Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 7.3 – Popraw swoją kreatywnośćKreatywność to proces prowadzący do powstania nowych, wartościowych rzeczy lub rozwiązań. Może polegać na nietypowym wykorzystaniu dotychczas dostępnych elementów, nieoczekiwanym ich połączeniu, lub – dość rzadko – stworzeniu czegoś zupełnie nowego. Dobrze stosowana jest bezcennym zasobem.

Niestety, stosunkowo często spotyka się metody mające uczyć kreatywności, które skupiają się na aspekcie „nowości”, ignorując zupełnie aspekt „wartości”. Techniki typu „znajdź 50 zastosowań dla cegły” prowadzą do produkcji pustych pomysłów. Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem w kontekście promocji kreatywności jest skupienie się na efektach, które chcemy uzyskać oraz na posiadanych zasobach. Zamiast „znajdź 50 zastosowań dla cegły”, dużo lepszym scenariuszem będzie „masz dwie cegły, sznurek, paczkę zapałek i dwie monety dolarowe, jesteś zamknięty w celi w westernowym areszcie, jak możesz uciec?”

Taka kreatywność nakierowana jest na efekty i zwiększa szanse na uzyskanie dobrych rozwiązań.Kreatywność kwitnie w sytuacji niedoboru

Kluczem do kreatywności są ograniczenia. Jeśli masz dostęp do wszystkich możliwych zasobów, pomocników, sposobów działania, po co miałbyś być w jakikolwiek sposób kreatywny? Po prostu robisz to co masz robić szybko i łatwo. Co innego, jeśli masz ograniczenia – budżetowe, zasobowe, czasowe. Normalne sposoby działania nie pomogą – po prostu musisz być kreatywny. Jeśli masz problemy z kreatywnością, to często będzie tak właśnie dlatego, że cierpisz od nadmiaru obfitości. Warto to zmienić, oczywiście w bezpiecznych warunkach.

Ćwiczenie: Handikap

Wybierz rzecz, którą robisz regularnie i daj sobie w niej jeden lub więcej handikapów, po czym i tak spróbuj ją zrealizować (lub przynajmniej zaplanuj jej realizację). Jak dotarłbyś do pracy nie mogąc tam iść ani jechać swoim samochodem, rowerem ani komunikacją miejską? (Np. przekupiłbym kierowcę karetki by zawiózł mnie tam na noszach.) Jak zrobiłbyś sobie kawę nie mogąc korzystać z ekspresu ani czajnika? Regularnie sięgaj do takiego ćwiczenia, żeby pobudzić swoją kreatywność

Ucisz wewnętrznego krytyka

Drugą dużą przeszkodą w kreatywności jest to, że zbyt szybko odrzucamy pomysły, które nam przychodzą. Najczęściej jest tak dlatego, że dajemy sobie na cel wymyślenie „dobrego” rozwiązania, albo „nowatorskiego” rozwiązania. Aby temu przeciwdziałać, skorzystaj z tego, czego już się nauczyłeś w lekcji n.t. celów i zastosuj technikę E-SMART, a w szczególności punkt A, czyli cel zależny w 100% od Ciebie.

Skorzystaj z zieleni

Na koniec warto dodać fajny, drobny trik, który możesz wykorzystać do usprawnienia swojej kreatywności. Badania pokazują, że widok koloru zielonego aktywizuje w naszym mózgu skojarzenia z rozwojem i znacząco zwiększa naszą kreatywność. Mężczyźni, którzy zostaną poddani torowaniu kolorem zielonym (np. spojrzą chwilę na zdjęcie w tym kolorze) mają więcej pomysłów. Kobiety mają tyle samo pomysłów co bez torowania, ale lepszej jakości. Jeśli więc masz generować pomysły, zacznij od wyjrzenia za okno na roślinność albo nawet obejrzyj jakiś zielony obrazek.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis