W internecie od lat popularne jest tzw. złudzenie wirującej dziewczyny (spinning girl illusion):

W którą stronę wiruje?

Niektórzy ludzie widza ją jako obracającą się w lewo, inni w prawo, można też świadomie sprawić, by odwrócić jej tor obrotu.

Przez lata był to jeden ze sztandarowych pop-psychologicznych przykładów na demonstracje „dominacji jednej z półkul”. W zależności od tego, czy widziało się dziewczynę kręcącą się w lewo, czy w prawo, miało to znaczyć, że dominuje u nas lewa lub prawa półkula.

Jak się okazuje, rzeczywisty odbiór kierunku obrotu nie ma nic wspólnego z „dominującą półkulą”, a wszystko z tym, jak jesteśmy przyzwyczajeni by odbierać obraz. Nasze zmysły nie ewoluowały w próżni, ani przed komputerem, a w realnym świecie, w którym to, jak interpretujemy obraz jest modyfikowane przez wiele dodatkowych czynników. Np. w rzeczywistości, ze względu na prawa perspektywy, im coś dalej, tym mniejsze.

W przypadku tej iluzji, znaczenie ma kąt jej ustawienia wobec widza. Jest lekkie, kilkustopniowe nachylenie, które sprawia, że obraz wygląda tak, jakby był nagrywany od góry i poruszał się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, lub od dołu przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Innymi słowy, mózg tak naprawdę decyduje, czy patrzy na obraz z góry, czy z dołu. Jak się okazuje, bardziej naturalną perspektywą jest patrzenie z góry, stąd i większość osób odbiera ten obraz jako poruszający się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

To tyle, jeśli chodzi o ten mit. Kierunek obrotu dziewczyny nie ma nic wspólnego z domniemaną „dominującą półkulą” u obserwatora, jedynie z tym, czy postrzegana jest ona jako widziana od dołu, czy od góry. Jednocześnie, rozwianie tego mitu dodaje kolejną fascynującą cegiełkę do skarbca wiedzy o ludzkim doświadczeniu.

Post zainspirowany artykułem na Blogu Neurologica: http://theness.com/neurologicablog/?p=2636

Artykuł opisujący badanie: http://i-perception.perceptionweb.com/fulltext/i01/i0408.pdf


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis