Panorama Społeczna, stworzona przez holendra Lucasa Derksa jest bardzo skuteczną metodą pracy z relacjami interpersonalnymi. W wersji zaawansowanej daje również możliwości pracy z niepożądanymi nawykami, których mogliśmy się nauczyć w toku naszej socjalizacji.

Panorama społeczna opiera się na personifikacjach – reprezentacjach ludzi, jakie nosimy w swojej głowie i z jakimi wchodzimy w interakcję. Praca z personifikacjami w swojej najprostszej i najpopularniejszej wersji przypomina pracę z submodalnościami z NLP – powiększ kogoś, kto ma mieć na Ciebie większy wpływ, zmniejsz i oddal tego, który ma mieć mniejszy, szast prast i gotowe. I dla większości ludzi tym właśnie jest panorama i nie ma tam za specjalnie więcej.

Tymczasem nie dość, że jest, to jest tego dużo więcej. Nosimy w sobie nie tylko personifikacje pojedynczych osób, ale również całych grup społecznych czy naszego życia duchowego. Dodatkowo, ze względu na wpływ innych ludzi na nawyki, jakie wykształcamy w toku życia, pracując z personifikacjami jesteśmy w stanie odrzucić niektóre spośród nawyków, które przejęliśmy od innych ludzi. Panorama Społeczna jest bardzo wszechstronnym narzędziem o ogromnym potencjale i popularne skojarzenie „przestawiania ludzików w głowie”, jakie ma w związku z tą metodą wiele osób jest dla niej bardzo krzywdzące.

Podsumowując: 5/5 – jedno ze skuteczniejszych i częściej wykorzystywanych narzędzi w moim arsenale.

Szkolenie Social Panorama Consultant

W szkoleniu Social Panorama Consultant uczestniczyłem jako tłumacz, co niewątpliwie mogło wpłynąć na jego postrzeganie. Większość ćwiczeń ze szkolenia robiłem sam po jego zakończeniu, ponieważ w czasie przerwy na ćwiczenia dosłownie potrzebowałem chwili na odsapnięcie – ponieważ angielski jest dla Lucasa drugim językiem, tłumaczenie go stanowi dużo bardziej męczące zajęcie niż w wypadku tłumaczenia np. Andrew Austina.

Co do samego szkolenia – pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy – dosłownie – są flipcharty przygotowane przez Lucasa. Derks jest psychologiem, ale ma też pewne wykształcenie artystyczne, przez co jego flipcharty stały się swoistą legendą. Dość powiedzieć, że uczestnicy innych szkoleń wpadali do nas tylko po to, żeby je obejrzeć.

Lucas prowadzi w stylu dość aktywnym i dynamicznym, z dużą ilością ćwiczeń i demonstracji. Szkolenie jest przeznaczone dla ludzi mających już doświadczenie w Panoramie Społecznej i będących co najmniej po lekturze książki Lucasa na ten temat i naprawdę było to widać. To ludzie, którzy wiedzieli po co tam byli, a nie zgromadzenie przypadkowych osób.

W szkoleniu było kilka logistycznych niedociągnięć, ale ogólnie rzecz biorąc było to solidne szkolenie, z odpowiednim trenerem i odpowiednią grupą uczestników. Zdecydowanie polecam! Lucas jest w chwili obecnej jedną z nielicznych znanych osób w światku rozwojowym, które faktycznie tworzy nowe, praktyczne rozwiązania. Zdecydowanie polecam!

Podsumowując: 4.5/5 – jedno z lepszych i bardziej wartościowych treściowo szkoleń, na których byłem.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis