BeyondNLP: Neural Landscape Repatterning (NLR) jest metodą budowania większej skuteczności osobistej w oparciu o najlepsze dostępne wzorce zachowania i myślenia. Jego korzenie sięgają NLP, ale NLP zweryfikowanego w świetle bogactwa współczesnej wiedzy z takich dziedzin jak psychologia, neurologia, socjologia czy ekonomia behawioralna. Łącząc w jedno te dziedziny, BeyondNLP dostarcza narzędzi do maksymalnie wydajnego, opartego o praktyczne rezultaty rozwoju.

Dlaczego stworzyłem BeyondNLP?

Zajmuje się tematyką NLP już od ponad 7 lat i po okresie początkowego zachwytu tą metodą, zacząłem dostrzegać wyraźne rysy na jej powierzchni. NLP miało w sobie dużo dobrego. Jednocześnie jednak twierdzenia marketingowe z nim powiązane były rozdmuchane w kosmos, a sama metoda coraz częściej pokazywała swoje lata. Czterdzieści lat to w psychologii i neurologii całe wieki, zwłaszcza, gdy w ciągu tych 40 lat pojawiły się tak rewolucyjne narzędzia do badania ludzkiego mózgu jak fMRI. NLP jednak stało w miejscu. W zasadzie, od prawdziwie rewolucyjnego i wyprzedzającego swoje czasy odkrycia submodalności w latach 80-tych, w NLP nie pojawiły się żadne istotne nowości. Owszem, New Code NLP Grindera zaprezentowało pracę z tzw. uptime, stanem bycia spontanicznie skupionym na bieżącym doświadczeniu,ale metody wywoływania tego stanu były znane, poza NLP, co najmniej od lat 60-tych XX wieku.

NLP stało w miejscu, można wręcz powiedzieć, że się cofało, propagując pewne założenia (takie jak model struktury głębokiej i powierzchniowej) na długo po tym, jak pierwotni twórcy tych koncepcji przyznali, że były one błędne. Jednocześnie, coraz bardziej agresywny i przesadzony marketing sprawiał, że popularna opinia n.t. tej metody stawała się coraz gorsza. Sprawie nie pomagały również terytorialne wojny między poszczególnymi twórcami i współtwórcami NLP o to, kto ma prawo do czego.

Dlatego właśnie powstało BeyondNLP: Neural Landscape Repatterning. Chciałem, by nazwa odwoływała się do pola, z którego ta metoda wyrosła, a jednocześnie oddawała wyraźne różnice, jakie pojawiają się między tymi materiałami. Co ważniejsze, chciałem, żeby materiał przedstawiony w ramach NLR był dopasowany do współczesnej wiedzy dostępnej dzięki ciężkiej pracy wielu znamienitych postaci spośród nauk społecznych.

NLP jako dziedzina popełniło ogromny błąd odcinając się od nauki i jej osiągnięć i zamykając się, tak naprawdę, w swoistym kółku wzajemnej adoracji. BeyondNLP ma wyjść ponad te ograniczenia, zarówno poprzez aktywne czerpanie z najnowszych odkryć naukowych, jak i poprzez pełną współpracę ze środowiskiem naukowym przy weryfikacji swoich narzędzi, metod i założeń. Na koniec dnia chodzi przecież o to, by oferować jak najbardziej praktyczne i skuteczne metody, a jeśli środowisko naukowe chce nam pomóc w testowaniu ich – tym lepiej!

Kolejną różnicą przy BeyondNLP jest sposób prowadzenia szkoleń. Standardowe NLP opierało się na wykładowo-ćwiczeniowej strukturze, natomiast nie wykorzystywało wielu współczesnych narzędzi trenerskich. BeyondNLP wychodzi temu naprzeciw, poprzez wprowadzenie takich narzędzi jak karty ćwiczeniowe (wzorowane na kartach stosowanych z wielkim sukcesem przez Nicka Kempa do nauki Provocative ChangeWorks), gry i symulacje szkoleniowe oraz studia przypadku. Innowacje te zostały wprowadzone aby sprawić, że uczestnicy szkoleń opuszczą je nie tylko z przeświadczeniem o posiadaniu dobrych umiejętności, ale przede wszystkim z bogatym zestawem praktycznych narzędzi, które mogą wykorzystywać w swoim życiu. Także w tym aspekcie BeyondNLP koncentruje się na praktycznych, sprawdzalnych rezultatach.


Tylko do końca kwietnia, wielka promocja na MINDSTORE! 50% zniżki na wszystkie e-kursy!  Już teraz na Mindstore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis