Kontynuując cykl n.t. raportów z ciekawych badań, tym razem zajmiemy się badaniami związanymi z procesami statusowymi.

huskies-273409_1280Badanie 2:  Dominance and the evolution of sexual dimorphism in human voice pitch (Dominacja i ewolucja różnic płciowych w wysokości ludzkiego głosu)


O co chodzi: U wielu zwierząt wysokość głosu stanowi jedną z istotnych oznak dominacji. Np. u psów pokonany samiec zaczyna często wysoko piszczeć, próbując ułagodzić zwycięzce. Postanowiono sprawdzić, czy u ludzi zachodzi podobne zjawisko.

Eksperyment i wyniki: Stu jedenastu studentów – heteroseksualnych mężczyzn – zaproszono do udziału w badaniu. Na początku poproszono ich o nagranie jak czytają fragment tekstu (było to używane jako wzorzec w badaniu). Następnie zostali poinformowani, że będą rywalizowali z innym mężczyzną o prawo do randki z atrakcyjną kobietą. W rzeczywistości istniało tylko nagranie audio innego mężczyzny oraz nagranie wideo kobiety, tak połączone, by sprawiać wrażenie interakcji. Wysłuchali jak drugi mężczyzna chwali siebie jako przywódcę, po czym mogli mu odpowiedzieć, chwaląc siebie w tej roli.

Następnie poproszono ich o wypełnienie kwestionariuszy, w których oceniali m.in. dominację społeczna oraz fizyczną własną oraz rywala, to jak bardzo atrakcyjna była dla nich kobieta oraz jak wyglądało ich życie seksualne w minionym roku.

Na koniec porównano wysokość głosu danej osoby między wzorcowym nagraniem, a nagraniem z rywalizacji. Sam fakt rywalizacji nie wpływał na wysokość głosu, ale to jak osoba badana postrzegała swoją fizyczną dominację wobec rywala miało efekt ogromny (i nieuświadomiony przez badanych). Osoby postrzegające siebie jako dominujące automatycznie i nieświadomie obniżały swój głos. Osoby postrzegające siebie jako zdominowane automatycznie i nieświadomie podwyższały swój głos i mówiły wyżej, prawdopodobnie próbując ułagodzić rywala. Dotyczyło to jednak tylko fizycznej dominacji – postrzegana społeczna dominacja nad rywalem nie wpływała na wysokość głosu.

Eksperyment miał też drugi aspekt – równolegle inna grupa uczestników otrzymała normalne oraz zmodyfikowane (podwyższone oraz obniżone) wersje nagrań różnych osób i miały ocenić ich społeczną oraz fizyczną dominację. Podwyższenie tonu głosu obniżało przypisywaną danej osobie dominację, przy czym efekt był dużo silniejszy dla dominacji fizycznej niż społecznej.

Co z tego wynika: Procesy statusowe/dominacji i uległości zachodzą cały czas także u ludzi. Nie jesteśmy ich nawet świadomi, ale funkcjonują cały czas. Ciekawe jest także rozróżnienie między statusem behawioralnym/fizycznym oraz statusem społecznym/prestiżem. Ten pierwszy wywoływał realne sygnały uległości i był rozpoznawany po sygnałach dominacji/uległości przez neutralnych obserwatorów. Ten drugi nie wywoływał takich sygnałów i był dużo słabiej rozpoznawany po sygnałach dominacji/uległości. Ewidentnie ten pierwotny aspekt naszego zachowania wciąż silnie w nas działa.

Plus, poboczne wnioski dla mężczyzn – jeśli chcesz być bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej, popracuj nad sygnałami statusowymi ;)

Jakość badania: Przyzwoita grupa kontrolna, sensowne pismo i samo badanie będące replikacją oraz replikowane. Można zaufać.Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis