Idries Shah jest chyba jedynym z moich idoli, którego można by określić jako duchowego. Z zastrzeżeniem, jednakże, że to co Shah propagował jako rozwój duchowy miało niewiele wspólnego z tym, co zwykle za duchowość i religijność się uważa. Dla Shaha były to przejawy sentymentalizmu, potrzeby znalezienia podniety emocjonalnej, towarzystwa, uzyskania uwagi lub poczucia wartości. Słowem rzeczy, które mogły być wartościowe, ale nie powinny być mylone z faktycznym rozwojem duchowym.

Ścieżka, której uczy Shah nie jest prosta, także dlatego, że nie jest jasno podana. Jest to również celowa z tego względu, że zgodnie z jej założeniami nie można przedstawić jednego zestawu narzędzi dla wszystkich ludzi. Różni ludzie potrzebują różnych doświadczeń i różnej nauki, aby osiągnąć takie same efekty. I odwrotnie – oferowanie wszystkim ludziom tych samych rozwiązań może być dla nich szkodliwe. Ten sam materiał może być odebrany na wiele różnych sposobów w zależności od wczęśniejszych uprzedzeń odbiorcy.

Nie jest to więc podejście łatwe, jednocześnie wydaje mi się – choć może mówią tu po prostu moje własne uprzedzenia – że jest ono bardzo rozsądne i trafne. Skupia się na poznaniu własnych uwarunkowań, automatyzmów, niewypowiedzianych oczekiwań oraz innych procesów, które zachodzą w nas i które stoją na drodze faktycznej nauki.

Shah używa w swoim nauczaniu bogatego wyboru historyjek, niekiedy wywodzących się ze starych ksiąg i podań ludowych, a niekiedy z współczesnych doniesień prasowych, tak jak poniższa historia.

“Grupa eksterminatorów miała usunąć szczury z budynku. Rozłożono truciznę, ale szczury okazały się nie tylko być na nią odporne, ale wręcz pałaszować ją z radością. Spróbowano więc rozłożyć pułapki na myszy, ale szczury do nich nie wchodziły. Do pułapek wsadzono kawałki sera, ale to również nie zachęciło szczurów. Aż w końcu jeden z eksterminatorów wpadł na pewien pomysł. Posmarował ser trucizną, którą stosowali.

Następnego dnia eksterminatorzy znaleźli pułapki pełne ubitych szczurów.”Moja nowa książka jest już dostępna, dołącz do zbiórki!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak działają mechanizmy statusowe i jak wykorzystać je w swoim życiu, ten tom jest dla Ciebie. Zbiórka na książkę trwa do 20 grudnia 2020!

Zapraszam do udziału!

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis