Witaj,


Czas czytania: około 5 minut.
W tym wpisie chciałbym napisać Ci o kilku książkach z tematyki rozwoju, z którymi się spotkałem – o moich wrażeniach na ich temat i doświadczeniu z nimi związanym.
Jorge Bucay – Listy do Klaudii

Jedna z lepszych książek o tematyce terapeutycznej, z którymi miałem okazję się zetknąć. Pisana w formie listów do wymyślonej pacjentki, “Listy do Klaudii” Bucaya zdecydowanie dają do myślenia i pokazują wiele rzeczy z odmiennej perspektywy. Bucay korzysta tu ze swojego znaczącego doświadczenia terapeutycznego i przedstawia wiele ciekawych kwestii, z którymi stykają się – zarówno prywatnie, jak i w pracy z klientami – chyba wszyscy “zmieniacze”.

Książka jest bardzo mocno przesiąknięta filozofią Gestalt (a może Bucay’owską interpretacją tej filozofii? Przyznam, że zbyt mało wiem o Gestalt, by móc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie), co nie każdemu musi się spodobać, ale polecam jej lekturę z podejściem “co mogę z tego wziąć dla siebie”, zamiast “to albo pełna prawda, albo gniot”. Sam nie mogę zgodzić się z całym jego podejściem, uważam że często nie docenia możliwości ludzkich – ale widać takie ma doświadczenia i warto również z nich czerpać.

Generalnie, jest to,  jak na mój gust, lektura obowiązkowa i to z dziedziny tych, do których chętnie się wraca wielokrotnie. Zdecydowanie polecam.
Paul Arden “Cokolwiek Myślisz, Pomyśl Odwrotnie”

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony, uważam że każdy zainteresowany marketingiem, a nawet zwykłą kreatywnością, powinien ją przeczytać. Treść, pod względem jakości, jest naprawdę świetna.

Z drugiej, biorąc pod uwagę faktyczną ilość treści, mógłby to spokojnie zrobić stojąc przy półce w Empiku i nawet nie zabolałby go od tego nogi.

Książka zawiera bardzo wiele cennych pomysłów, niestety – być może mając na celu wyrażenie tej oryginalności myślenia, którą chciał przekazać autor – faktycznego tekstu jest tu niewiele i gdyby zapisać go normalnie – zmieściłoby się w 30-stronnej broszurce za 5 zł, a nie książce za 25 zł. Jak widać, status guru marketingu ma swoje prawa – wątpię, by normalnemu autorowi coś takiego uszło płazem.

Przeczytać warto, ale raczej z biblioteki albo w księgarni, niekoniecznie radzę kupować – chyba, że ktoś lubi kolekcjonować takie książki i mieć je jako punkt odniesienia w dowolnym momencie.Jorge Bucay “Pozwól, że Ci opowiem”

Kolejna książka Jorge Bucaya, którą uważam za niezwykle przydatną dla każdego Zmieniacza – a w sumie, dla każdej osoby zainteresowanej staniem się lepszym.  Książka napisana jest w formie cyklu sesji terapeutycznych, z których każda kończy się pewną, metaforyczną historią, tytułowym “Pozwól, że Ci opowiem”. Metafory te są idealnym narzędziem do wykorzystania w pracy terapeutycznej, coachingowej czy prowadzeniu szkoleń.

Dodatkową zaletą, przynajmniej dla mnie, jest fakt, że książka jest dużo mniej “Gestaltowska” niż “Listy do Klaudii”, a podane metafory można łatwo odnieść również do innych podejść terapeutycznych i filozoficznych (choć w sumie to jedno i to samo – każda terapia jest przecież w dużej mierze wyrazem filozofii oraz skłonności i awersji jej twórcy).

Książka z rodzaju tych, które warto mieć na półce.Maciej Benniewicz “Coaching, czyli przebudzacz neuronów”

Lubię tą książkę – tak najłatwiej jest mi ją podsumować.  Nie jest ona szczególnie odkrywcza czy kreatywna – a jednoczęśnie znajdzie w niej wartościowe materiały i podejścia zarówno stary wyjadacz w tematyce rozwoju osobistego, jak i ktoś zupełnie nowy w temacie. Jest napisana luźno, ale bez silenia się na nadmierny luz. Ciepło – ale nie przytłaczająco. Z wiarą w ludzkie możliwości – ale bez hurraoptymizmu.  Dobrze wyważona, ciekawa, dotykająca różnych tematów – jednym słowem, lubię ją ;)

Oczywiście, nie zgadzam się ze wszystkim, co jest w niej zawarte – ale to naturalne, z żadnej książki nie weźmiesz dla siebie wszystkiego, przynajmniej nie wtedy, gdy czytasz ją ze zdrowym dystansem. Natomiast jest to prawdopodobnie ta książka, którą dałbym do przeczytania komuś, kto chciałby zrozumieć o co chodzi w tym co robię. Mógłbym być pewien, że zostanie do odebrane w dobrym i zdrowym świetle, dlatego zdecydowanie, z mojej strony – oby więcej takich książek na rynku!


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis