Co tam w sieci piszczy #52

Wow, minęło sporo czasu od ostatniego, „co tam w sieci piszczy”, prawie rok. Ponieważ przez ten czas rzadziej pisałem, starałem się by wpisy gdy już się pojawiały były treściwe, Self Overflow też pochłaniał nieco czasu. (Skąd obłożenie? Nawał pracy szkoleniowej w zeszłym roku. Co wiecej, ten rok jest pod tym względem jeszcze bardziej intensywny i z dużym prawdopodobieństwem dobiję w nim do 140-150 dni szkoleniowych w sumie, nie licząc coachingu, superwizji, itp. Już teraz dobiłem do 50-tki, a byłoby więcej, gdyby nie to, że dwa tygodnie odpadły mi na staż seksuologiczny.) Planowałem w tym tygodniu wpis o dorosłym ADHD, ale realistycznie nie mam szans go ogarnąć, postanowiłem więc wrócić do „Co tam w sieci”, zwłaszcza, że przez ten rok nieco do archiwum trafiło (choć część się też zdezaktualizowało).

 

Rebrickable (ang) – przez ostatni rok mocno się wkręciłem w Lego (co uznaję za w miarę bezpieczny „kryzys wieku średniego” :P ), a Rebrickable zachwycił mnie jako serwis z przepisami tak na zupełnie nowe zestawy, jak i na przerobienie istniejących zestawów na wiele sposobów. Część instrukcji jest gratis, część płatna, wszystkie dają masę inspiracji do własnych eksperymentów.

 

Naturalna rodzina nie istnieje – wszystkie układy rodzinne na jakie się decydujemy są społecznie wyuczone

 

Jak Trump zaszkodził nauce i czemu może ona potrzebować dekad na odbudowę (ang) – czyli czemu wybranie złych polityków może mieć efekty przez całe dziesięciolecia

 

Jak miliarderzy ukradli nam postęp – i czemu będzie to nas bardzo bolało

 

Jak to jest mieć wysoko funkcjonujące zaburzenie psychiczne (ang) – wokół nas jest ogromna rzesza osób, które cierpią z powodu problemów psychologicznych.

 

Prawie 15 milionów żyje w strefie niedostatku – w swojej bańce łatwo zapomnieć o tym, że typowy standard życia w Polsce, cóż, nie jest powalający

 

Jak ten naukowiec próbuje zmienić system recenzji koleżeńskiej (ang) –  współczesna nauka, przy swojej masie zalet, ma też szereg kwestii, które dałoby się usprawnić. Ten artykuł opisuje jedną z takich prób.

 

Prawie zlikwidowaliśmy kolej – Grzegorz Sroczyński praktycznie zawsze ma dobre wywiady. Tym razem o kolei i wykluczeniu komunikacyjnym.

 

Lingwistyczny antropolog wyjaśnia czemu „umm” czy „jakby” są czymś czego można spokojnie używać (ang) – czyli nieco ciekawostek o języku i bezsensownych uprzedzeniach w tym zakresie

 

Kulturalni Polacy patrzą na Białystok – dobry artykuł o klasizmie i tym jak przeszkadza w przeciwdziałaniu takim problemom jak homofobia

 

Nowa strategia biznesowa – traktowanie ludzi dobrze (ang) – czyżby, pomijając wszystko inne, ultrakapitalistyczne podejście do pracowników i traktowanie ich jako wymienne zasoby było bezsensowne nawet według kryteriów sukcesu w kapitalizmie? Któżby się spodziewał ;)

 

Czy naprawdę wyrośliśmy na dobrych ludzi? – nieco o tym, że romantycyzacja „starych dobrych czasów” wcale nie jest tak sensowna

 

Dlaczego starożytna literatura piękna nie mówi o emocjach? (ang) – czyli jak zmieniały się standardy przez wieki

 

O tym, że stereotypy płci mają się dobrze – czyli jak praca z seksizmem wciąż wymaga od nas długiej pracy, a do tego czasu będzie krzywdził i mężczyzn i kobiety…

 

Tech bro guru – wewnątrz kultu Bentinho Massaro (ang) – wszelkie podobieństwa do innych guru, hustlerów, itp. całkowicie przypadkowe ;)

 

Zainspirowała mnie symetria (ang, obraz) – zestaw ciekawych wzorów wizualnych

 

Darmowe plakaty celebrujące kobiety w nauce, technologii i matematyce (ang, obraz) – bo reprezentacja ma duże znaczenie dla zmiany

 

Na razie tyle :) Miłego czytania!



Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis