spytał: “Czy na twym rycerskim dworze również panuje ten powszechny wszak obyczaj, że jeśli aresztowany w odpowiedzi na zadane sobie pytanie wyzna prawdę, a prawda ta go nie obarcza, to wypuszcza się go na wolność?”

“Tak jest w istocie”.

“W imię naszego Pana, wzywam wszystkich tutaj obecnych na świadków”, zawołał Omar. “A teraz wyjawię ci nie jedną, lecz aż trzy zacne prawdy”.

“Natomiast my- rzekł Rudariq – musimy zadowolić się twymi zapewnieniami, że to, co podajesz za prawdę, rzeczywiście nią jet. Dowód musi iść w parze z twymi słowami.”

“Skoro miast jednej, przekazuję aż trzy prawdy i to takiemu panu jak wasza wysokość – zapewnił Omar – to mogą one również same się obronić”.

Rudariqowi schlebiały te słowa.

“Pierwsza prawda – kontynuował sufi – brzmi tak: Jestem tym, który nazywa się sufi Omar z Tarragony. Druga prawda jest taka, że zgodziłeś się zwrócić mi wolność, jeśli powiem prawdę. A oto i trzecia prawda: Chcesz poznać prawdę, która byłaby zgodna z twoimi wyobrażeniami”.

Słowa te wywarły tak silne wrażenie, że tyran był zmuszony uwolnić derwisza.

Podziel się swoimi wrażeniami odnośnie tej historii :)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis