Czwarta część cyklu z poleceniami ciekawych materiałów do przeczytania online. Przed Wami mieszanka materiałów polskich i angielskich. Miłej lektury :)

internet

Szef firmy zastawił własny dom i dał podwyżki pracownikom. Efekty? Zaskakujące – sytuacja, której przyglądam się od jakiegoś już czasu i jedno z wielu posunięć w nabierających w ostatnich latach rozpędu debacie o nierównościach i o odpowiedzialnym kapitalizmie.


Rosja i klątwa geografii (ang) – ciekawy argument w dyskusji o rosyjskich posunięciach na Ukrainie i w Syrii.


Walijskie miasteczko, które uciekło za granicę z podatkami (ang) – jedną ze zmor współczesnego świata jest ucieczka korporacji z podatkami do rajów podatkowych. Choć kosztuje to państwa bardzo dużo (wg. niektórych szacunków nawet 20% światowego PKB jest „chomikowane” w rajach podatkowych!) i dramatycznie uderza w ich gospodarki, rządy miały jak dotąd dość słabą motywację do reagowania na ten problem. Teraz rząd brytyjski dostanie większą, bo jedno miasteczko wymyśliło jak – wykorzystując dokładnie te same luki podatkowe, co korpo – uciec z podatkami do raju. Każda kawiarenka, sklepik czy pucybut w mieście. I dzielą się przepisem z innymi miastami. Rząd ma więc do wyboru – załatać luki, albo odkryć, że za rok podatków już nikt nie będzie płacił.


„Historyczne Bzdury” – jak radzić sobie z mitologizacją i fałszowaniem historii w sieci? – fajny artykuł nt. obnażania mitów historycznych w internecie.


Cytaty motywacyjne połączone ze zdjęciami pijanych ludzi (ang) – cudowna demonstracja, że kontekst jest wszystkim i łatwe przytoczenie kontrprzykładów do takich cytatów w jednym.


Jak Burr z Hamiltonem, czyli czego uczy historia – żeby nie było, że tylko u nas polityka jest zwariowana.


Co odkryłam rozmawiając z pojmanymi bojownikami ISIS (ang) – ciekawy artykuł pozwalający nieco lepiej zrozumieć co się dzieje na bliskim wschodzie.


Chemia to suka – fajny sceptyczny artykuł podważający większość odlotów n.t. różnych substancji dodawanych do żywności.


Świat się nie wali (ang) – art w przekazie podobnym do mojego o myśleniu racjonalnym, wskazujący na to, że mimo medialnego nagłaśniania różnych tragedii, świat staje się tak naprawdę coraz bardziej bezpieczny. Kto wie, może za 20 lat będę nawet skłonny pojechać do Meksyku? ;)


Możemy uratować ateizm przed nowymi ateistami jak Dawkins (ang) – od jakiegoś już czasu widzę dość niefajny trend w ateizmie i sceptycyzmie, ładnie podsumowany w „The Unpersuadeables”, osoby które są nie tyle ateistami, co antyteistami, motywowane osobistą urazą do religii. Tyle tylko, że takie podejście po prostu nie da efektów i trzeba spróbować czegoś innego.


Dochody i majątek trzymają najbogatsi. Nierówności mamy większe, niż podaje Eurostat – ciekawa analiza NBP n.t. nierówności i majątku.


Tyle na dziś :) Do przeczytania :)Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis