Kontynuujemy cykl z poleceniami ciekawych materiałów do przeczytania online. Jak zwykle mieszanka materiałów polskich i angielskich. Miłej lektury :)

shutterstock_115031500Sześć prostych sposobów by poznać, czy historia w internecie to fałszywka (ang) – z każdym miesiącem w sieci pojawia się coraz więcej fałszywych treści. Często są to dokładnie te same materiały, które były już wykorzystane kilkukrotnie, z innymi przypisami. Np. zamieszki turecko-kurdyjskie w Szwajcarii z 2013 przedstawiane były jako zamieszki syryjskich uchodźców z 2015. Ten adres zbiera kilka metod skutecznej weryfikacji takich doniesień.


„Nędza warszawy” – reportaż Janusza Korczaka o polskich slumsach z początku XX wieku. Poruszający, fascynujący, niezwykły, zdecydowanie warty poznania.


Od Mahometa do ISIS: Pełna historia Iraku (ang) – reportaż z obozu dla uchodźców w kontrolowanym przez Kurdów rejonie Iraku. Po pierwsze- pozwala BARDZO docenić komfort w jakim żyjemy. Po drugie – daje dobre wprowadzenie dla zrozumienia sytuacji w regionie.


Imperatyw lenistwa (ang) – nieco o badaniach pokazujących, jak Twoje ciało sabotuje Twoje próby utraty wagi.


Czy mamy w Polsce głodne dzieci? – ile prawdy jest w tezach o głodujących dzieciach wygłaszanych przez polityków? Jakie są fakty w temacie?


Czym jest przywilej? (ang) – ludzie nie są zwykle świadomi tego, jak są uprzywilejowani względem mniejszości. Nie ma się co dziwić, gdy duża część tych przywilejów jest dla nas tak naturalna, że nawet o nich nie myślimy. Film + lista pytań do zastanowienia.


Jak maszyny-łapki są ustawione przeciwko grającym? (ang) –  świetny film o tym, jak maszyny do wyciągania maskotek, itp. są z góry programowane przeciw grającym. Że są ustawione – to oczywiste – ale to JAK jest równie nieoczekiwane jak fascynujące.


W Polsce czyli w Finlandii – lubię blog Orlińskiego, zwłaszcza, że często pisze o rzeczach zupełnie dla mnie nowych – np. o Finlandii. Kraju, nie wódce ;) Taki np. motyw z drugiej wojny światowej jest po prostu cudny. Rosja vs Finlandia. Rosja straciła podczas ataku 50% swoich czołgów – czyli 3500. Finlandia nieco ponad 90% swoich… czyli 30.


Jak pióro kulkowe zabiło kursywę (ang) – nieco o nieoczekiwanych konsekwencjach technologii…


Uchodźcy, imigranci i cała rzeka mitów – a co tam, polecę coś swojego, z mojego drugiego bloga :) Potrzebowałem czegoś po polsku, jakoś za dużo mi się zebrało angielskich w tym odcinku. Próba zebrania i obalenia popularnych mitów w temacie uchodźców.


Miłej lektury :)Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis