Od lat prowadzę i organizuję szkolenia z zakresu zmiany osobistej. Jednym z popularnych wzorców, które zauważyłem w tym czasie, jest fakt, że gdy przychodzi do pracy nad sobą, ludzie często mają kłopot ze znalezieniem tego, nad czym mogliby pracować. Nie chodzi o to, że nie mają problemów, albo że nie są ich świadomi. Zwykle po prostu są w trakcie szkolenia w innym stanie, niż ten w którym mają łatwy dostęp do problemu. W efekcie są w pewnym sensie ślepi na ten problem.

Ludzka pamięć jest bardzo kontekstowa. Jeśli jesteś szczęśliwy, łatwiej Ci przypomnieć to, co w życiu przyjemne. Jeśli jesteś zdenerwowany, przywołasz bez problemu te irytujące rzeczy odnośnie innych ludzi, które normalnie w ogóle nie przyszłyby Ci na myśl. Dlatego jeśli na szkoleniu dobrze się czujesz, trudno ci będzie przywołać te rzeczy, które na codzień sprawiają Ci problem. Podobnie przy lekture książek rozwojowych i podobnych materiałów. W efekcie ogromna część problemów pozostaje nierozwiązana nie dlatego, że ludzie nie potrafią ich rozwiązać, tylko dlatego, że w stanie w którym mogliby je rozwiązać, po prostu o ich nie myślą.

Jednym z fajnych rozwiązań tego problemu jest coś, co zrobiła Connaire Andreas przy okazji swojego szkolenia Core Transformation. Skrypt do CT zaczyna się od kwestionariusza p.t. “jakie obszary swojego życia chciałbyś usprawnić?” i szkolenie rozpoczyna się od przemyślenia tego, co chciałbyś u siebie zmienić.

Alternatywną opcją, którą chciałem Ci tu zaproponować, jest “lista zmian”. To proste narzędzie, nazwa w zasadzie wszystko wyjaśnia, ale regularne go prowadzenie może być bardzo przydatne. Lista zmian to po prostu łatwo dostępna lista rzeczy, które chciałbyś zmienić u siebie. Niepożądanych reakcji, przekonań, emocji zachodzących w danym kontekście, itp. Ilekroć coś się pojawi, zapisuj to na liście. Z tego względu warto, by lista była w poręcznym notatniku, albo oparta o program, który możesz uzupełniać z różnych źródeł równolegle- telefonu, tabletu, komputera, itp.

Gdy zaczniesz tworzyć taką listę, miej ją pod ręką ilekroć będziesz czytał jakąś książkę rozwojową, oglądał lub słuchał jakiegoś materiału lub wybierał się na szkolenie. Dzięki temu, gdy przyjdzie do pracy na określonym zakresie problemów, będziesz mógł przejrzeć listę i wybrać coś, co realnie Ci w życiu doskwiera – a następnie to zmienić.

Narzędzie proste, ale bardzo użyteczne w praktyce. Zachęcam do korzystania.


Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis