Ostatnio interesuje się bardziej kwestiami finansów i zarabiania, starając się jeszcze bardziej usprawnić Model Milionera z Beyond NLP. Znalazłem w tym dużo pozytywnej inspiracji, np. materiałami z blogu www.thesimpledollar.com. Znalazłem też sporo inspiracji negatywnej, w formie kilku kursów „zarabiania i zarządzania pieniędzmi” z którymi się spotkałem – wspominałem o tym zresztą kilka tygodni temu.

Ostatnio jednak trafiłem na coś, co było zarazem fascynujące jak i przerażające i stanowiło ogromną inspirację do rozszerzenia Modelu Milionera o kilka bardzo istotnych aspektów.

Na forum Gazety Wyborczej jest dział poświęcony oszczędzaniu i w dziale tym pojawiła się następująca dyskusja:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,20012,123460971,,ablims_czegos_tu_nie_rozumiem.html?v=2

Ponieważ dyskusja jest długa i rozbudowana, dla krótkiego jej podsumowania – jeden z uczestników forum stwierdził przy jakiejś okazji, że wydaje miesięcznie na jedzenie dla swojej 4-osobowej rodziny jakieś 600 zł – jak wyliczyli forumowicze, średnio 19 zł/dziennie. Przygotowuje przy tym bardzo zróżnicowany jadłospis, obiady standardowo trzydaniowe, po prostu planując posiłki z dużym wyprzedzeniem, kupując i przygotowując duże zapasy, itp. Przy tym stać go na więcej, ale nawyki wyniesione z ubogiego dzieciństwa podtrzymuje do dzisiaj.

Z mojej perspektywy – OGROMNY szacunek dla tego człowieka, który cechuje się wytrwałością, umiejętnością planowania, oceny sytuacji oraz wieloma innymi pozytywnymi cechami. Tylko się od niego uczyć – zwłaszcza, że większość ludzi jada dużo gorzej niż on, wydając na to dużo większe kwoty.

Nie piszę jednak tego posta po to, żeby go pochwalić, ale żeby zwrócić uwagę na fascynujące zjawisko, które pojawiło się w dyskusji. Naprawdę zaskoczyła mnie ilość emocji, narzucania swoich fantazji oraz wręcz zwykłej agresji, którą taka postawa wzbudziła. Idea życia w którym oszczędzanie jest istotnym czynnikiem, w którym można planować swoje posiłki i kupować do nich składniki z wyprzedzeniem była dla wielu osób tak nieprzyjemna, że musieli ją odrzucić razem z osobą, która „na ich oczach” wprowadzała ją w życie.

To jeszcze bardziej uświadomiło mi, jak istotnym elementem uczenia ludzi skutecznego oszczędzania* jest udostępnienie im konkretnych narzędzi do pracy z emocjonalnymi aspektami kupowania, wydawania pieniędzy i oszczędzania. Pieniądze to dla wielu ludzi bardzo emocjonalny temat i warto mieć tego świadomość.

Na koniec chciałem zaproponować Ci małe ćwiczenie, które pozwoli Ci się przyjrzeć własnym reakcjom w tym zakresie.

Ćwiczenie: „Bieda z nędzą”

Wyobraź sobie, że przez miesiąc MUSISZ żyć za 1/3 tego, ile wydajesz teraz. Po prostu masz taką sytuację, że nie jesteś w stanie w żaden sposób tego obejść. Nie możesz od nikogo pożyczyć, nie możesz dorobić, musisz ograniczyć wydatki o 2/3. Wyobraź sobie taką sytuację.

Jak się z tym czujesz? Jakie emocje się pojawiają?

Z czego zrezygnujesz, a co zachowasz ze swoich wydatków? Co zamienisz (np. zamiast wędliny za 40 zł, wędlinę za 15 zł)?

Warto podchodzić do tego wyzwania „po kawałku” – jeśli spojrzysz na nie całościowo, może Cię przytłoczyć, ale krok po kroku będziesz w stanie zdziałać dużo więcej.

Wyobraź sobie tą sytuację dokładnie i wyobraź sobie jak mija ten miesiąc.

Skończył się ten okres. Jak na Ciebie wpłynął? Jak reagujesz po zakończeniu? „Odbijasz sobie”, czy raczej czujesz się z tym ok i nic nie robisz?

A teraz, po wykonaniu tego ćwiczenia, pomyśl jakie elementy z niego możesz przenieść do swojego życia tu i teraz.

Dla chętnych: Wykonaj to ćwiczenie jeszcze raz, ale z perspektywy rocznej. Co się zmienia?

*Skuteczne oszczędzanie stanowi jeden z filarów Modelu Milionera i cechuje przeważającą większość milionerów.

 

Oszczędzanie ma swoje zalety


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis