Dlaczego firma powinna być jak zakład pogrzebowy, a nie jak restauracja?


Zakład pogrzebowy jest firmą, której nie zakłada się dla prestiżu, lecz dla zarobku i realizacji usług. Niewiele osób wyobraża sobie dumne opowiadanie znajomym “no, ja to mam dom pogrzebowy… i zajefajny karawan!” Zakład pogrzebowy raczej zabiera, niż dodaje prestiżu i statusu.

Restauracje natomiast często zakładane są dla prestiżu lub z powodu fascynacji właściciela.Wiele osób marzy o posiadaniu restauracji, dumnym przechadzaniu się między stolikami, serwowaniu znajomym alkoholu na koszt firmy. Posiadanie restauracji zdecydowanie kojarzy się z wysokim statusem**.

sprzedaz3

Dlatego właśnie większość restauracji szybko pada. Tymczasem bardzo niewiele domów pogrzebowych upada kiedykolwiek. (Na 5.000 w USA rocznie upada 15!*)

*Przyjmuję do wiadomości, że u nas bywa z tym gorzej, ale to raczej w wyniku zagrywek “biznesowych” w stylu “spalmy konkurencji karawan.


Biznesmeni często są indywidualistami i zakładają swoje firmy w imię swoich ambicji czy pasji. Problem w tym, że świata i klientów nie interesuje Twój status czy pasje.

Klientów interesuje realizacja ich potrzeb, uzyskanie dobrej usługi, uzyskanie efektów, dobra obsługa, itp. Zapomnienie o tej kwestii jest największym zagrożeniem zawodowym, jakie czeka w biznesie.


Więc niech Twoja firma, czymkolwiek jest lub będzie, działa jak zakład… potrzebowy ;)


** Czy mówiłem już, że ludzie potrafią wydać każde pieniądze na status? Dziś właśnie dowiedziałem się, że szczytem arystokratycznego lansu w XVII wieku w Anglii było posiadanie na terenie swojej posiadłości… własnego pustelnika. Była to zresztą intratna posada – za kilka lat takiej pracy, z wiktem i opierunkiem (no, własną jaskinią) można było zarobić, w przeliczeniu na obecne pieniądze, koło pół miliona złotych. I ten lans, gdy na spotkaniu z Lordem Banbury z krzaków wychodzi siwy brodacz, a Ty patrzysz z dumą i mówisz “nie przejmujcie się mili państwo, to tylko mój pustelnik…”


Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl 

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis