Argument: Coaching niedyrektywny zostawia wybór klientowi

Argument: „Coaching niedyrektywny zostawia wybór klientowi”


Fakt: Popularnym założeniem coachingu jest to, że podejście niedyrektywne, oparte na pytaniach, zostawia klientowi wolną wolę i pozwala mu samemu decydować o swoim życiu i brać na nie odpowiedzialność. W rzeczywistości, badania dotyczące psychoterapii pokazują, że w podejściach niedyrektywnych (a więc podobnych do coachingu i możemy tu pozwolić sobie na uogólnienie na tą dziedzinę), pacjenci mają bardzo dużą skłonność do nieświadomego przejmowania przekonań swoich terapeutów. Po prostu, niedyrektywny coach wciąż warunkuje klienta, choćby przez kierunek zadawania pytań, uwagę, jaką poświęca poszczególnym kwestiom, czy pozostające poza świadomą kontrolą mikroekspresje aprorobaty i dezaprobaty. To wszystko wpływa na postawy klienta, a ponieważ klient nie jest świadomy tych wpływów, nie opiera się temu wpływowi w dużo słabszym stopniu.

W rzeczywistości coaching niedyrektywny odbiera wybór klientowi, tylko robi to w dyskretny sposób. Co gorsza – odbiera klientowi wybór w zakresie tematycznym, który nie musi być bezpośrednio związany z tematem coachingu, przez co klient może być nawet nieświadomy zachodzącej w nim zmiany.


Przejdź do listy argumentów15 sierpnia na blogu ukazał się 1000-ny wpis, trzeba to uczcić! Przez 10 dni, do 25 sierpnia włącznie, wszystkie produkty na MindStore o 20% taniej! Chcesz być bardziej kreatywny? Lepiej się motywować? Być pewniejszym siebie? Opanować Beyond NLP? To wszystko i dużo więcej na MindStore.pl!


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Justyna

  W jakim/którym podejściu do pracy z klientem wybór jest po stronie klienta według Ciebie?
  Moim zdaniem dobrze zrobiony coaching, gdzie coach pozostawia swoje przekonania i doświadczenia „na boku” – zostawia wybór po stronie klienta. Wtedy coach nie sugeruje w nieświadomy sposób – poprzez zadawania pytań – nie warunkuje klienta.

  • Pełnego wyboru klient nie ma nigdy, natomiast duzo większy ma przy otwartym, dyrektywnym doradztwie, mniejszy w coachingu dyrektywnym, najmniejszy w niedyrektywnym. Odnosnie zestawienia doświadczeń „z boku” sorry, to niemożliwe, czysto neurologiczne. Możesz je wywalić ze swojej świadomości, ale to jedynie osłabi Twoja świadomość tego, kiedy bedą się przejawiać w Twoim zachowaniu i możliwość ewentualnej, choćby częściowej kompensacji.

 • Maciek

  Na czym polega dyrektywny coaching?

  • Coaching wychodzących poza samo pytanie.

 • Anna

  Jeśli je wywalę ze swojej świadomości to gdzie one wtedy będą i jak „stamtąd” mogą przejawiać? Gdzie to jest tam poza świadomość?

  • Na poziomie całego morza mikroreakcji zachodzących poniżej progu świadomości, w oparciu o rzesze niezależnych systemów.

 • Radek

  A możesz konkretne metody wymienić te dyrektywne i niedyrektywne?
  A wcześniej pisałeś że podświadomość nie istnieje i nie da się na nią wpłynąc,a tu że podświadomie coś się dzieje to jak to jest z tą podświadomością i jak to niby działa ?

  • Nie ma jednej podświadomości, często zreszta personifikowanej, jaka sprzedaje ludziom zwykle hipnoza, klasyczne nlp czy np. psychoanaliza. Jest cała masa niezależnych, luźno powiązanych procesów zachodzących w mózgu poniżej progu świadomości.

   Co do wymieniana metod, strasznie dużo by ich było i nie za bardzo widzę cel takiego ćwiczenia. Przykładowe mocno niedyrektywne: klasyczny pytaniowy coaching, terapia rogerianska, itp. Przykladowe silnie dyrektywne- doradztwo, mentoring. Przykładowe po środku skali: prowokatywna, coaching dyrektywny, nlp w zakresie pracy na procesie, a nie na treści.

 • Piotr

  Artur, mógłbyś w jakimś osobnym artykule rozwinąć temat mikroekspresji poniżej progu świadomości? O ile nie jest to kwestia bardziej praktyki niż teorii? Chętnie bym zagłębił się w ten temat jeśli polecasz jakieś źródła?

  • Zerknij na Paula Ekmana i jego prace w temacie, na początek.

  • kik

   Dużo praktycznych informacji o mikroekspresjach i ogólnie mowie ciała znajdziesz tutaj:
   http://zyskiwanieprzewagi.com/. Według mnie to bardzo fajny i profesjonalny blog w tej dziedzinie.