Mit: Istnieje serum prawdy, którego podanie pozwala wydobyć od przesłuchiwanej osoby najbardziej skrywane tajemnice.

serum

Fakt: Istnieją substancje, które faktycznie pozwalają wydobyć od przesłuchiwanej osoby najbardziej skrywane tajemnice. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo, czy wydobyte tajemnice są prawdą, czy zostały zwyczajnie zmyślone.

Wszyscy chyba znamy klasyczną scenę filmową. Główny bohater wstrzymuje się przed zdradzeniem jakiegoś sekretu, a przesłuchujący go “źli” wyciągają skądś tajemniczą strzykawkę. To serum prawdy! Na pewno powie wszystko, choćby wbrew swojej woli!

Niestety albo i na szczęście, w tym filmowym wyobrażeniu jest sporo licencji artystycznej. W rzeczywistości faktycznie istnieją substancje rozumiane jako “serum prawdy”. Do najpopularniejszych należą skopolamina, tiopental czy LSD, swego czasu używano też innych halucynogenów, a historycznie również alkoholu. Tyle tylko, że efekt takich substancji faktycznie można porównać do alkoholu – owszem, samokontrola spada, istnieje większa szansa na to, że “chlapniesz” coś, czego powiedzieć nie chciałeś… Ale równie dobrze możesz “chlapnąć” coś, czego nigdy wcześniej nie myślałeś, albo ubzdurać sobie coś i twierdzić, że tak właśnie jest.

Tak zwane “serum prawdy” należałoby trafniej określić jako “serum braku kontroli”. Zmniejsza ono ograniczenia, jakie sami sobie tworzymy, redukuje poznawcze bariery… ale to, że łatwiej Ci mówić różne rzeczy nie mówi jeszcze nic o tym, czy rzeczy te są prawdziwe. Równie dobrze może Ci być po takim serum łatwiej kłamać i opowiadać całkowicie zmyślone historie. Z tego względu realna użyteczność takiego serum podczas przesłuchań jest wysoce wątpliwa (pomijając kwestię legalności jego stosowania, itp.). Można też łatwo sobie wyobrazić trening pozwalający na przygotowanie się do przesłuchań pod wpływem takiego serum prawdy, poprzez przygotowanie szeregu fikcyjnych historii, które osoba mogłaby podać gdy jej zahamowania zostaną usunięte.

Co więcej, rozważania te w ogóle nie biorą pod uwagę takich kwestii jak fałszywe wspomnienia, ślepota pozauwagowa czy inne błędy pamięci i postrzegania, mogące sprawić, że osoba jest prawdomówna i jednocześnie opowiada nieprawdę.

Filmowo rozumiana, magiczna substancja pozwalająca wyciągnąć wszystko z każdego pozostaje więc mitem.Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis