Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 5.1 – Podstawy szczęśliwego życia


Powinienem pewnie zacząć ten rozdział pisząc, że poszukiwanie szczęścia było odwiecznym pragnieniem ludzkości… Brzmi to dobrze, nie jest to jednak, niestety, prawdą. Tak naprawdę, szczęście zaczęło być powszechnie stawiane jako cel dopiero stosunkowo niedawno, zaledwie przed kilkoma wiekami. Wcześniej ważne było przeżycie dobrego życia, życia pobożnego, życia wartościowego, lub, najczęściej – po prostu przeżycie.

Poszukiwanie szczęścia jest więc czymś stosunkowo nowym. Nic dziwnego, że nie do końca jeszcze wiemy, jako społeczeństwo, jak się do tego zabrać. Trudno nam się nawet zgodzić na jedną spójną definicję szczęścia. Zresztą, moja ulubiona, zaproponowana przez Jennifer Hecht, również nie jest do końca spójna. Wyróżnia ona bowiem trzy duże kategorie szczęścia:

– dobre życie, satysfakcja z tego, co w życiu robimy i jak nam to wychodzi

– dobry dzień, radość z tego jak minął nam konkretny dzień

– euforia, krótka chwila bardzo intensywnych, przyjemnych doznań

Dla pełni szczęścia o każdą z tych kategorii trzeba zadbać, co jest o tyle trudne, że są one do pewnego stopnia wzajemnie sprzeczne. Dobre życie wymaga od nas pracy i zaangażowania, co stoi w sprzeczności z dużą ilością dobrych dni spędzonych na relaksie i wygłupianiu się z przyjaciółmi. Euforyczne doznania mogą nas wyczerpać (fizycznie, finansowo, emocjonalnie), zabierając energię niezbędną nawet do dobrego dnia, a co dopiero dobrego życia. Jest to więc sztuka nieustannego równoważenia tych trzech pokrewnych, ale częściowo wykluczających się potrzeb.


Większość badań odnośnie szczęścia dotyczy kategorii szczęśliwego życia, co nieco zaciemnia obraz i utrudnia dojście do tego, co potrzebujemy robić, aby być szczęśliwym na wszystkich trzech poziomach. Tym niemniej, z dostępnych badań można wyłonić trzy główne czynniki najsilniej przekładające się na radość z życia (i w życiu). Jak również całą masę drobnicy mającej niewielki wpływ – zacznijmy jednak od tego, co najważniejsze.


1. Wsparcie społeczne – koniec końców, jesteśmy istotami stadnymi i najlepiej się czujemy mając jakiegoś rodzaju wsparcie ze strony innych osób. Co istotne, nie ma tu znaczenia KIM są te osoby. Wsparcie ze strony rodziny, rodziców, przyjaciół, kolegów z pracy, członków parafii, uczestników grupy wsparcia, nawet kibiców jednej drużyny – to wszystko zdaje się działać w podobny sposób. Potrzebujemy czuć, że gdzieś przynależymy. „Gdzie” jest w tym względzie całkowicie wtórne.

Efekt ten jest tak silny, że zdaje się odpowiadać aż za 50% indywidualnego poczucia szczęścia. Dlatego jeśli chcesz czuć się lepiej w życiu, zacznij od zadbania o tą strefę.


Ćwiczenie: Podtrzymuj relacje

Zaplanuj i realizuj przynajmniej dwa spotkania towarzyskie – z ludźmi, których faktycznie lubisz i z którymi dobrze się czujesz – w tygodniu. Przetestuj to przez miesiąc i zobacz, jak wpłynęło to na Twoje poczucie zadowolenia z życia.


2. Poczucie sensu – drugim czynnikiem wpływającym na nasze zadowolenie z życia jest poczucie jego sensu, wrażenie, że układa się w jakąś całość. Ponownie, dokładna treść tej historii nie ma większego znaczenia – liczy się ogólne poczucie spójności i postępu całej opowieści. Jeśli nie masz takiego poczucia, zawsze możesz zadbać o sztuczne go wytworzenie – w końcu to Ty jesteś narratorem swojej historii życiowej.


Ćwiczenie: Księga życia

Rozpisz wydarzenia ze swojego życia i pomyśl, jaką tworzą historię? Jak łączą się razem? Jakie cele już zrealizowałeś, a jakie na Ciebie czekają? Jakie możesz dodać? Jakie mogą być kolejne etapy i wydarzenia?


3.  Oczekiwanie pozytywów – jeśli na pytanie „jakie mogą być kolejne etapy” z poprzedniego ćwiczenia odpowiedziałeś snując jakiś czarny scenariusz, warto wrócić i przyjrzeć się tej kwestii. Oczekiwanie pozytywów od życia ma bowiem również znaczący wpływ na poczucie szczęścia. Co istotne, szczęśliwi ludzie doświadczają podobnej ilości pozytywnych i negatywnych zdarzeń co nieszczęśliwi. Różnią się podejściem do nich – dużo mniej skupiają się na rywalizacji, dużo mniej myślą również o tym co nie wyszło, wolą skupić się na pozytywach. Nie oznacza to bynajmniej mentalności „wszystko jest cudownie, udajmy, że nie ma nic złego na świecie”. Po prostu, zadbaj o to by myśleć o tym co fajne i pozytywne w Twoim życiu dużo więcej, niż o negatywach.


Ćwiczenie: Dziennik sukcesów

Przez najbliższy miesiąc, przez każdy dzień zapisuj co Ci się danego dnia udało, przydarzyło miłego, itp. Sprawdź po miesiącu jak wpłynęło to na Twoje samopoczucie.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis