Co tam w sieci piszczy #53
(Technicznie 52, bo okazało się, że przy poprzednim przeskoczyłem jedną pozycję w numeracji. Cóż, kiedyś będzie „#51, linki, których nie chcieli byście znali” albo coś innego ;) )
Tak jak ostatnio, minęło sporo czasu od „Co tam w sieci piszczy”. Z jednej strony – pisząc teraz przeciętnie raz na tydzień, rzadziej chcę poświęcić temat linkom. Z drugiej, sporo jednak takich linków się zbiera i fajnie jest się nimi podzielić. (Zwłaszcza, przyznam, w bardziej intensywnym okresie, jaki mam akurat zawodowo.)
Gdzie znika ogrom wody wykorzystywanych do wytworzenia chleba czy t-shirtu? – często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak zasobożerne są różne rzeczy, z których korzystamy na co dzień…
Największy eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy wykazuje poprawę dobrostanu pracowników (ANG) – co mówi nam największy obecny eksperyment na temat krótszego czasu pracy w połowie przebiegu? Sporo dobrych rzeczy.
Czarna syrenka to nie marksizm. To kapitalizm kulturowy – o tym jak to co prawica lubi postrzegać jako „poprawność polityczną” jest zwykłą decyzją rynkową
Jak akceptacja neuroróżnorodności przyjęła się we współczesnej kawiarni (ANG) – pisałem dużo o neuroróżnorodności, tu przykład tego jak praktycznie można ją odnieść
Dlaczego gardzimy tchórzami, albo jak zostać bohaterem? – o kulturowych mapach narzucanych na sytuacje konfliktowe
Studenci wykorzystują SI do pisania wypracowań, bo oczywiście że tak (ANG) – jak AI/SI może doprowadzić do porzucenia dość zbędnej pracy
Czy nierówności są sprawiedliwe? – tytaniczny (srsly, bardzo tl;dr) artykuł Michała Zabdyra-Jamróża o tym jak nierówności są problemem i jak narracja neoliberalna błednie przedstawia kluczowe argumenty filozoficzne w temacie.
„Ciche” synapsy odkryte w dorosłym mózgu (ANG) – bardzo interesująca informacja pod kątem dorosłego uczenia się.
W IT nie ma miejsca dla związków zawodowych. Zrozumiano? Rozejść się! – czyli nieco o tym, że im bardziej firma uważa, że jej pracownicy nie potrzebują związków, tym mniej powinno jej przeszkadzać założenie takiego.
Twitter ma się świetnie! (ANG) – jeśli fascynuje Cię oglądanie przepięknego pożaru, jaki Musk zrobił na Twitterze, to tu znajdziesz dobry punkt widokowy…
Równość i jej wrogowie (za darmowym loginem) – jeśli chcesz wiedzieć o co chodzi w najnowszej książce Piketty’ego, a nie chce Ci się czytać, to podsumowanie dla Ciebie.
Nowa powieść J.K.Rowling pokazuje czemu redaktorzy są potrzebni (ANG) – np. mogą Cię powstrzymać przed wypuszczeniem potworka skupionego na parodiowaniu Twoich przeciwników z Twittera…
„Powinnaś dzieci rodzić póki macica młoda” – przy okazji tekstu o ADHD wspominałem o ignorancji wielu lekarzy w temacie, tu mamy przykłady podobnej ignorancji i ideologii u lekarzy i farmaceutów w kontekście antykoncepcji.
Toksyczna kultura zawodu ekonomisty (ANG, film) – długi, ale cenny wideoesej na temat głębokich kulturowych problemów w nauce ekonomii.
Kiedy partner ma spektrum – mam problem z częścią tego artykułu, mamy tu np. skłonność do wpychania wszystkich osób na spektrum w jeden wzorzec, tym niemniej jest to całkiem użyteczny materiał dla osób będących w relacji z kimś na spektrum autyzmu.
Raport: Snyderverse napędzany przez boty (ANG) (i drugi art w temacie w Rolling Stone, też ANG) – sytuacja, w której firmy podejmują decyzje pod wpływem nacisku klientów mogą się robić problematyczne gdy okazuje się, że wielu z tych klientów… nie istnieje.
Gdańsk, Bookingcomisland – czyli o patologicznych rozwiązaniach przestrzennych powstających w wyniku niekontrolowanego funkcjonowania portali takich jak Booking czy Airbnb.
Czemu Twoje luźne znajomości mogą być również bardzo cenne (ANG) – dużo uwagi poświęca się bliskim znajomościom, tymczasem to te luźne wpływają na wiele sytuacji takich jak nowe oferty pracy. A pandemia i praca zdalna mogą drastycznie zredukować ich liczbę.
Jestem aseksualna, długo nie mogłam się z tym pogodzić – Herzyk bardzo sensownie o aseksualności.
Farmy trolli dotarły do 140 milionów amerykanów na miesiąc przed wyborami 2020 (ANG) – czyli o absurdalnej skali cyfrowej dezinformacji.
Czas skończyć z przemocowym romantyzowaniem – o tym jak popkultura uczy nasz romantyzowania przemocy
Czemu prawicowe teorie spiskowe mają obsesje na punkcie pedofilii (ANG) – to nie przypadek, że „porywanie dzieci na macę”, „satanic panic” czy Qanonowa Pizzagate miały te same wzorce.
Pora przeprosić się z atomem – czemu nie ma innej opcji na najbliższe dziesięciolecia niż energia atomowa.
Czemu w ogóle mamy oddzielne toalety dla mężczyzn i kobiet? (ANG) – jak w jakimś sensie nagonka na osoby transpłciowe jest fascynującym powtórzeniem się historii, odmawianiem ich miejsca w świecie tak jak kiedyś segregowane toalety były narzędziem do odmawiania kobiet miejsca w sferze publicznej.
Mężczyźni, którzy nie mogą odpędzić się od kobiet – bardzo ciekawa analiza pewnej mocno problematycznej kliszy fabularnej.
Na razie tyle :) Miłego czytania!
Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!
Przykładowe pytania: