Czym jest Coaching Improwizacyjny?
Coaching improwizacyjny opiera się na wykorzystaniu w coachingu i zmianie osobistej niektórych obserwacji, metod i technik pracy, pochodzących ze stworzonego przez Keitha Johnstone’a Teatru Improwizacyjnego. Metodologia ta jest obecnie w przygotowaniu, a na blogu będą się pojawiały niektóre próbki, ćwiczenia, itp.
Coaching Improwizacyjny – Zachowania Obronne
Keith Johnstone wypisuje kilkanaście najczęstszych wzorców zachowań, stosowanych przez improwizatorów do „zabicia sceny”. Intencją tych zachowań jest zwykle uniknięcie przez improwizatora konieczności dokonania znaczącej przemiany emocjonalnej w sobie (a więc, potencjalnie, odsłonięcia czegoś, czego nie chciałby odsłonić). Taką przemianą może być np. przejście od złości we wdzięczność, albo z miłości w nienawiść.
Jednocześnie, patrząc na tą listę (zamieszczoną poniżej), można zwrócić uwagę na to, jak wiele takich zachowań wykonujemy na co dzień, aby uniknąć pewnych rzeczy naszym własnym życiu. A dostrzegając taki wzorzec- dostajemy możliwość jego zmiany.
1 ) Blokowanie
2 ) Negatywność
3 ) Stchórzenie
4 ) Anulowanie
5 ) Dołączanie
6 ) Uzgodnione zachowania
7 ) Plotkowanie
8 ) Łączenie
9 ) Krążenie
10 ) Oryginalność
11 ) Zapętlanie
12 ) Żarciki
13 ) Przesada
14 ) Konflikt
15 ) Problemy instant
16 ) Zmniejszanie ryzyka
W następnych wpisach wezmę na warsztat poszczególne zachowania i opiszę na czym polegają – i jak z nimi pracować.
Moja nowa książka, "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań" jest już dostępna w formie e-booka! Tylko na Mindstore.pl