Argument: „Coaching niedyrektywny zostawia wybór klientowi”


Fakt: Popularnym założeniem coachingu jest to, że podejście niedyrektywne, oparte na pytaniach, zostawia klientowi wolną wolę i pozwala mu samemu decydować o swoim życiu i brać na nie odpowiedzialność. W rzeczywistości, badania dotyczące psychoterapii pokazują, że w podejściach niedyrektywnych (a więc podobnych do coachingu i możemy tu pozwolić sobie na uogólnienie na tą dziedzinę), pacjenci mają bardzo dużą skłonność do nieświadomego przejmowania przekonań swoich terapeutów. Po prostu, niedyrektywny coach wciąż warunkuje klienta, choćby przez kierunek zadawania pytań, uwagę, jaką poświęca poszczególnym kwestiom, czy pozostające poza świadomą kontrolą mikroekspresje aprorobaty i dezaprobaty. To wszystko wpływa na postawy klienta, a ponieważ klient nie jest świadomy tych wpływów, nie opiera się temu wpływowi w dużo słabszym stopniu.

W rzeczywistości coaching niedyrektywny odbiera wybór klientowi, tylko robi to w dyskretny sposób. Co gorsza – odbiera klientowi wybór w zakresie tematycznym, który nie musi być bezpośrednio związany z tematem coachingu, przez co klient może być nawet nieświadomy zachodzącej w nim zmiany.


Przejdź do listy argumentówLean Mind Experience - kurs, który zapewni Ci narzędzia do niezwykle głębokiego rozwoju. Dziewięć intensywnych dni, trzy zjazdy rozwojowe, poświęcone Twoim relacjom, skutecznemu działaniu i świadomości emocjonalnej. Nasycony praktycznymi rozwiązaniami, skupiony na tym, co buduje w Twoim życiu realną, codzienną wartość. Esencja ponad dziesięciolecia pracy nad skutecznym rozwojem. Pierwszy zjazd rozpoczyna się już 21 września! 


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis