Czym jest Coaching Improwizacyjny?

Coaching improwizacyjny opiera się na wykorzystaniu w coachingu i zmianie osobistej niektórych obserwacji, metod i technik pracy, pochodzących ze stworzonego przez Keitha Johnstone’a Teatru Improwizacyjnego. Metodologia ta jest obecnie w przygotowaniu, a na blogu będą się pojawiały niektóre próbki, ćwiczenia, itp.


Coaching Improwizacyjny – Zachowania Obronne

Keith Johnstone wypisuje kilkanaście najczęstszych wzorców zachowań, stosowanych przez improwizatorów do „zabicia sceny”. Intencją tych zachowań jest zwykle uniknięcie przez improwizatora konieczności dokonania znaczącej przemiany emocjonalnej w sobie (a więc, potencjalnie, odsłonięcia czegoś, czego nie chciałby odsłonić). Taką przemianą może być np. przejście od złości we wdzięczność, albo z miłości w nienawiść.

Jednocześnie, patrząc na tą listę (zamieszczoną poniżej), można zwrócić uwagę na to, jak wiele takich zachowań wykonujemy na co dzień, aby uniknąć pewnych rzeczy naszym własnym życiu. A dostrzegając taki wzorzec- dostajemy możliwość jego zmiany.

1 ) Blokowanie

2 ) Negatywność

3 ) Stchórzenie

4 ) Anulowanie

5 ) Dołączanie

6 ) Uzgodnione zachowania

7 ) Plotkowanie

8 ) Łączenie

9 ) Krążenie

10 ) Oryginalność

11 ) Zapętlanie

12 ) Żarciki

13 ) Przesada

14 ) Konflikt

15 ) Problemy instant

16 ) Zmniejszanie ryzyka

W następnych wpisach wezmę na warsztat poszczególne zachowania i opiszę na czym polegają – i jak z nimi pracować.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis