Witaj,

 

Czas czytania: ok. 2 minuty.

 

Akurat w temacie przewidywania konsekwencji własnych działań, wczoraj trafiło mi się bardzo ciekawe doświadczenie. Koło 17-tej szedłem coś kupić do lokalnego sklepiku, gdy wbiegł do niego dzieciak – ok. 4-5 letni – i po chwili wyszedł z butelką napoju w dłoni.  Ojciec tego chłopaka, dopiero dochodzący do sklepu powiedział mu wtedy “Nie, odłóż to, nie mam na to pieniędzy.”

 

Jak na razie, wszystko ok, przecież to zrozumiałe, że rodzic może nie mieć przy sobie akurat pieniędzy na spacerze…

 

Po chwili jednak i rodzic i dziecko weszli do sklepu,  a chłopak po raz kolejny stwierdził, że chce napój. “Przecież mówiłes, że nie jesteś spragniony. A za pół minuty będziemy w domu, to się napijesz,” powiedział ojciec.

 

I w tym momencie dodał coś, co mnie osobiście przeraziło…

 

“Poza tym, mam tylko dziesięć złotych, a muszę kupić papierosy, nie paliłem już od 14-tej.”

 

Innymi słowy, ojciec powiedział synowi “Mój nałóg jest ważniejszy od Ciebie,  Synu.”

 

Nie zrozum mnie źle – jestem daleki od sugerowania spełniania każdej zachcianki dziecka. Jednocześnie dawanie mu takich przekazów jest dla mnie przerażającym przykładem braku perspektywy.

 

Co mógł zrobić wtedy ojciec? Mógł udać, że zapomniał pieniędzy, odprowadzić syna do domu, żeby ten się napił, a potem wrócić się do sklepu po pety. W końcu, wedle jego własnych słów, mieli do domu pół minuty. W ten sposób pokazałby mu, że dba o niego, że nie spełnia wszystkich zachcianek oraz mógłby spokojnie wrócić po papierosy… Ale łatwiej było powiedzieć dziecku co innego… A że może to mieć dla niego niemiłe konsekwencje za jakiś czas, gdy dziecko będzie się czuło mało ważne? Detal, kto by się przejmował perspektywicznym myśleniem?

 

Wychodząc ze sklepu słyszałem jeszcze długo płacz dziecka. Nie dziwię mu się.

 

Ćwiczenie na dziś:

1. Pomyśl o czymś, co chcesz zrobić.

2. Wypisz wszystkie konsekwencje, które Ci przyjdą do głowy:

-co się wydarzy, jeśli to zrobisz?

-co się nie wydarzy, jeśli to zrobisz?

– co się nie wydarzy jeśli tego nie zrobisz ?

– co się wydarzy jeśli tego nie zrobisz?

3. Teraz, mając te dane, zdecyduj czy chcesz działać dalej, czy może warto coś zmienić lub jakoś rozbudować plan działania.

4. Jeśli dokonasz jakiejś korekty – powtórzy punkty 1-3, aż do chwili gdy będziesz zadowolony.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis